Muzyka może nas cieszyć, smucić, relaksować, a czasem nawet złościć. Dla niektórych stanowi tło podczas wykonywania licznych zajęć, dla innych jest zajęciem samym w sobie. I choć przede wszystkim związana jest z naszym życiem emocjonalnym, badania pokazują, że jest pomocna także w nauce.
Głosy o przydatności muzyki w procesie uczenia się są podzielone. Temat ten był niejednokrotnie podejmowany przez psychologów czy neurobiologów. Jak przedstawiają się wyniki? Okazuje się, że najlepiej przyswajamy wiedzę przy dźwiękach muzyki klasycznej. Nie tylko podwyższa ona naszą zdolność do zapamiętywania, ale poprawia myślenie przestrzenne i relaksuje ciało.
Efekt Mozarta
Szukając utworu idealnego, który przyśpieszy proces uczenia się porównywano wielu artystów klasycznych. Wyniki są intrygujące – Księżycowa Sonata Betethovena wypada blado przy utworach Mozarta (przynajmniej jeśli chodzi o zastosowanie w nauce). Przyczyną tego jest rytm dzieł – najlepsze efekty osiąga się przy takich, w których wynosi on 60 uderzeń na minutę. Wpływ na to ma również odpowiednio wysoka częstotliwość. Działanie Mozartowego brzmienia na rozluźnienie ciała, podwyższenie koncentracji i zmniejszenie poczucia zmęczenie jest na tyle duże, że znalazło swoje odzwierciedlenie w terminologii – mówi się o Efekcie Mozarta.
Bardziej sceptyczni utrzymują, że poprawa jest niewielka i krótkotrwała, lecz z pewnością jest to kwestia indywidualna. Nie wszyscy są przecież entuzjastami muzyki doby klasycyzmu. Miłośnicy z kolei, mogą zapomnieć o książkach i dać się porwać brzmieniu. Nic jednak nie zaszkodzi spróbować. Nawet jeśli efekt nie będzie powalający, osłuchanie się z utworami muzyki klasycznej z pewnością nie zaszkodzi.
Nauka języków przez piosenki
Chyba każdy, kto zarwał kiedyś noc nad książkami i uczył się dniami czy nawet tygodniami do egzaminów, może potwierdzić, że nieodłącznym elementem nauki jest znużenie. I choć oczywiście proces nabywania wiedzy różni się diametralnie w zależności od przedmiotu, to języka można uczyć się dużo bardziej przyjemnie niż wypełniając luki gramatycznych ćwiczeń.
Piosenki do nauki angielskiego
Piosenki często wyzwalają w nas wiele uczuć. Ten emocjonalny stosunek, sprawia, że coś jest jest dla nas ciekawsze, co znacznie usprawnia proces zapamiętywania. Pomaga to nie tylko utrwalić pewne struktury gramatyczne, ale też poznać nowe słownictwo – czasem slangowe, czy potoczne, które ciężko przyswoić na kursach językowych i w szkołach. Warto nie tylko słuchać, ale też śpiewać piosenki w innych językach – rytm utworów sprawia, że czasem łatwiej coś zaśpiewać niż powiedzieć. Uczymy się przy tym odpowiedniego akcentowania i płynności.
Jeśli chcecie zapamiętać konstrukcje, słówka i idiomy w sposób “luźniejszy”, proponujemy Wam piosenki do nauki angielskiego.
Present Continuous
Fool’s Garden – Lemon Tree
Present Simple
The Beatles – She Loves you
Present Perfect
U2 – I Still Haven’t Found What I’m Looking For
Present Perfect Continuous
Led Zeppelin – Since I’ve Been Loving You
Past Simple
Celine Dion – Because You Loved Me
Past Continuous
Marillion – Lavender
Conditional
Johnny Cash & June Carter Cash – If I Were A Carpenter
Wish
Pink Floyd – Wish you were here
Idioms
Alanis Morissette – Head Over Feet
Posłuchajcie także Requiem Mozarta.