Międzynarodowy Dzień Tuby

0
236
Fot. Pixabay

Co roku w pierwszy piątek maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tuby. W tym roku wypada on 5 maja. Z tej okazji skupimy się na tym poteżnym, ale jakże niedocenionym instrumencie.

Międzynarodowy Dzień Tuby został ustanowiony w 1979 roku przez Joela Daya. Był on jednym z dwóch tubistów w swojej szkole średniej. Widząc brak szacunku wśród swoich kolegów z klasy, postanowił ustanowić dzień, w którym cała uwaga skupi się właśnie na tubie. Dzień ten został jednak rozpowszechniony dopiero w momencie, gdy zaczął studiować na Uniwersytecie Millersville. To właśnie wtedy to wydarzenie nabrał wymiaru międzynarodowego. 

Międzynarodowy Dzień Tuby nie jest jednak świętem samego instrumentu. Ma on na celu również zwrócenie uwagi na tubistów. Niestety, niedocenienie tego instrumentu przerzuca się na muzyków, a ich praca i umiejętności często są umniejszane. Dla wielu stanowią oni tylko dodatek, drobne uzupełnienie całej orkiestry, a wyobrażenie tuby w solowych aranżacjach wydaje się wręcz nierealne. Wynika to najprawdopodobniej ze specyficznego brzmienia instrumentu.

Międzynarodowy Dzień Tuby
fot. Pixabay

Charakterystyka instrumentu

Tuba jest instrumentem dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych. Wśród tej rodziny instrumentów jest ona tym największym i najniżej brzmiącym. Jej skala sięga od D1 do d1, a waga wynosi aż 11 kilogramów. Tuba składa się z długiej metalowej rury, wielokrotnie zawiniętej. Jej końce stanowi ustnik i szeroka czara głosowa. Posiada także 4 wentyle, które naciskane w odpowiedniej konfiguracji będą odpowiadać za konkretne dźwięki. Czasem dla większej kontroli intonacji dodaje się także 5. i 6. wentyl.  

Historia tuby

Tuba jest instrumentem stosunkowo młodym. Pojawiła się dopiero w latach 20. XIX wieku. Pierwszy raz wykorzystano ją natomiast w Symfonii Fantastycznej Hektora Berlioza w 1830 roku. Właśnie od tego momentu instrument na stałe zagościł w kanonie orkiestr. Tuba znalazła szczególne uznanie wśród kompozytorów takich jak Richard Wagner, Johannes Brahms czy Piotr CzajkowskiJednak w ich utworach tuba jest jedynie dodatkiem. Jako instrument solowy zaczęto ją traktować zdecydowanie później. Kompozytorami, którzy stworzyli pierwsze solowe utwory na ten instrument, są głównie Anglicy: Edward Elgar, Imogen Holst, Michael Tippelt czy Ralph Vaughan. Innymi popularnymi kompozytorami spoza Anglii, którzy napisali kompozycje na tubę solo są m.in. John Williams, Eugene Bozza oraz polski kompozytor Krzysztof Penderecki. To właśnie ten ostatni napisał słynny utwór Kaprys na tubę 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments