WKRĘĆ SIĘ w folklor! Festiwal Integracje tuż, tuż…

0
237
Festiwal integracje
Fot. Integracje

To już XIX edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE będzie zaskakiwać wielkopolską publiczność. Tym samym festiwal będzie trwał 9 dni: 10-18.08.2019 r.

Moc atrakcji

W imprezie weźmie udział 6 grup: z Kolumbii, Indii, Węgier, Bułgarii, Gruzji i Polski. Tym samym tradycyjnie, tydzień festiwalowy opierać się będzie na przemarszach i koncertach. Ponadto w tym roku uczestnicy odwiedzą aż dziewięć wielkopolskich miast. Tym samym przegląd rozpocznie się w sobotę, 10 sierpnia, koncertem w Nowym Tomyślu, następnie przeniesie się do Grodziska Wielkopolskiego. Poznańska „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona oraz kolorowy korowód ulicą Półwiejską odbędą się w poniedziałek, 12 sierpnia. Ponadto przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą także Leszno, Wronki, Damasławek, Wrześnię oraz Luboń. Następnie całość zakończy się koncertem finałowym w Swarzędzu przy pływalni 18 sierpnia o 21:00. Poza tym czekają nas wieczory narodowe oraz turniej sportów tradycyjnych – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

Od czternastu lat program festiwalu jest wzbogacany przez prezentację sportów tradycyjnych. Na plaży Rataje przy Przystani PoZnania przedstawiane będą gry tradycyjne z różnych zakątków świata, po czym odbędą się mistrzostwa gry
w „pierścieniówkę”. Warto zaznaczyć, że to na tym festiwalu zorganizowane zostały pierwsze tego typu mistrzostwa w Polsce – podkreśla Natalia Żuk, Rzecznika prasowa wydarzenia.

W tym roku organizatorzy zwrócili uwagę na patrona roku 2019, którym jest Stanisław Moniuszko. Jego postać łączy z folklorem, więc jednocześnie z Światowym Przeglądem Folkloru INTEGRACJE. Ponadto inspiracją tegorocznego hasła była pieśń „Prząśniczka”, której refren zna wielu z nas: „Kręć się, kręć wrzeciono…”. Wkręć się, kręć – obroty to szczególny element polskich tańców ludowych, ale nie tylko. Ponadto można je dostrzec w tanecznych widowiskach z różnych części świata.

Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników. Z tego względu podczas koncertu finałowego prezentowane są najlepsze punkty programu zespołów, a do jego organizacji buduje się kilka scen, wykorzystuje kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów.

– Na miejsce koncertu wybieramy co roku inne miejsce, które stanowi urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. W tym roku jest to także Swarzędz, który podczas poprzedniej edycji zbudował wspaniałą atmosferę na koncercie finałowym i jesteśmy pewni, że będzie tak też podczas tegorocznego festiwalu – dodaje.

W ramach festiwalowych prezentacji organizowana jest również Msza Święta, podczas której zespoły zaprezentują pieśni religijne ze swoich obrządków. Co więcej, przed każdym koncertem w miastach: Damasławku, Nowym Tomyślu, Lesznie, Luboniu, Swarzędzu, Wronkach i Wrześni odbędą się warsztaty taneczne dla dzieci, prowadzone przez członków goszczonych zespołów.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl

ZESPOŁY UCZESTNICZĄCE:

  1. Gruzja – „University 2”
  2. Bułgaria – Zespół folklorystyczny „Sider Voivoda”
  3. Indie – Rhytms International Folk Art Club
  4. Kolumbia – Ballet Folclorico Municipal „La Estrella”
  5. Węgry – „Szeged Folk Dance Ensemble”
  6. Polska – Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”
  7. Polska – Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF – gospodarz

MIASTA FESTIWALOWE:

  1. Poznań
  2. Damasławek
  3. Grodzisk Wielkopolski
  4. Leszno
  5. Luboń
  6. Nowy Tomyśl
  7. Swarzędz
  8. Wronki
  9. Września
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments