Ikona polskiego rocka świętuje dzisiaj urodziny!

0
286

Ikona polskiego rocka świętuje dzisiaj urodziny! Wszystkiego najlepszego!

Siekiera, Armia i chrześcijański rock

Tomasz Budzyński rozpoczął swoją muzyczną karierę jako wokalista zespołu punkrockowego Siekiera, którego był współzałożycielem. Grupa powstała w 1983 roku, jednak Budzyński opuścił ją po roku działalności. Siekiera rozpadła się w 1987 roku. W 2011 roku doszło do reaktywacji, jak również do rozwiązania grupy. Tym razem na dobre.

Po odejściu z Siekiery Tomasz założył grupę Armia. Zespół wydał 12 płyt studyjnych: Armia, Legenda, Czas i byt, Triodante, Duch, Droga, Pocałunek mongolskiego księcia, Ultima Thule, Der Prozess, Freak, Podróż na Wschód (która była ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule) i Toń. Wiele z nich doczekało się reedycji, niektóre nawet kilku.

Armia jest wymieniana jako jeden z bezsprzecznie czołowych zespołów muzyki niezależnej lat 80. Teksty grupy często odwoływały się do mistyki i kultury. Charakterystyczne dla muzyki zespołu jest wykorzystanie instrumentów wychodzących poza tradycyjnie stosowane w muzyce rockowej, zwłaszcza instrumentów dętych. Czasami grupa używała także instrumentów klawiszowych.

Tomasz Budzyński angażował się także w działalność supergrupy 2Tm2,3. Nagrał z nimi 5 płyt (poza debiutanckim Przyjdź): 2Tm2,3, Pascha 2000, 888, dementi i Źródło. Teksty grupy inspirowane są Biblią, a muzyka jest bardzo różnorodna – od metalu przez punk, reggae po folk i muzykę elektroniczną.

W 1996 roku powstał film dokumentalny 2Tm2,3 – chrześcijański rock, ukazujący sesję nagraniową debiutanckiej płyty zespołu w studio DR.

Nagrania zespołu zostały wykorzystane w filmach Wstań (2000) oraz Kto nigdy nie żył… (2006).

Pozostałe muzyczne projekty Budzego

W 2004 roku Budzyński z kolegami z Armii stworzyli formację Budzy i Trupia Czaszka. Nagrali 2 płyty: Uwagi Józefa Baki (z muzyką do tekstów księdza Józefa Baki) oraz Mor. W tym samym roku, w którym ukazał się Mor (2013), grupa wydała także singiel z utworami: Dziadobójca, Akcja i W parasolu jest mania, z tekstami autorstwa Józefa „Ziutka” Szczepańskiego. Ziutek był uczestnikiem powstania warszawskiego.

Jako solowy artysta Budzy wydał 3 albumy: Taniec szkieletów, Luna i Osobliwości.

Budzyński z Andrzejem Trzaską i Michałem Jacaszkiem stworzył trio Rimbaud (od poety Artura Rimbauda). W 2015 roku wydali płytę o tym samym tytule.

W 2018 roku ukazała się płyta Stutthof. Apel cieni, będąca hołdem dla ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Zawiera studyjną wersję występu Budzyńskiego i innych muzyków z 27 października 2018 roku.

Niemuzyczne projekty Budzyńskiego

Tomasz Budzyński jest przede wszystkim muzykiem. Jednak jest także malarzem. Ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie. Jego prace były wystawiane m.in. w Galerii Kordegarda w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie.

Od 2016 roku prowadzi audycję Melodramat – magazyn muzyki nieobecnej w Radiu Poznań.

Wyróżnienia Tomasza Budzyńskiego

W 2011 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który jest przyznawany osobom wyróżniającym się w twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury.

W 2014 roku został odznaczony Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments