Happy birthday, Michael Amott!

Dzisiaj urodziny obchodzi Michael Amott! Happy birthday!

Michael Amott urodził się 28 lipca 1969 roku w Halmstadie we Szwecji. Zanim stał się współzałożycielem giganta melodyjnego death metalu – Arch Enemy, Michael grał w Disacord, Carnage oraz Carcass (do których powrócił w 2007 roku, aby ostatecznie porzucić zespół w 2012 roku).

Narodziny Arch Enemy

W 1995 roku wraz z bratem Christopherem i Johana Axelssona założyli zespół Arch Enemy. Wkrótce do zespołu dołączyli perkusista Daniel Erlandsson i basista Sharlee D’Angelo. Wydali 3 płyty: Black Earth, Stigmata i Burning Bridges, zanim w 2000 roku Angela Gossow zastąpiła Johana. Z nową wokalistką grupa nagrała 5 albumów: Wages of Sin, Anthems of Rebellion, Doomsday Machine, Rise of the Tyrant oraz Khaos Legions. Od 2014 roku wokalistką AE jest Alissa White-Gluz, z którą formacja wydała krążki: War Eternal i Will To Power.

W 1996 roku muzyk był basistą AE, zanim do kapeli dołączył Sharlee.

Muzyk ma na koncie również epizod w zespole Candlemass. Trwał on od 1997 do 1998 roku.

Amott nie jest tylko gitarzystą i kompozytorem, ale również autorem tekstów. W samym Arch Enemy napisał teksty do takich utworów, jak: Damnation’s Way,Bury Me An Angel, Diva Satanica, Burning Angel, Ravenous, Dead Bury Their Dead, Taking Back My Soul, You Will Know My Name, Stolen Life czy Down To Nothing.

Powrót Black Earth

W 2016 roku powstał zespół Black Earth, który tworzą wszyscy pierwotni twórcy Arch Enemy: Michael i Christopher, Sharlee, Johan i Daniel. Podczas swoich koncertów grupa wykonuje piosenki z pierwszych trzech albumów AE. Na razie nie powstał żaden autorski materiał AE.

Amott jest gitarzystą-samoukiem. Do jego inspiracji należeli m.in. Tomy Ionni (Black Sabbath), Dave Mustaine (Megadeth), Kerry King (Slayer) czy Adrian Smith (Iron Maiden).

Magazyn Guitar World przyznał mu 74 miejsce na liście 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów.

Michael jest wegetarianinem.

Michael Amott prywatnie

Od lat jest w związku z Angelą Gossow – byłą wokalistką i obecną menadżerką Arch Enemy. Gossow dołączyła do zespołu po tym, jak wręczyła Michaelowi swoje demo podczas wywiadu, który z nim przeprowadzała.