Depeche Mode w kinach! Spirits in the Forest

fot. Anna Bartnikiewicz

21 listopada w kinach na całym świecie wyświetlony został film Spirits in the Forest będący zapisem koncertów grupy Depeche Mode podczas trasy The Global Spirit Tour. Bilety na to wydarzenie były rozchwytywane, a w kinach postanowiono ponowić wyświetlanie dokumentu. Koncertówkę będzie można zobaczyć w kinach jeszcze raz.

The Global Spirit Tour

Ostatni raz mogliśmy zobaczyć zespół w Polsce podczas ich wyjątkowego koncertu na Open’er Festival. Od tamtego czasu fani zdążyli już stęsknić się za brytyjskimi muzykami. Z pomocą przyszedł dokument, który jest zapisem ostatniego koncertu na trasie The Global Spirit Tour, promującego Spirit – ich najnowszy albumByła to dwudziesta trasa koncertowa grupy, a w jej trakcie muzycy zagrali ponad sto koncertów. Na filmie zobaczymy dwa ostatnie koncerty odbywające się pod koniec lipca 2018, w Waldbühne w Berlinie.

Historie zwykłych ludzi

Jednak dokument nie jest po prostu relacją z koncertu. Oczywiście, usłyszymy na nim najlepsze utwory grupy, ale nie na tym opiera się cały film. Spirit in the Forest to historia szóstki fanów zespołu. Zwykłych ludzi, którzy mogą być wokół nas, wybierających się na ten sam koncert. Każde z nich jest zupełnie inne. Różni ich kraj pochodzenia, religia, stan cywilny, wiek, orientacja seksualna czy poglądy. Łączy ich jedno – ogromna miłość do Depeche Mode.

Podczas półtoragodzinnego filmu, bohaterowie opowiadają nam swoje historie. Są to opowieści o życiu pełnym strachu, rozczarowań, tragedii, ale także nadziei i miłości. Każda historia wiąże się z utworami zespołu i pokazuje, jak ta muzyka pomogła bohaterom filmu zwalczać przeciwności losu. Dowiemy się między innymi, jak ciężko było kiedyś usłyszeć muzykę powstałą za żelazną kurtyną, jak trudno przyznać się do innej orientacji seksualnej w bardzo religijnej rodzinie, czy jak to jest zacząć życie od początku, w wieku 25 lat. W filmie usłyszymy też o rodzinie, która założyła zespół grający utwory Depeche Mode w niekonwencjonalny sposób. Zespół ten, pojawił się również w Polsce, zagrali w 2016 roku podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Spirits in the Forest

Reżyserem filmu Spirits in the Forest został Anton Corbijn, który od wielu lat towarzyszy muzykom. To on stworzył kilka lat temu inny film koncertowy grupy Live in Berlin. A także jest odpowiedzialny za powstanie klipów do najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu, takich jak Personal Jesus, Behind the Wheel, czy A Question of Time. 

Mimo że projekcja filmu przewidziana była jedynie na 21 listopada ostatecznie zdecydowano się ją powtórzyć. Okazję do zobaczenia filmu fani z całego świata będą mieli jeszcze 29 listopada. Bilety można kupić w kasach kina, a także na oficjalnej stronie dotyczącej filmu.