Człowiek renesansu – Jared Leto

0
929

Jared Leto obchodzi dziś (26 grudnia) urodziny. Kim jest? Muzykiem, aktorem, reżyserem, producentem,… Czego możecie o nim nie wiedzieć?

Historia Thirty Seconds To Mars

W 1998 roku Jared wraz ze swoim bratem, Shannonem założyli zespół Thirty Seconds To Mars. Jared jest gitarzystą i wokalista, a Shannon perkusistą. Kiedyś w zespole był również Tomo Miličević, który był gitarzystą. Grupa nagrała 3 minialbumy: AOL Sessions Undercover, To the Edge of the Earth i MTV Unplugged: 30 Seconds to Mars oraz 5 płyt studyjnych: 30 seconds to Mars, A Beautiful Lie, This Is War, Love, Lust, Faith and Dreams i America. Formacja była wiele razy nominowana do Kerrang! Awards i do Billboard Music Awards. Otrzymali 6 statuetek magazynu Kerrang! w kategoriach Best Single (za piosenki The Kill, From Yesterday i Hurricane) i Best International Band.

Jared, poza śpiewem, pisaniem tekstów i grą na gitarze, wyreżyserował część teledysków zespołu. Co ciekawe, aby wyreżyserować klip do piosenki From Yesterday, muzyk uzyskał dostęp do Zakazanego Miasta w Chinach i pałacu cesarza Qin. Na planie teledysku znalazło się ponad 300 statystów.

Jared jako aktor i producent

Jared jest nie tylko muzykiem, ale również aktorem. Zagrał w wielu produkcjach, m.in. w Legionie samobójców, Requiem dla snu, American Psycho, Cienka czerwona linia, Podziemny krąg, Azyl, Rozdział 27, Outsider czy Witaj w klubie. Za rolę w tym ostatnim otrzymał Oscara. Poza wcielaniem się w różne role, Jared wyprodukował lub był producentem wykonawczym kilku filmów, m.in.: Rozdziału 27, Outsidera lub Artifact. Za ten ostatni otrzymał nagrodę Gotham w kategorii Nagroda Publiczności.

Deszcz nagród dla Jareda

Leto był wiele razy nagradzany za swoje dokonania aktorskie. Tylko za rolę drag queen w Witaj w klubie otrzymał deszcz nagród. Oprócz wspomnianego już Oscara, dostał Złotego Globa, Złoty Popcorn, Critics Choice, Satelitę, nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych (NYFCC), Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles (LAFCA), a także Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Z kolei za rolę w Cienkiej czerwonej linii zgarnął Satelitę w kategorii Nagroda za Specjalne Osiągnięcia. Otrzymał także Nagrodę Publiczności za film Artifact na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Metamorfozy Jareda

Jared jest znany ze swoich niesamowitych przemian. Do roli w Requiem dla snu poprzez głodówkę schudł 13 kilogramów, a do Witaj w klubie – 18 kg. Z kolei na potrzeby filmu Rozdział 27 przytył 31 kilogramów. Odbiło się to na jego zdrowiu, jednak aktor szybko wrócił do formy.

Nie tylko aktor i muzyk

Jednak aktorstwo i muzyka to nie jedyne aktywności Jareda. Gwiazdor uruchomił firmę The Hive, zajmującą się zarządzaniem mediami społecznościowymi i marketingiem cyfrowym. Ma ona siedzibę w Studio City w Los Angeles i koncentruje się na budowaniu kreatywnej społeczności. W 2010 roku za sprawą muzyka i aktora powstała The One and Only Golden Tickets – firma zajmująca się zarządzaniem usługami w zakresie koncertów, festiwali i wydarzeń. 3 lata po założeniu firma została przemianowana na Adventures In Wonderland. W 2011 roku Leto uruchomił platformę internetową VyRT, zajmującą się przesyłaniem wideo na żywo. Pomysł zrodził się z frustrujących doświadczeń, z którymi Leto musiał zmierzyć się w Thirty Seconds to Mars podczas streamowania własnych wydarzeń na żywo. Rok po założeniu VyRT otrzymało nagrodę Best Online Concert Experience na O Music Awards. 8 lat temu Jared został inwestorem w Surf Air – kalifornijskim serwisie lotniczym. Jest również fundatorem dla Reddit i Robinhood Markets.

Jared Leto wobec zwierząt

Jared jest weganinem i obrońcą zwierząt. Od 2015 roku jest ambasadorem organizacji WWF. W 2008 roku poparł California Proposition 2 dotyczącą leczenia zwierząt hodowlanych.

Jared w obronie osób LGBT

Gwiazdor walczy również o prawa LGBT. W październiku 2009 roku zebrał pieniądze na kampanię przeciwko California Proposition 8, stworzonej przez przeciwników małżeństw osób tej samej płci w celu unieważnienia decyzji Sądu Najwyższego Kalifornii, która zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci. Pomagał zbierać pieniądze dla organizacji FAIR zajmującej się prawami gejów. Leto wziął udział w internetowej kaucji, gdzie można było otrzymać plakat popierający małżeństwa homoseksualne Defend Equality Love Unites, który został podpisany przez celebrytów.

Jared charytatywnie

Jednak to nie jedyne działania charytatywne, podjęte przez artystę. Leto był również wolontariuszem w organizacji charytatywnej Art of Elysium, która pomaga dzieciom z poważnymi schorzeniami. Wspierał Barbara Davis Center for Childhood Diabetes (program specjalizujący się w badaniach i opiece nad cukrzycą typu 1). W 2006 roku stworzył okładkę albumu 97X Green Room: Volume 2 – dochód ze sprzedaży został przeznaczony na rzecz The Nature Conservancy, zajmująca się ochroną środowiska. Wspierał także Habitat for Humanity w Malezji – organizacja ta wspiera osoby bezdomne lub takie, które mieszkają w nieodpowiednich warunkach.

Leto wsparł także Aid Still Required – organizację non-profit, której celem jest pomoc humanitarna na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku Jared wydał książkę ze zdjęciami wykonanymi podczas podróży do Karaibów w 2011 roku, próbując zebrać fundusze dla kraju spustoszonego przez trzęsienie ziemi. 30 września 2014 r. gwiazdor był gospodarzem wydarzenia Haiti: The Journey Is the Destination w Nowym Jorku, które wsparło osoby dotknięte trzęsieniem ziemi na Karaibach w 2010 roku.

Życie prywatne Jareda

Jared pochodzi z Luizjany. Jego rodzice rozwiedli się, a jego ojciec ożenił się ponownie. Niedługo później zmarł. Przyszły gwiazdor mieszkał wraz z bratem, matką i dziadkami ze strony matki. Rodzina często się przeprowadzała – mieszkali m.in. przez rok na Haiti.

Jared ma dwóch przyrodnich braci z drugiego małżeństwa ojca. Jego matka, Constance dołączyła do ruchu hipisów i zachęcała swoich synów do zaangażowania się w sztukę. Jak sam artysta powiedział:

„Wychowałem się wśród wielu artystów, muzyków, fotografów, malarzy i ludzi, którzy byli w teatrze. (…) Świętowaliśmy twórcze doświadczenie i twórczą ekspresję. Nie próbowaliśmy go ograniczać i hamować żadnego z tego rodzaju wzrostu”.

Zaczął grać muzykę ze swoim bratem w młodym wieku, a jego pierwszym instrumentem był zepsuty fortepian.

Po krótkiej przerwie w dziesiątej klasie Jared zdecydował się wrócić i skupić się na swojej edukacji w prywatnej szkole przygotowawczej Emerson w Waszyngtonie. Interesował się sztuką wizualną i zapisał się na University of the Arts w Filadelfii. Po rozwinięciu zainteresowania filmem przeniósł się do School of Visual Arts w Nowym Jorku. Kiedy tam studiował, napisał i zagrał we własnym filmie krótkometrażowym Crying Joy. Uczęszczał również do Corcoran School of the Arts and Design.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments