Blauka i “Trefne Fanty”

Zdjęcie wykorzystane dzięki zgodzie zespołu | Fot. Ola Bodnaruś

Trefne Fanty to pierwszy singiel będący zapowiedzią drugiego albumu polskiego zespołu Blauka. Poznajmy wspólnie szczegóły!

Nowy singiel

Singiel wydany rok po premierze debiutanckiego albumu Miniatura, jest rozwinięciem charakterystycznej, vintage’owej stylistyki zespołu i nakreśla nowy kierunek muzyczny wraz z przyciągającą koncepcją wizualną. Trefne Fanty to ukłon w stronę charakterystycznego brzmienia lat 70., przełamany współczesnym nurtem indiepop i odrobiną psychodelii. Dynamiczny rytm, elektryzujące gitary i niepowtarzalny, łagodny wokal Georginy to kontynuacja swoistego klimatu Blauki, która jest też zwiastunem nadchodzących piosenek. Utwór bezpośrednio zainspirowany doświadczeniami izolacji, jest poszukiwaniem sensu i spełnienia w prostych działaniach, jak i lirycznym autoportretem wewnętrznych stanów emocjonalnych w relacji.
 
Nowy teledysk
 
Trefne Fanty to także teledysk w reżyserii Mateusza Białęckiego, odpowiedzialnego za obrazy między innymi Quebonafide. Oniryczna i senna opowieść dwóch głównych bohaterów odkrywa dziwny, acid-barokowy i psychodeliczny świat wypełniony niecodziennymi postaciami i przestrzeniami. Hipnotyzująca, introspektywna podróż pozwala im odkryć dobrą i złą naturę samych siebie.
 

O zespole
 
Blauka to zespół założony przez autorkę tekstów i kompozytorkę Georginę Tarasiuk i basistę oraz producenta muzycznego Piotra Lewańczyka. 27 września 2019 ukazał się ich debiutancki album Miniatura, czyli dziesięć poruszających klimatem i lekkością kompozycji w stylu vintage, indiepop i soft rocka. Muzyka Blauki to interesujący, czasami humorystyczny opis złożonych ludzkich relacji we współczesnym świecie. Całość podana jest w sposób, który przywołuje wspomnienia lat siedemdziesiątych i pozwala docenić talent muzyków, którzy potrafią znaleźć równowagę pomiędzy elegancką prostotą i poszukiwaniem bardziej złożonych i dalekich od banału form. Wykreowany przez Blaukę świat dopełnia znakomita odsłona koncertowa zespołu i sfera wizualna – zaskakujące pomysłowością teledyski Blauki zostały zauważone na festiwalach filmowych w Polsce, jak i za granicą – USA, Kolumbii, Niemczech, Włoszech czy Rumunii.