Bedoes i Kubi Producent | Kwiat Polskiej Młodzieży

Bedoes
fot. Magdalena Wdziękowska
Jak to jest dorastać na oczach całej Polski? Bedoes przebył długą drogę od premiery Aby Śmierć Miała Znaczenie, która przyniosła mu tyle samo fanów co hejterów. Wszechobecne zarzuty o brak autentyczności, kolorowe włosy i teksty bez większej wartości merytorycznej. A mimo wszystko, po brutalnym zderzeniu z rzeczywistością Borys wydaje kolejny album – płytę dojrzalszą, bardziej przemyślaną. Będącą odpowiedzią na pytanie, które postawiłem na samym początku.

Kwiat Polskiej Młodzieży – czyli jak zamknąć wszystkim gęby.

Już na starcie Bedoes uderza słuchacza prosto w twarz wersem Pora już wyłożyć prawdę na stół na agresywnym, trapowym bicie Kubiego. Tytułowy kawałek to topka zeszłorocznych singli. Wystarczyła szczerość bijąca z każdego wersu, skomentowanie każdej głośniejszej aferki i pewny siebie Bedoes. Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że po Gustawie uda się raperowi z Bydgoszczy podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Jak sam udowodnił, miał jeszcze sporo do powiedzenia.

Bedoes wie, jak zwrócić na siebie uwagę.

Oprócz ogromnej przemiany, nie tylko wizualnej i wizerunkowej, ale również muzycznej, spowodował masowe opadanie szczęk po ogłoszeniu gości. O ile Eldo i Białas razem w Gadach było sporym zaskoczeniem, tak wspólnej piosenki z Braćmi Golec nie spodziewał się nikt. Tym bardziej że wyszło to tak naturalnie i dobrze. Janosik otwarty słowami Stanisława Jaskułki od pierwszych chwil pokazuje, że członek SB Maffiji potrafi stworzyć płynący, radiowy przebój. Refren w wykonaniu Golec uOrkiestry to nie tylko świetny wykon, ale również zielone światło do zamkniętych na rap mediów.

Obecność Koldiego, który w Delfinie zapowiedział powrót Alcomindz, to również dość spore wydarzenie. Szumem odbiła się także informacja o udziale Rafonixa w Toy Story. Kawałek, który dla ludzi w zbliżonym wieku do Bedoesa, stanowi coś w rodzaju przyjemnej podróży do czasów szkoły podstawowej i beztroskim cruisingu po Los Santos. Wszelkie obawy o kolejnego rapującego youtubera zostały rozwiane wraz z premierą singla. Udział Rafona ograniczył się tylko do klimatycznego wprowadzenia w temat.

Przerost formy nad treścią?

Na KMP zapadają w pamięć w dużej mierze krzyki i podśpiewywanie. Co za dużo to niezdrowo, jednak niesprawiedliwością byłoby stwierdzenie, że autor przykleił się do dwóch patentów i skończył zabawę. Bedoes sprawnie manewruje między agresywnym i subtelnym flow (Bardzo przepraszam), między krzykami, a podśpiewywaniem, czasem łącząc jedno z drugim (05:05, Gady). Co prawda raper popisał się swoim warsztatem już na debiucie. Różnica między KPM, a AŚMZ jest jednak dość łatwa do zauważenia; na pierwszym legalnym albumie przerost formy nad treścią bił po oczach prawie jak Mike Tyson po twarzy. Na drugiej płycie to właśnie treść ma tatuaż na twarzy.

Kwiat Polskiej Młodzieży to bardzo emocjonalny, pełen goryczki projekt. Mimo to, członek 2115 nie pozwala się nudzić nawet przez chwilę. Nawet w mocno osobistych Gadach, refren płynie, a odbiorca nuci go pod nosem. Refreny to bardzo mocna strona Kwiatu. Mercedes GLE Coupe, Chłopaki nie płaczą, Janosik to pierwsze z brzegu przykłady, na które na pewno warto zwrócić uwagę.

Borys, będąc świadomym młodego wieku swoich odbiorców, zadbał nawet o pewnego rodzaju walory edukacyjne. Myśl przewodnia w Chłopaki nie płaczą – kawałku o świetnym, opartym o lata osiemdziesiąte bicie – doskonale pokazuje młodym słuchaczom, że okazywanie emocji to nic złego. Zwrotka Taco podsumowuje temat w całości.

Biały, Młody i w Givenchy

Często poruszany jest również temat pieniędzy. Zamiast Nie mogę zmrużyć oczu, póki nie opuszczę bloków/Póki nie będziemy mieć Gucci i Louis i YSL, mamy Znam Gucci i znam Louis Vui’/Ale to nic nie znaczy/Ważne, co masz w sercu. Zaproszenie do Givenchy Solara, który na Klubie 27 poruszał podobne tematy, to chyba najlepszy wybór, jakiego można było dokonać. Pomimo konsumpcjonizmu wypływającego z doniczki Kwiatu, raper jasno przedstawia swój stosunek do pieniędzy, który diametralnie różni się od tego, czego mogliśmy doświadczyć przy Aby Śmierć Miała Znaczenie.

Rozwodząc się nad Bedoesem, nie można zapomnieć o Kubim Producencie, który również od czasu AŚMZ dostał nieco po tyłku. Patrząc pod kątem produkcji z debiutu w 2017 roku, młody producent również poczynił kilka sporych kroków w przód. Agresywne bity jak z tytułowego Kwiatu lub Bardzo przepraszam, spokojne, emocjonalne podkłady jak w 1000 koni i Wow, czy popisowe produkcje jak Janosik czy Chłopaki nie płaczą pokazują jak dobry jest Kubi Producent. Nie opuszcza mnie jednak wrażenie, że prawdziwe zaskoczenie dopiero przed nami, wraz z premierą płyty producenckiej Kubiego.

Najnowsza płyta Bedoesa i Kubiego to opowieść o brutalnej rzeczywistości, w której chcą żyć, a nie tylko przeżyć. Z albumu oprócz wszystkich wartościowych treści, wyrywa się jeszcze manifest, że albo jest się z nimi albo przeciwko nim. Po premierze Polskiego Kwiatu Młodzieży chyba nie ma wątpliwości, że bardzo duża część słuchaczy jest z nimi. I bardzo dobrze, zasłużyli.

Ocena: 9/10