Avril Lavigne obchodzi 36. urodziny!

Kanadyjska piosenkarka Avril Lavigne obchodzi dzisiaj  36. urodziny!

Początki kariery Avril

Avril Lavigne urodziła się 27 września 1984 roku w Bellyville w Kanadzie. Swój pierwszy występ zaliczyła w chórze kościelnym, kiedy miała 10 lat. Od tego czasu zaczęła kształcić się w kierunku muzycznym. Kiedy miała dwanaście lat, samodzielnie nauczyła się gry na gitarze. Jej ojciec urządził w domowej piwnicy małe studio nagraniowe, wyposażone w mikrofon, perkusję, keyboard i gitary. Mając 14 lat, napisała swoją pierwszą piosenkę – Can’t Stop Thinking About You. Opowiadała o jej młodzieńczej miłości.

W wieku 15 lat została finalistką radiowego konkursu, dzięki czemu zaśpiewała z Shanią Twain jej utwór What Made You Say That. W trakcie występu zauważył ją Stephen Medd – lokalny wykonawca muzyki folk, który zaproponował jej występ w swoim albumie – The Quinte Spirit, w utworze Touch the Sky. Po roku przerwy ponownie nawiązała z nim współpracę, nagrywając kolejne dwa utwory – Two Rivers oraz Temple of Life, wydane na następnej jego płycie – My Window to You.

W 2000 roku jej ówczesny menadżer – Cliff Fabri namówił ją na wyjazd do USA i współpracę z amerykańską wytwórnią płytową – Arista. Piętnastominutowy występ przed przedstawicielami wytwórni wystarczył na podpisanie kontraktu na nagranie dwóch albumów.

Kariera muzyczna Avril

Avril zadebiutowała w 2002 roku albumem Let Go. Później nagrała jeszcze 5 albumów: Under My Skin, The Best Damn Thing, Goodbye Lullaby, Avril Lavigne i Head Above Water. Ten ostatni ukazał się w 2019 roku.

Do jej największych hitów należą: Girlfriend, Complicated, Hot, Sk8er Boi, I’m With You, The Best Damn Thing, Losing Grip i When You’re Gone.

Avril nagrała duet m.in. z Marilyn Manson (Bad Girl), Chadem Kroegerem z Nickelback (Let Me Go) czy Nicki Minaj (Dumb Blonde).

Wśród licznych inspiracji piosenkarki znaleźli się m.in. Green Day, Joan Jett, Janis Joplin, The Ramones czy No Doubts. Wokalistka gustuje także w takich zespołach, jak Metallica, Marilyn Manson, System of a Down albo Nirvana.

Filmowa działalność Avril Lavigne

Nagrała piosenkę Alice do filmu Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Tima Burtona.

Avril zagrała w 2 filmach: w Fast Food Nation (2006)  i w Drapieżniku (2007). Podkładała także głos w: Skoku przez płot (2006), Family Guy: The Quest for Stuff (2014) i Księciu Czarusiu (2018).

Avril Lavigne charytatywnie

Avril pojawiła się w reklamach ALDO z YouthAIDS, aby zebrać pieniądze przeznaczone na edukowanie ludzi na całym świecie na temat HIV i AIDS. Nagrała cover Knockin’ On Heaven’s Door, który znalazł się na krążku War Child’s Peace Songs. Udzieliła się także przy okazji powstawania płyty  Instant Karma: The Amnesty International Campaign to Save Darfur. Lavigne nagrała do niej cover Johna Lennona Imagine. Album powstał na rzecz kampanii Amnesty International, która miała załagodzić kryzys w Darfurze.

W 2010 r. stworzyła The Avril Lavigne Foundation, która ma na celu pomoc dzieciom oraz młodzieży żyjącymi z poważnymi chorobami oraz niepełnosprawnością. Hasłem fundacji jest R.O.C.K.S. , którego poszczególne litery oznaczają: Respect (Szacunek), Opportunity (Szansa), Choices (Wybory), Knowledge (Wiedza) oraz Strength (Siła).

Kilka miesięcy temu Avril opublikowała kawałek We Are Warriors. Tym samym fundacja gwiazdy nawiązała współpracę z Project HOPE. Cały dochód uzyskany ze streamingu singla zostanie przekazany na walkę z koronawirusem.

Modowa działalność Avril Lavigne

W roku 2008 w lipcu powstała jej własna linia odzieżowa – Abbey Dawn. Nazwa marki wzięła się od przezwiska wokalistki z dzieciństwa. Na pomysł stworzenia linii ubrań wpadła amerykańska firma Kohl’s, która zaproponowała Lavigne stworzenie ubrań wyłącznie dla butików firmy. Kolekcja ubrań oferuje m.in. koszulki, bluzy, kurtki, sukienki, a także dodatki – biżuterię, okulary, paski i torebki. Projekty marki są autorstwa samej Avril.

W 2010 roku Avril stworzyła kolekcję nazwaną Abbey Dawn for Alice in Wonderland. Była ona wzorowana na motywie przewodnim z filmu Alicja w Krainie Czarów. Ubrania były sprzedawane w czasie promocji filmu, a ich liczba była ograniczona.

Obecnie Abbey Dawn już nie funkcjonuje.

Ciekawostki o Avril Lavigne

Artystka sygnowała swoim nazwiskiem trzy zapachy perfum: Black Star, Forbidden Rose i Wild Rose.

Posiada kanadyjski i francuski paszport. Jej ojciec jest Francuzem. Ma starszego brata Matta oraz młodszą siostrę Michelle.

W dzieciństwie interesowała się hokejem, baseballem i jazdą na deskorolce, a marzyła o zostaniu policjantką.

Avril Lavigne prywatnie

Ma za sobą dwa małżeństwa. Jej pierwszym mężem był Deryck Whibley. Byli małżeństwem od 2006 do 2010 roku. W 2013 roku Avril wyszła za Chada Kroegera. Para rozstała się w 2015 roku.