Amaranthe zaprezentowali singiel „Archangel”!

Amaranthe zaprezentowali singiel Archangel! Premiera albumu Manifest zbliża się wielkimi krokami!

Kariera Amaranthe

Amaranthe rozpoczęli swoją działalność w 2008 roku w składzie: wokaliści Elize Ryd, Jake E Berg oraz Andreas „Andy” Solveström, gitarzysta oraz basista Olof Mörck i perkusista Morten Løwe Sørensen. Od początku grupę wyróżniały mariaż popu z metalem plus 2 czyste wokale i 1 growl.

Zespół zadebiutowała albumem Amaranthe (2011 rok). Od tamtej pory wydali jeszcze 4 płyty: The Nexus, Massive Addictive, Maximalism oraz Helix. Przez te lata zmienił się również skład grupy. W 2010 roku do Amaranthe doszedł Johan Andreassen, który przejął rolę basisty, a w 2013 roku Henrik Englund zastąpił Andy’ego. 4 lata temu Nils Molin zastąpił Jake’a na stanowisku drugiego czystego głosu Amaranthe. To z nim Szwedzi nagrali płytę Helix.

Nowa era Amaranthe – Manifest

Jego następca – Manifest ma się ukazać 2 października. Jak na razie krążek promują 4 single – Do Or Die, Viral, Strong (nagrany w duecie z Noorą Louhimo z Battle Beast) oraz Archangel, który ukazał się dzisiaj. Do Or Die został nagrany w duecie z Angelą Gossow (ex-Arch Enemy, obecna menadżerka Amaranthe i AE), ale na płycie w tym numerze usłyszymy Elize z Nilsem i Henrikiem.

Ogień i rogi – Archangel

Teledysk do Archangel nakręcono we Wrocławiu. Z zespołem współpracowała polska Grupa 13, realizująca filmy promocyjne, reklamowe, teledyski oraz filmy fabularne i dokumentalne. Założył ją w 2000 roku Dariusz Szermanowicz (ówczesny gitarzysta grupy Hurt). Grupa 13 ma na swoim koncie teledyski takich wykonawców, jak Behemoth, Decapitated, Hunter, Amon Amart lub Afromental. Teraz do tego zaszczytnego grona dołączyli Amaranthe.

Owoc tej współpracy – pełen ognia i rogów, można już obejrzeć na kanale zespołu na YouTube.

Nils, Dynazty i GG6

Warto wspomnieć, że Nils nie jest początkującym wokalistą. Od 2007 roku śpiewa i pisze teksty w zespole Dynazty. Wydał z nimi 7 płyt: Bring The Thunder, Knock You Down, Sultans Of Sin, Renatus, Titanic Mass, Firesign oraz The Dark Delight. Ta ostatnia ukazała się wiosną tego roku. Promowały ją single: Presence of Mind, Heartless Madness i Waterfall, do których zrealizowano teledyski. Wystąpił na niej Henrik (jako GG6) – wraz z Nilsem zaśpiewał w utworze From Sound To Silence.

Amaranthe w Polsce

Amaranthe wystąpią w Polsce w 2021 roku. Koncert odbędzie się 4 maja w warszawskim klubie Progresja. Wraz z nimi wystąpią Beyond The Black, którzy również w tym roku wydali najnowszą płytę – Horizons. Co ciekawe, na tej płycie pojawiła się także Elize Ryd – wystąpiła w piosence Wounded Healer.