Janis Joplin świętowałaby dziś swoje 75. urodziny. Pragniemy wspomnieć tę wyjątkową artystkę, z której niebywały głos i sceniczna charyzma uczyniły ikonę, przecierając innym kobietom szlaki do świata muzyki rockowej.
Janis Lyn Joplin przyszła na świat 19 stycznia 1943 roku w Port Arthur, małym miasteczku w Teksasie, znanym głównie z obecności na tych terenach rafinerii ropy naftowej. W dzieciństwie była grzecznym, posłusznym dzieckiem. Przejawiała talent plastyczny (w przyszłości zacznie malować i sprzedawać swoje dzieła), zamiłowanie do czytania oraz dużą inteligencję i ciekawość świata.
Pewność siebie, odwaga w głoszeniu własnych poglądów, a także zamiłowanie do “czarnej muzyki” sprawiły, że rówieśnicy przestali ją akceptować. Dodatkowym czynnikiem zaogniającym problem był jej wygląd – kłopoty z cerą, oraz nadwaga. W odpowiedzi na ataki, Janis zaczęła obracać się w męskim gronie, ubierać luźno i niechlujnie. Swym zachowaniem siała zgorszenie wśród konserwatywnej społeczności, nauczycieli, rodziców, którzy nie dostrzegali drzemiącego w niej potencjału. Sytuacja nie zmieniła się, gdy w 1962 roku podjęła naukę w college’u w Austin.
Uznanie i akceptację zyskała dopiero wśród beatników. Udała się do San Francisco, w którym to postanowiła rozpocząć na dobre przygodę z muzyką. Zaczynała śpiewać w barach i kawiarniach, jednak z czasem jej kariera nabrała tempa, co ostatecznie zaowocowało występami na dwóch największych festiwalach dekady – Monterey Pop oraz na legendarnym festiwalu w Woodstock (który de facto nie odbywał się w samym miasteczku Woodstock, będącym ówcześnie miejscem zamieszkania Boba Dylana).
Największy sukces odniosła wraz z zespołem Big Brother and the Holding Company. Rosnąca popularność szła w parze z postępującymi u wokalistki problemami z narkotykami i alkoholem. Szokiem była jej decyzja o odejściu z kapeli, zwłaszcza, że w tym momencie byli u szczytu popularności.
Wiosną 1969 roku wraz z nowym składem odbyła tournée po Europie. Dali koncerty w Londynie, Sztokholmie, Kopenhadze, Paryżu, Frankfurcie i Amsterdamie. Mimo początkowych obaw, za każdym razem oczarowywała publiczność.
Janis Joplin zmarła w wyniku przedawkowania heroiny 4 października 1970 roku w wieku 27 lat (Co pozwoliło później zaliczyć ją do tak zwanego Klubu 27). Jej prochy zostały rozsypane w Oceanie Spokojnym.
Królowa psychodelicznego rocka i bluesa pozostawiła po sobie zaledwie trzy albumy. Czwarty z nich, słynna Perła, ukazał się niedługo po jej śmierci. Joplin po dziś dzień jest jedną z najchętniej słuchanych wokalistek. Jest także symbolem kontrkulturowych ruchów kontestacyjnych lat 60., głosem pokolenia hipisów. Pamiętamy ją jako silny pierwiastek kobiecy w męskim świecie rock’n’roll’a, świadomą artystę o jedynej w swoim rodzaju barwie.
Twórczość Joplin cieszy się dużym zainteresowaniem także w Polsce. Najbardziej znanymi interpretatorkami jej piosenek są Natalia Przybysz (3 czerwca 2013 pod egidą Warner Music Poland na rynek wszedł album Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin) oraz Natalia Sikora (30 września 2016 ukazała się płyta Buried Alive in the Blues – zapis koncertu, który odbył się w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej).