10 najlepszych utworów Kamila Bednarka

10 najlepszych utworów Kamila Bednarka

Sprawdźcie jak prezentuje się subiektywna lista 10 najlepszych utworów Kamila Bednarka. Znajdziecie na niej utwory mniej lub bardziej znane, ale z pewnością każdy z nich jest warty uwagi!

Kamil Bednarek to osoba, której raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny muzycznej. W latach 2008-2012 był wokalistą formacji Star Guard Muffin, a od 2012 roku zespołu sygnowanego jego nazwiskiem. Swoim wyjątkowym stylem, niebywałą charyzmą i pozytywnym nastawieniem przyciąga do siebie rzeszę fanów. Muzyka jest ważnym elementem jego życia i podchodzi do niej z niezwykłą pasją, co zdecydowanie widać w jego działalności.

10 najlepszych utworów Kamila Bednarka

Dancehall Queen

Jest to utwór otwierający pierwszą płytę zespołu Star Guard Muffin pt. Szanuj. Jeden z czołowych hitów początków kariery grupy. Reprezentuje ona wyjątkowy styl, utrzymany w klimacie reggae. W teledysku ujrzeć możemy młodego, 19-letniego Kamila, który zaczynał swoją muzyczną przygodę. Całość jest niezwykle barwna i atrakcyjna, co zdecydowanie przyciąga słuchaczy.

Cisza

Piosenka pochodzi z albumu Jestem, pierwszego wydanego z zespołem sygnowanym nazwiskiem Kamila. Jest to delikatna ballada, która wyróżnia się na tle innych kawałków w karierze artysty. Jej spokojny i łagodny charakter nie każdemu może przypaść do gustu. Jednakże subtelne gitarowe brzmienia w połączeniu z pełnym emocji tekstem wprawia odbiorcę w fenomenalny nastrój.

Euforia

Utwór wywodzi się z najlepszej w dorobku zespołu płyty pt. Oddycham, wydanej w 2015 roku. Nagrany został z artystą bliskim dla zespołu, a także przyjacielem Kamila – Staffem. Niezwykle energiczny utwór trafił w gusta wielu ludzi, dzięki czemu szybko stał się hitem radiowym. Rap połączony z reggae daje wspaniały efekt i dzięki temu Kamil pokazuje nam, że warto bawić się muzyką i mieszać ze sobą różne gatunki.

Let’s Stop

Jest to jeden z kawałków nagranych na minialbumie Jamaican Trip, który powstał w 2011 roku. Jego historia jest ciekawa, ponieważ został on nagrany podczas pobytu zespołu Star Guard Muffin na Jamajce, w słynnym studiu Tuff Gong w Kingston. Współtwórcą utworu jest jamajski piosenkarz Capleton. Złączenie jego głosu, z głosem Bednarka daje świetny rezultat spójnej całości, w której do czynienia  mamy z  nieco odmiennymi, lecz bliskimi sobie dwoma kulturami reggae.

Talizman

Tytułowy singiel z najnowszej płyty Bednarka, która swoją premierę miała w grudniu 2017 roku. Jest on jednym z najciekawszych pozycji tego wydawnictwa, przez co można powiedzieć, że jest także jednym z najlepszych polskich singli 2017 roku. Do współpracy zaproszony został polski beatmaker – Matheo. Talizman charakteryzuje znakomita lekkość i oryginalne rozwiązania w stylu reggae.

Jestem

Kolejny tytułowy utwór, tym razem z pierwszego albumu wydanego z zespołem Bednarek, który światło dzienne ujrzał w 2012 roku. Wykonany został wspólnie ze Staffem. Pod względem gatunkowym, numer ten można zaliczyć do rapu, ponieważ przeważa on w jego kompozycji. Nie zmienia to faktu, iż Bednarek ze Staffem świetnie sprawdzili się w takiej wersji i jest to interesująca odskocznia od typowego reggae.

Tears In Heaven

Na tej liście oczywiście nie mogło zabraknąć któregoś z coverów, które pojawiły się na płycie Szanuj (Star Guard Muffin) oraz którymi Kamil zadebiutował w programie Mam Talent!. Jednym z nich jest właśnie cover piosenki Erica Claptona, pt. Tears In Heaven. Kamil przerabiając ją na swój sposób, stworzył wspaniałą aranżację w stylu reggae, która podbiła serca wielu osób, a niekiedy bardziej niż oryginał.

List

To piosenka zamykająca fenomenalny krążek Oddycham i jednocześnie będąca najbardziej wyjątkowym jego punktem. Nie jest ona, jak inne utwory z płyty, zbiorem wspomnień artysty. Jej autorem w całości jest tata Kamila – Henryk Bednarek – który napisał ją w młodości dla mamy piosenkarza. Zarówno umiejscowienie Listu w swoim albumie, jak i teledysk stworzony do niego ukazuje, że rodzina odgrywa w życiu Bednarka istotną rolę i łączy go z nią nieprawdopodobnie silna więź.

 

Jamaican Trip

Singiel otwierający wcześniej już wspominany minialbum zespołu Star Guard Muffin o tym samym tytule. Jest on pierwszą i chyba najciekawszą pozycją na jego liście. Odwzorowuje on fascynującą charyzmę piosenkarza. Teledysk powstały do niego jest wspomnieniami z podróży zespołu na Jamajkę, dzięki czemu oglądając go możemy razem z nimi przenieść się do tego słonecznego i zdumiewającego kraju.

 

Spragniony

Kolejny przebój z najlepszego dotychczas albumu w karierze zespołu, zatytułowanego Oddycham. Całość tej płyty jest tak świetnie skomponowana, że naprawdę ciężko jest wybrać z niej najlepsze utwory. Jednakże robiąc takie zestawienie warto wspomnieć o kawałku Spragniony, który według wielu jest najbardziej atrakcyjnym numerem na tymże CD. Charakteryzuje go niezwykle nacechowany emocjonalnie tekst. Spokojniejsze partie przeplatają się z nieco mocniej zaintonowanymi częściami, co fantastycznie oddaje niebywałą siłę głosu Bednarka i ukazuje jego wyjątkowość.

 

Trasa koncertowa

Przy okazji tworzenia listy 10 najlepszych utworów Kamila Bednarka, przypominamy, że w styczniu zespół wyrusza w trasę koncertową promującą album Talizman. Zagrają oni 9 koncertów w takich miastach jak: Katowice, Toruń, Poznań, Szczecin, Warszawa, Łódź, Gdańsk, Rzeszów oraz Wrocław. Poniżej znajdziecie pełną rozpiskę trasy:

  • 18 stycznia – Toruń, Od Nowa
  • 19 stycznia – Poznań, B17
  • 20 stycznia – Szczecin, DK Słowianin
  • 26 stycznia – Warszawa, Klub Stodoła
  • 27 stycznia – Łódź, Wytwórnia
  • 28 stycznia – Gdańsk, Parlament
  • 1 lutego – Rzeszów, Life House
  • 3 lutego – Wrocław, A2
  • 4 lutego – Katowice, Megaclub

 

źródła: zdjęcie – facebook.com/maccabraa; organizator trasy – Klub Stodoła