5 najlepszych piosenek Radiohead

radiohead
instagram.com/p/BI2a3P3hfm4/

Przypomnijmy sobie najlepsze utwory kultowego brytyjskiego zespołu Radiohead.

5. How To Disappear Completely

Utwór z płyty Kid A, która pojawiła się w 2000 roku. Zdecydowanie jest to najbardziej przepełniona smutkiem kompozycja. Pomysłodawcą utworu był niejako wokalista grupy muzycznej R.E.M – Michael Stipe, który doradzając Thomowi jak sobie radzić z presją na scenie zalecał powtarzanie wersu: Mnie tu nie ma, to się nie dzieje.

4. Fake Plastic Trees

To z kolei utwór z drugiego albumu Radiohead The Bends z 1995 roku. Ta płyta jest swoistym punktem zwrotnym w karierze rockowego zespołu. Odeszli oni bowiem od grunge’owego brzmienia, które królowało na debiutanckiej płycie Pablo Honey. Piosenka pojawiła się w filmie Słodkie Zmartwienia z 1995 roku.

3. Karma Police

Drugi singiel z albumu Ok Computer z 1997 roku. Piosenka została zainspirowana żartem, który wymyślili członkowie zespołu. Jeśli któryś z nich zrobił coś źle, ostrzegali go, że policja karma go dopadnie. Jak widać, największe muzyczne hity mogą powstać nawet z takiej kolokwialnej rzeczy jak żart.

2.  No Suprises

Życie bez alarmów i niespodzianek – o tym Thom Yorke śpiewa w przejmującej balladzie No Suprises. Trzeci singiel z albumu Ok Computer zdobył swoją popularność też dzięki teledyskowi, w którym wokalista znajduje się w kuli, która powoli wypełnia się wodą. Tworząc piosenkę, lider Radiohead, inspirował się kompozycjami Marvina Gaye’a i Louisa Armstronga.

 

1. Creep

I na koniec – wisienka na torcie. Mimo ostrej krytyki, Dziwak osiągnął globalny sukces. Piosenka została napisana przez Thoma jeszcze w latach 80. Wokalista zachwycony urokiem pewnej dziewczyny ujrzanej na koncercie, uświadomił sobie, że na nią nie zasługuje. Zbyt niska samoocena nie pozwoliła mu na chociażby zbliżenie się do ideału nieznajomej dziewczyny. Utwór pochodzi z debiutanckiego albumu Pablo Honey wydanego w 1993 roku.

Mimo tego, iż kariera Radiohead zeszła już może na boczne tory, to nadal ich utwory cieszą się bardzo dużą popularnością. Zespół ma ponad 11 000 000 słuchaczy w miesiącu na Spotify, co umieszcza ich na 333 miejscu najbardziej streamowanych artystów na świecie.