Życie małomiasteczkowego antykwariusza

0
102

Szukacie książki na lato? Pamiętnik księgarza może być strzałem w dziesiątkę! Poznajcie życie małomiasteczkowego antykwariusza, który z nutą sarkazmu dzieli się swoimi najskrytszymi zapiskami z pracy.

Zapiski księgarza

Południowo-zachodni zakątek Szkocji, niewielkie Wigtown, a w nim: 900 mieszkańców, 1 szkoła, 0 parkometrów. Trudno sobie to wyobrazić? Zapowiada się raczej nużąco? Nic bardziej mylnego. Wystarczy świetny zmysł obserwacji, sarkastyczne poczucie humoru i nade wszystko – rozbrajający dystans do siebie i wszystkiego wokół (żeby nie zwariować). Shaun Bythell ma to wszystko. A oto życie małomiasteczkowego antykwariusza.

Boję się myśleć, co bym teraz robił, gdybym tu nie trafił

Historia zaczyna się niewinnie: młody Szkot pod wpływem impulsu przejmuje podupadły antykwariat i postanawia rozkręcić niełatwy interes w pięknym miasteczku nad morzem. Trochę pusto (czytaj: klientów jak na lekarstwo), dość chłodno (zimą lodowato), ale u siebie. Dziś Wigtown cieszy się oficjalnym tytułem miasta książek. Ponadto jest siedzibą drugiego pod względem wielkości festiwalu literackiego i można w nim znaleźć miliony tytułów w kilku antykwariatach i 20 innych sklepach. Istny raj dla miłośników książek? Niemalże…

Zapoznaj się z fragmentem książki

Życie małomiasteczkowego antykwariusza

Shaun Bythell, właściciel kultowego już dziś The Book Shopu, pewnego dnia zaczął prowadzić dziennik – trochę dlatego, że ma fatalną pamięć oraz ze względu na to, iż nie mógł pozwolić, by przeszły bez echa wszystkie zaobserwowane zza lady dziwne sytuacje i jedyne w swoim rodzaju usłyszane pytania.

Powiedz coś głupiego

 

Shaun Bythell – niczym prawdziwy łowca skarbów – w poszukiwaniu książek wyrusza do najodleglejszych zakątków Zjednoczonego Królestwa: do starych domostw i domów aukcyjnych. Poleca tytuły (zarówno zapomniane klasyki, jak i nowe odkrycia), które zrobiły na nim wrażenie i odmalowuje uroki małomiasteczkowego życia. Ale co najważniejsze: autor Pamiętnika księgarza już się nie denerwuje, gdy słyszy rzucane mu przez klientów głupie lub niegrzeczne pytania. Łaknie ich, są dla niego inspiracją. Po niemal dwudziestu latach użerania się z klientami, Shaun zaczyna wreszcie ich doceniać; w końcu pracuje nad trzecią częścią swoich zapisków.

 

Pamiętnik księgarza to ciepła (w przeciwieństwie do wyziębionego antykwariatu Bythella) i zabawna opowieść, w pełni zasługująca na to, by zasilić grono bestsellerów, które tak irytują autora. – Jon Dennis


Źródło: materiały prasowe

Pamiętnik księgarza objęty jest patronatem Kulturalnych Mediów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments