„Wyspiarski maraton” i inne – wyzwania czytelnicze na sierpień 2021

0
260
wyzwanie czytelnicze

„Przeczytam 52 książki w 2021 roku” to najpopularniejsze wyzwanie czytelnicze kojarzy chyba każdy. Oprócz niego istnieje jednak wiele innych, a niektóre z nich są organizowane w konkretnych miesiącach. Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych wyzwań czytelniczych na sierpień.

52 Book Challenge PL

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2015 roku, a jej pomysłodawcą jest Marcin Gnat. Co roku w akcji bierze udział coraz więcej osób. W wyzwaniu chodzi o to, by przeczytać co najmniej jedną książkę w tygodniu (co w ciągu roku daje 52 książki). Nie liczy się tutaj charakter, ani grubość przeczytanej pozycji. Ważna jest ilość.

Warto jednak pamiętać, że nic na siłę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przeczytać 52 książek w ciągu roku, możemy zmodyfikować wyzwanie i zadeklarować, że przeczytamy na przykład co najmniej jedną książkę w miesiącu (co daje 12 książek w ciągu roku).

Przeczytam książkowy debiut

lubimyczytać.pl w sierpniu zachęca do przeczytania książkowego debiutu. „Czy rzeczywiście napisanie pierwszej książki musi być najtrudniejsze? Którzy pisarze i które pisarki udowodnili swoim debiutem, że pierwsza książka może wywrzeć na czytelnikach i/lub krytykach ogromne i pozytywne wrażenie? Wybór jest niemały.” – przekonują autorzy.

Jakie książki możemy przeczytać w ramach tego wyzwania? Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną Doroty Masłowskiej, Emigrację Malcolma XD, Pustostany Doroty Kotas, ale również klasyki takie, jak: Blaszany bębenek Güntera Grassa czy Rozważną i romantyczną Jane Austen.

Klasyczny sierpień

Marta (alohomora.library) w tym miesiącu proponuje przeczytanie klasyki. W tym wyzwaniu każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy przeczytać Lolitę Vladimira Nabokova, Wichrowe Wzgórza Emily Brontë, Rok 1984 George’a Orwella, Małe Kobietki Louisa May Alcott, Cudzoziemkę Marii Kuncewiczowej, reportaże Kapuścińskiego i wiele innych. Wybór jest spory.

Wyspiarski maraton

To wyzwanie czytelnicze organizowane przez Kingę, autorkę bookstagrama imbirowa_o_książkach. Akcja polega na sięgnięciu po książki związane z wyspami. Mogą to być reportaże dotyczące mieszkańców konkretnych wysp, książki, których akcja dzieje się na wyspie. Mogą to być również pozycje, w których wyspa pojawia się tylko w tytule. Interpretacja głównego zagadnienia jest dowolna.

Sierpień z Martą Kisiel

Wyzwanie jest bardzo proste. Wystarczy, że w sierpniu przeczyta się książki Marty Kisiel. Pisarka jest autorką kilku cyklów powieści fantasy. Są to: Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Oczy uroczne, Małe licho (Małe Licho i tajemnica Niebożątka, Małe Licho i anioł z kamienia, Małe Licho i lato z diabłem), Cykl wrocławski (Nomen omen, Toń, Płacz)

Więcej informacji można znaleźć na bookstagramie pomysłodawczyni akcji, Patrycji (doczytam).

Sierpień w naturze

Ania Globisz, autorka bloga Książka przyjacielem, zaproponowała natomiast wyzwanie „Sierpień w naturze”, które polega na przeczytaniu książek kojarzących się z naturą. Mogą być to książki o zwierzętach lub roślinach, książki, które mają roślinny motyw na okładce, ale także książki, których akcja dzieje się w konkretnej miejscowości. Interpretacja tytułowego zagadnienia jest dowolna, każdy znajdzie coś dla siebie.

Łączenie wyzwań

Warto pamiętać też o tym, że wyzwania można ze sobą łączyć, czyli znaleźć np. książkę, która jest równocześnie o naturze i dotyczy wyspy. Tego typu łączenie wyzwań czytelniczych jest ciekawe i kreatywne.

Opiniami o przeczytanych książkach, a także ich ilością można pochwalić się w mediach społecznościowych. Niektórzy autorzy wyzwań przygotowali nawet nagrody dla najaktywniejszych czytelników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments