Makramy – starożytna sztuka we współczesnym świecie

0
919
makramy
źródło: unsplash.com

To rękodzieło odmieni każde wnętrze. Bardzo dobrze wpasowuje się zwłaszcza w styl boho. Obecnie makramy przeżywają renesans, dlatego wybór na rynku jest ogromny. Poznajcie tę niezwykłą sztukę.

Makrama to sztuka wiązania sznurków, która znana była już w starożytnych czasach. Samo słowo makrama (macrame) wywodzi się z języka arabskiego i oznacza dekorację wiązaną. Ludzie nie potrzebowali do tego żadnych igieł, drutów czy szydełek. Oczywiście tak zostało do dziś -wystarczy praca rąk. Technika ta wywodzi się z Asyrii i Babilonii, ale z czasem przedostała się do Europy. W średniowieczu makramy służyły do ozdabiania królewskich szat. Z kolei w późniejszych epokach zaczęto wykonywać dodatkowo pokrycia na łóżka, fotele oraz sofy.

Wytwory

Makrama ma zastosowanie w produkcji poduszek. Stylowe poszewki przyozdobią każdą sypialnię. Modne są również plecione huśtawki. Dzięki ręcznie wykonywanym splotom, gwarantuje się wysoką jakość oraz solidność. Ten element wystroju pozwoli Ci na odpoczynek. Wygodę zapewniają także hamaki z makramy – niekoniecznie muszą wisieć jedynie na tarasie i w ogrodzie. Można je zawiesić nawet w salonie, jeśli przestrzeń nam na to pozwala. Okazuje się, że wyroby z makramy mogą być stylowym dodatkiem do ubioru. Wyplatane torebki pasują między innymi do letnich, plażowych stylizacji. Mimo wszystko, najbardziej popularnymi produktami stały się łapacze snów. Plemiona Indian z Ameryki Północnej wierzyły, że te ozdoby z makramy  mają za zadanie chronić domowników przed koszmarami sennymi. Rzekomo gęsie pióra zatrzymywały tylko te dobre sny. Również dzisiaj wiele osób decyduje się na ten element wystroju, między innymi w pokojach dziecięcych. Oczywiście to nie wszystkie dzieła stworzone za pomocą tej starożytnej techniki – tak naprawdę twórców ogranicza tylko wyobraźnia.

Sploty

Tworzenie makramy to czasochłonny proces. Warto wiedzieć, że istnieje wiele węzłów używanych w tej sztuce: węzeł tkacki, węzeł połówkowy, węzeł zwykły (półsztyk), półsztyk naprzemienny, węzeł nad ręką, węzeł szczytowy, węzeł łańcuszkowy, podwójny półsztyk, węzeł spiralny i warkocz.

Sznurki w dłoń

Jeśli podobają Wam się te niezwykłe ozdoby z makramy, możecie spróbować wykonać je sami. Wiele stron oferuje porady całkowicie za darmo – YouTube również nie zawodzi, dlatego znajdziecie na nim wiele lekcji instruktażowych. Ponoć to idealny sposób na spędzanie zimowych wieczorów. Przekonajcie się sami!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments