Wygraj książkę „Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć”

27
439
materiały prasowe

Zapraszamy na konkurs, w którym można wygrać egzemplarz książki Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć Deana Burnetta. Co trzeba zrobić?

Do zdobycia są dwa egzemplarze książki Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć Deana Burnetta (w wersji papierowej). Jeśli chcesz zdobyć nagrodę, odpowiedz w komentarzu na poniższe pytanie:

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia?

Regulamin konkursu
  1. Konkurs jest organizowany pod nazwą: Wygraj książkę Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć Deana Burnetta.
  2. Organizatorem konkursu jest portal Kulturalne Media.
  3. Konkurs trwa od 30.05 do 5.06.2022 (do godziny 23:59).
  4. W konkursie może wziąć udział każdy internauta, który w czasie jego trwania pod artykułem napisze komentarz z odpowiedzią na zadane pytanie.
  5. Nagrodą w konkursie jest książka Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć. Do rozdania mamy 2 egzemplarze.
  6. Zdobywcami nagrody będą Uczestnicy, których odpowiedzi na pytania konkursowe redakcja uzna za najciekawsze.
  7. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o wygranej w komentarzu pod odpowiedzią konkursową 6 czerwca 2022. Zwycięzcy będą proszeni o przesłanie maila do organizatora na adres: natalia.nazar@kulturalnemedia.pl, w którym będzie miał wysłać adres, na który zostanie wysłana książka.
  8. Udział w konkursie oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu nadesłania wygranej.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ulajot
ulajot
1 rok temu

Mój przepis na zachowanie zdrowia psychicznego:

  1. ograniczam lub unikam kontaktów z osobami toksycznymi, ponurymi, pesymistami
  2. codziennie przeprowadzam “rachunek dnia”- utrwalam w pamięci pozytywne wydarzenia i sytuacje (np. zadzwonił ktoś miły, pani w urzędzie była pomocna, ulubiony drogi zawsze ser był w promocji, zakwitły kolejne kwiaty w ogródku….)
  3. każdego dnia wygospodarowuję czas dla siebie- na spacer, na ulubioną książkę, na ploteczki…
  4. regularnie spotykam się z przyjaciółmi
  5. uśmiecham się do ludzi, tych znanych, ale też obcych- taki mimowolny sygnał życzliwości zawsze do mnie wraca i świat od razu jest piękniejszy i lepszy
Angelika
Angelika
1 rok temu

Pierwsze co należy zrobić aby zachować zdrowie psychiczne, to pójść spać z maksymalnie oczyszczoną głową z wszelkich problemów oraz pilnować długości snu, który jest bardzo ważny w niwelowaniu stresu. Poza tym nie wolno zatracać siebie w codziennych obowiązkach i relacjach, należy sprawiać sobie drobne przyjemności i przynajmniej próbować się uszczęśliwiać. Składa się na to ograniczenie toksycznych znajomości i budowanie poczucia własnej wartości. Jako osoby z mocnym gruntem możemy budować swoje życie tak, jak chcemy.

Katarzyna
Katarzyna
1 rok temu

Staram się oddzielać życie prywatne od zawodowego, w domu nie myślę o pracy. Często (przeważnie w sobotę albo niedzielę) staram się wyjeżdżać na łono natury (las, plaża) aby naładować akumulatory

Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

Myślę, że w życiu warto znaleźć równowagę pomiędzy innymi ludźmi a sobą oraz cieszyć się, dostrzegać małe rzeczy, które mogą cieszyć.

Monika
Monika
1 rok temu

Troska o siebie jak o najlepszego przyjaciela/przyjaciółkę. Jestem osobą wysokowrażliwą. Wiedziałam o tym od dziecka, teraz pojawiły się na ten temat książki. Zawsze inni byli na pierwszym miejscu. Ważne było dla mnie samopoczucie drugiego człowieka, jego radość, zadowolenie. Nie widziałam, że oddaję siebie i swoją energię. Cieszyłam i dalej cieszę się kiedy ludzie wokół są szczęśliwi. Ale teraz wiem, że ja też mogę bez wyrzutów sumienia zatroszczyć się o siebie. Zrobić coś, co daje mi radość i siłę. W chwilach/okresach gorszych podjęcie terapii było prawdziwą troską o najbliższą mi osobę – siebie samą. Po tym jak zobaczyłam, że to nic złego – myśleć o sobie – mam tyle energii i radości, że mam się czym dzielić z innymi ludźmi. Wcale mi jej nie ubyło. Wręcz wylewa się teraz pełnym strumieniem na świat. ?

Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

[P]-pamiętać, że zmiana zaczyna się od małych kroków
[S]-słuchać siebie i wspierać swój dobrostan
[Y]-szYbko wybaczać sobie błędy
[C]-czule akceptować wszystkie uczucia
[H]-hojnie obdarzać siebie uwagą i troską
[O]-optymistycznie patrzeć na siebie i świat

[L]-leczyć gdy trzeba nie tylko ciało, ale duszę i umysł
[O]-odważnie mówić o swoich problemach i potrzebach
[G]-głośno i wyraźnie stawiać granice
[I]-inspirować się mądrymi książkami, filmami i ludźmi
[K]-kochać siebie i świat
[A]-akceptować siebie i innych takimi jakimi są

Tamara
1 rok temu

Moja rada na to jak dbać o zdrowie psychiczne na pewno unikać stresujących sytuacji oraz korzystać z róznych medytacji picie herbatek melisy Ziółek

Anita
Anita
1 rok temu

Mogłabym opowiadać o medytacjach, jodze, zdrowym żywieniu, piciu wystarczającej ilości wody, pozytywnym nastawieniu, bieganiu, spaniu o odpowiedniej godzinie itd. Jednak czy to nie prowadzi do odwrotnego myślenia, szczególnie u kogoś kto nie robi tego każdego dnia?

Myślę, że najlepiej dbać o zdrowie psychiczne przyglądając się sobie. Dbając o poznanie siebie, słuchanie swojego ciała i organizmu każdego dnia. Pozwalając na rozwój swoich mocnych stron, pielęgnując kreatywność i wyobraźnię. Szanując również wszystkie swoje ograniczenia i słabości.

Katarzyna
Katarzyna
1 rok temu

Dbanie o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia jest bardzo ważnym aspektem naszego życia i ważne jest, aby wzrastała świadomość społeczeństwa na ten temat. Żeby zadbać o swoją psychikę warto uskutecznić sposoby walki ze stresem typu medytacja, głębokie wdechy, aktywność fizyczna czy też spotkania ze znajomymi (warto, aby znajomi byli osobami wartościowymi, nie wprawiającymi nas w dodatkowy stres). Ważne jest określenie priorytetów w życiu, co skutkuje świadomością jakimi sytuacjami nie powinniśmy przejmować się zbyt intensywnie. Moim sposobem na wyciszenie i uspokojenie emocji są długie spacery i spędzanie czasu z najbliższymi przyjaciółmi.

Joanna
Joanna
1 rok temu

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia? Uważam, że idealną receptą jest znalezienie przestrzeni dla siebie. Pośród codziennych problemów, rozterek, zarówno swoich jak i naszych bliskich, pośród wszystkich codziennych obowiązków i rzeczy, o których musimy pamiętać, należy wygospodarować czas dla siebie i swojej głowy. Musimy umieć powiedzieć STOP. Cisza. Teraz liczę się ja. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by porzucić wszystkie prośby, obowiązki, problemy i na chwilę się zatrzymać. Sztuką jest w codziennym pędzie znaleźć chwilę spokoju. Dla każdego może to oznaczać coś innego. Może to być spacer w samotności, może przeczytanie jednego rozdziału ulubionej książki, a może wieczorny jogging z słuchawkami na uszach. Różnimy się od siebie, więc każdy tego spokoju będzie szukał gdzie indziej. Grunt to odnaleźć siebie i drogę do swojej psychiki. Tylko dzięki codziennej pielęgnacji jesteśmy w stanie zadbać o jej przyszłość.

Martyna
Martyna
1 rok temu

Przełomem w dbaniu o moje zdrowie psychiczne był dzień, w którym zrozumiałam, że tylko i wyłącznie ja jestem odpowiedzialna za siebie i swoje szczęście i najpierw powinnam pokochać siebie i zadbać o siebie, zanim zacznę ratować resztę świata. Ta jakże prosta rada, którą przyswoiłam po niemal trzydziestu latach życia bezpowrotnie zmieniła moje postrzeganie świata. Co rano wstaję z poczuciem mocy, bo wiem, że mój dobry humor zależy tylko ode mnie i to ja decyduję, którą nogą wstać z łóżka. Poczucie sprawczości i wyłączności w decydowaniu o własnym szczęściu sprawia, że mam ochotę działać, nie załamuję się, bo wiem, że mój los leży w moich rękach.

Bogna
Bogna
1 rok temu

“W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Bardzo ciężko jest zadbać o zdrowie psychiczne, jeśli ciało szwankuje, więc moim najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia psychicznego jest jedzenie zdrowych owoców i codzienny spacer – ruch i świeże powietrze pozwalają skutecznie odnaleźć spokój wewnętrzny!

Alicja
Alicja
1 rok temu

Przeżyłam w życiu koszmary, psychika mi siadła totalnie, skończyłam na kardiologii w ciężkim stanie. W szpitalu postanowiłam się otrząsnąć, Ogarnęłąm się, najpierw się rozwiodłam, żeby się wyrwać z toksycznego związku i wtedy mój dzień zaczął wyglądać całkiem fajnie. Zaczęłam się spotykać z ludźmi pozytywnymi dla których uśmiech, dobre słowo i poczucie humoru są na porządku dziennym. Staram się być miła i pomocna dla innych, nawet dla tych którzy są niemili staram się ich zawstydzać swoją wysoką kulturą bycia. Ostatnio było mi miło bo gość powiedział do mnie: powiedziała Pani jedno słowo a ja już Panią lubię.Moja babcia mówiła jak kto na ciebie kamieniem ty na niego kwiatem i tak lepiej na tym wyjdziesz.Żal mi tych złośliwych ludzi mszczących się na innych, może nie są w gruncie rzeczy tacy źli tylko życie ich kopnęło.Empatia bardzo pomaga w dbaniu o zdrowie psychiczne, bo rozumie zachowania ludzkie. Trzeba sobie wytłumaczyć, że swiat jest tak zbudowany, że o ideały trudno, bo ich tak naprawdę nie ma.Najważniejsze to bagatelizować problemy nawet te mega, przyjąć je zdobrodziejstwen inwentarza będzie git.

Oliwia
Oliwia
1 rok temu

Mnie pomaga medytacja połączona z jogą oraz otaczanie się wartościowymi osobami. Medytacja pozwala mi na całkowite wyciszenie oraz uspokojenie. Gdy jestem w trakcie, czuje, że to moja chwila i czas na wycieszcie. Łącze to z jogą, ponieważ mogę polepszyć wtedy swoje warunki fizyczne i odreagować od jakieś stresującej lub nieciekawej sytuacji z pracy. Również otaczanie się wartościowymi ludźmi jest bardzo ważne, żeby znać swoja wartość. Polecam przyjęć się bliżej swoim znajomym, jak was oni traktują i czy możesz na nich polegać. W wyniku czego możesz oddzielić od niektórych ludzi, którzy tylko czekają na twoją klęskę.
PAMIĘTAJ, ŻYCIE JEST TYLKO JEDNE I NIE TRAĆ CZASU NA OSOBY, KTÓRE NIE SĄ TEGO WARTE.

beata
beata
1 rok temu

ja o psyche swoją dbam
kiedy humor dobry mam
gdy nie smęcę nie marudzę
kiedy z sobą się nie nudzę
a gdy smutno czasem mi
dla przyjaciół otwieram drzwi

BEATA
1 rok temu

BEATA WILCZYNSKA beata22-73@o2.plinterujaca ksiazka

BEATA
1 rok temu

ciekawa ksiazka

Gabriela
Gabriela
1 rok temu

To proste wystarczy robić różne rzeczy, brać udział.Małe nieistotne elementy zapewnią wam dobre samopoczucie .

Joanna
1 rok temu

Jak dbać. Prowadzić pamiętnik.

/kartka z pamiętnika/

“Więcej weselenia się w życiu i na sali” 

🙂 

Wczoraj byłam na weselu. Bawiłam się b. dobrze. Byłam w domu o 4:28 i od razu poszłam spać, w makijażu. Sukienkę jednak zdjęłam 😉 W skali 1-10 było 8.

Ostatnio, jeśli nie zawsze…, wszyscy mi zarzucają, że jestem optymistką. Bo przecież życie polega na tym, że trzeba się umartwiać. Chyba zbyt mało sangwiników w moim otoczeniu 😉 (ja jestem typem mieszanym)

1. “Jak zwykle nie widzisz problemów… “.

Weselna przeróbka “O smereko” na wersję techno, to wielki problem – zgrzyt wewnętrzny i dla ucha.

2. “Nie wszystko jest takie piękne i kolorowe jak Ci się wydaje”.

Wcale tak nie uważam. Na sali weselnej “Lawendowy zakątek” nie zauważyłam lawendy i fioletu; ściany były… białe, a jedyne kwiaty to róże i piwonie.

3. “Nie na wszystko w życiu masz wpływ”

Na weselnych stołach pełno było świeczek… Czułam się jak na cmentarzu…
Mój partner weselny poprosił obsługę żeby zabrać ze stołu te świece. Ucieszyłam się, bo dokładnie to samo chciałam uczynić. Na wszelki wypadek 😉 zapytałam: czemu to zrobiłeś?
– Bo pomyślałem, że zajmują dużo miejsca i można by tam postawić talerz, poza tym przez te wysokie świeczki nie widzę twarzy mojego sąsiada z naprzeciwka.

Praktyczny umysł ścisły. Ja, artystko- humanistka, zanim pomyślałam,że trzeba się tych świeczek pozbyć, wewnętrznie zachwyciłam się i opisałam ich brzydotę. Jednomyślność między nami-kolegami jednak jest 😉

Problemy są, ale oby tylko takie.
Brak piękna to brak koloru w życiu i na sali, gdy się o niego prosi.
Na wszystko ma się wpływ, najwyżej się nie uda, ale trzeba próbować! –

– pani z obsługi powiedziała: niestety, świeczki muszą stać. Ostatecznie moglibyśmy się zawsze przesiąść, jednak wspólnie uznaliśmy, że “gra nie warta świeczki”.

15.05.2022 r.

Michał
Michał
1 rok temu

Tak jak trenujemy mięsne by zadbać o swoją sylwetkę tak samo trzeba podejść do “tężyzny” psychicznej. By ćwiczenia miały jakikolwiek sens, trzeba mieć ustalony plan, znać swoje słabości i wyznaczać pola do poprawy. Oczywiście założenia trzeba kontrolować i mierzyć ich wykonanie, o ile jest taka możliwość. W końcu rozwój nigdy nie ma końca

Katarzyna
Katarzyna
1 rok temu

Wiedza – dbać o rozwój mózgu, nauka daje poczucie pewności i stabilności
Granice – to ja ustalam na co chcę sobie pozwolić i na co mogą pozwolić sobie inni wobec mnie
Miłość – przede wszystkim kochać siebie i doceniać, okazywać innym miłość
Natura – obserwacja i słuchanie ptaków daje wyciszenie
Jedzenie – zdrowe i ładnie podane daje radość i zaspokaja głód
Lektura – daje przyjemność, relaks, pobudza wyobraźnię.
Przyjaźń – dłuższe i lepsze życie
Prezenty – warto obdarować innych i cieszyć się razem z nimi, nie można też zapomnieć o prezentach dla siebie

Iwona
Iwona
1 rok temu

Dopóki nie doświadczymy problemów ze zdrowiem psychicznym, nie doceniamy go! 🙂 Wiem o tym z autopsji. Problemy ,,z głową” są często bardziej dokuczliwe i trudniejsze do opanowania niż fizyczne niedyspozycje. Dlatego należy dbać o siebie i zawsze znaleźć dla siebie czas.

  1. Powinniśmy zadbać o to by czuć się ze sobą dobrze. Pracować nad tym, żeby polubić siebie. Oczywiście bez narcyzmu.
  2. Powinniśmy unikać sytuacji i osób, które wywołują w nas złe emocje i niepokój. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, tak skonstruowany jest świat. Warto jednak te negatywne bodźce przynajmniej ograniczyć.
  3. Nie bójmy się mówić o swoich odczuciach, kumulowanie złych emocji w sobie nie sprawia, że inni zaczną nas rozumieć.
  4. Nie myślmy o sobie źle. Nawet w trudnych sytuacjach szukajmy czegoś pozytywnego i traktujmy je jako cenną lekcję.
  5. Znajdujmy czas na to, co sprawia nam przyjemność.
Eliza
1 rok temu

Bycie wdzięcznym to przepis na zdrowie psychiczne każdego dnia,a powtarzanie słów CHWILO TRWAJ JESTEŚ PIĘKNA!-to plastry na bóle życia codziennego.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Idea jedności ciała i umysłu znana jest od starożytności. Przede wszystkim należy więc zadbać o naszą wierzchnią warstwę – za pomocą aktywności fizycznej utrzymać odpowiedni poziom endorfin i innych hormonów, dostarczać organizmowi dużo witamin oraz wartościowych składników odżywczych, zapewnić regularny dopływ zdrowego powietrza oraz sen – a więc utrzymywać swoje ciało w takim stanie, w którym zdrowa psychika nie będzie miała problemów zamieszkać.
Teraz przyszedł czas na psychikę sensu stricto. Każdego dnia trzeba wygospodarować czas dla siebie, robić coś, co sprawia przyjemność i po prostu pozwolić problemom dnia codziennego choć na chwilę zniknąć. Życia nie można spędzić, nieustannie się zamartwiając. Jeśli nie ma się wpływu na jakieś wydarzenia, nie ma żadnego sensu, by się tym przejmować. Tak po prostu musi być – i już. Skupić się należy wyłącznie na rzeczach, które jesteśmy w stanie zmienić. To one determinują naszą przyszłość i odzwierciedlają nasze starania.
A jeśli pomimo stosowania powyższych zasad problemy występują, niezwłocznie udać się do specjalisty – nie wolno wierzyć, że bieganie albo pozytywne myślenie wygra z depresją albo innymi zaburzeniami.

Halina
Halina
1 rok temu

Uważam, że o zdrowie psychiczne powinniśmy tak samo codziennie dbać, jak i o zdrowie fizyczne.Z własnego doświadczenia wiem, że w tym permanentnym procesie bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy emocjonalnymi,duchowymi,społecznymi i fizycznymi aspektami naszego życia. Staram się dbać o swój dobry stan psychiczny poprzez: odpowiednie wysypianie się, zdrowe odżywianie, zachowywanie dobrej sprawności fizycznej, poświęcanie ( a właściwe wykupywanie ) trochę czasu na ulubione zajęcia, pielęgnowanie przyjaźni (np. poprzez jak najczęstsze przebywanie wśród ludzi,których lubię,cenię i szanuję), pomaganie innym ( teraz np. jest wspaniała okazja jak najwięcej pomagać uchodźcom z Ukrainy), patrzenie na siebie z “przymrużeniem oka” w sytuacji popełnienia jakiegoś błędu. Bardzo ważna jest również praca nad sobą w zakresie wybaczania ( jak najszybszego) innym i…sobie.Nigdy też nie zapominam o śmiechu,wymianie komplementów i o wspólnym spędzaniu czasu z najbliższymi;( np. wspólny posiłek).Podczas takich kontaktów zawsze staram się również uważnie słuchać( także domowników), bo to naprawdę niezwykłe dużo wnosi w jakość międzyludzkich relacji.