Empik prezentuje Top 20 Książek Października

Empik prezentuje Top 20 Książek Października. Jakie książki Polacy czytali tym miesiącu?

3 Najczęściej wybierane tytuły października

Na pierwszym miejscu, już drugi miesiąc z rzędu, znajduje się Katarzyna Nosowska i jej Powrót z Bambuko. Na drugim miejscu znalazł się debiutant – stand-uper Rafał Pacześ z książką Grube wióry. Pozycja ta była najchętniej zamawiana przez uczestników tegorocznych Wirtualnych Targów Książki, a e-spotkanie autorskie z Paczesiem zgromadziło ponad 100 000 osób. Ostatnie miejsce na podium przypadło bezsprzecznej królowej skandynawskiego kryminału – Camilli Läckberg i jej książce Srebrne skrzydła.

Jesienny dreszczyk emocji

Coraz dłuższe jesienne wieczory niewątpliwie zachęcają do sięgnięcia po dobrą książkę. Czytelnicy niezmiennie preferują thrillery i sensację. W wyniku tych upodobań w topce Empiku znalazły się dwie powieści Remigiusza Mroza – dalsza część losów prokurator Chyłki, czyli Precedens i historia morderstwa w Zakopanem – Halny. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła też Wyrwa Wojciecha Chmielarza.

Październikowe Top 10 Empiku uzupełnia Molly Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Nowa Jadłonomia Marty Dymek, Edukacja Malcolma XD i Pokora Szczepana Twardocha.

Ciąg dalszy rankingu

Na miejscu jedenastym znalazła się nagrodzona Nagrodą Literacką Nike Baśń  o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka. Później pojawiła się Prosta sprawa Wojciecha Chmielarza, Gdziekolwiek spojrzysz. Ukryta sieć. Tom 3 Jakuba Szamałka. Czytelnicy Empiku chętnie wybierali też reportaż Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka Anity Werner i Michała Kołodziejczyka. Miejsce piętnaste zajęły Tajemnice hoteli Dubaju od Marcina Margielewskiego. Kolejne trzy miejsce zajęli zagraniczni autorzy – Ken Follett z Niech stanie się światłość, Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown z Dublerką, a także William B. Irvine wraz z Wyzwaniem stoika. Przedostatnie miejsce zdobyła Polka – Anita Głowińska i jej Kicia Kocia u dentysty. Najgorzej w rankingu Top 20 wypadł Harlan Coben ze swoim dziełem W głębi lasu.

Podsumowując, w październiku Polacy wybierali przede wszystkim kryminały thrillery i powieści sensacyjne. Nie zabrakło również czegoś dla ciała, dla dzieci, literatury faktu oraz literatury wysokiej. Najnowszy Top 20 książek Empiku pokazał, że Polacy czytają zarówno rodzimych, jak i zagranicznych autorów. Jednak niewątpliwym numerem 1 w październiku okazała się być Katarzyna Nosowska.