Czy istnieje szkoła dla pisarzy? Miejsce skupiające niewolników pióra, którzy pragną je okiełznać i wykorzystać do szerzenia niesamowitych tekstów? Wielu z nas marzyło albo wciąż marzy, aby odnaleźć portal do świata magii i pobierać naukę w Hogwarcie. Ale o szkole pisarstwa nie musicie już marzyć. Ona istnieje, a raczej one – szkoły pisania.
Kurs pisania online
Na sam początek musimy określić czego oczekujemy. Jeśli wystarczy nam dostęp do materiałów pomagających w rozwijaniu warsztatu, to trenerzy oferują nam kursy online, które z łatwością może nabyć każdy z nas. Oczywiście wszystko ma swoją cenę. W tym wypadku możemy skorzystać z bardzo popularnych kursów, takich jak:
Pasja Pisania – Kurs Podstawowy
Maria Kula – Kurs Pisania Powieści. Poziom 1
Alternatywą są też kursy darmowe, które publikowane są na różnych portalach w formie serii artykułów.
Kurs pisania – stacjonarny
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, przedstawię wam jeszcze jedną z opcji szkolenia się w pisaniu. Mianowicie chodzi o stacjonarne kursy pisania. To o wiele lepsza szkoła dla pisarzy, niż kursy internetowe, chociaż to zależy od kursu, który wybierzemy. Pamiętajcie, że na początku, zanim podejmiecie decyzję, musicie bardzo szczerze określić miejsce swojego położenia w hierarchii dworu królestwa literatury. Najlepiej zacząć od kursu podstawowego, ale jeśli czujecie się na siłach można próbować wyżej. Do najbardziej znanych stacjonarnych kursów pisania należą:
Maszyna do Pisania – Podstawy Pisania Poziom I (zresztą jak wiele innych kursów tego organizatora)
Pasja Pisania – Podstawowy kurs pisarski
Czego można nauczyć się na kursach pisania i jakie umiejętności można zdobyć?
Dowiecie się od czego zacząć przygodę z pisaniem, jak wykorzystać otaczającą was rzeczywistość, skąd brać pomysły i jak zmieniać je we wspaniałe materiały. Poznacie tajniki tworzenia postaci. Dowiecie się jak stosować zasadę trzech filarów, czyli czasu, miejsca i akcji. Przede wszystkim zdobędziecie doświadczenie, które przyda was się w późniejszym etapie ścieżki pisania.
Szkoła dla pisarzy – Gdzie? Czego uczy? Kim można po niej zostać?
W końcu dotarliśmy do głównej części artykułu, czyli prawdziwa szkoła dla pisarzy. W Stanach Zjednoczonych studia o kierunku pisarstwo są bardzo popularne i oblegane od wielu lat, ale w Polsce dopiero od niedawna możemy studiować pisarstwo. Dokładnie tak! Tylko gdzie?
Mowa o Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kandydatom chcącym wyrobić swoje pióra oferuje się studia na kierunku pisarskim, wydziale humanistycznym.
Jak możemy przeczytać na stronię internetowej uniwersytetu, studia te dostarczają absolwentom:
– podstawowej wiedzy niezbędnej do identyfikowania dzieł literackich i krytycznoliterackich,
– umiejętności opisu, analizy, interpretacji oraz wartościowania cudzych dzieł literackich i krytycznoliterackich, a także tworzenia własnych form pisarskich,
– kompetencji społecznych istotnych dla wykonywania zawodów związanych z tworzeniem dzieł literackich i krytycznoliterackich oraz udziałem w życiu kulturalnym.
Po ukończeniu tego kierunku możemy podjąć pracę w zawodach, gdzie znajomość sztuki pisarskiej jest niezbędna, np. zawód pisarza, blogera. Możemy również znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, radiu, teatrze, mediach, szkołach, itp.