Najciekawsze polskie debiuty w 2019 roku

0
500
polskie debiuty
źródło: https://cdn.pixabay.com

2019 rok już dawno zniknął za drzwiami, ale pozostawił po sobie ślad w postaci znakomitych debiutów. Jako że polska literatura wciąż pozostaje w cieniu i ludzie chętniej sięgają po propozycje od zagranicznych autorów, nadszedł czas na docenienie własnego podwórka. Jakimi książkami urzekli nas rodzimi twórcy?

1. Posełki – Olga Wiechnik (Wydawnictwo Poznańskie)

Kiedy Polki uzyskały prawo do głosowania, do Sejmu trafiło osiem posłanek. Nikt nie przywitał ich z otwartymi ramionami. Każdego dnia spotykały się z pogardą i zarzutami o zaniedbywanie własnych rodzin. Nie było jednak mowy o poddaniu się. Olga Wiechnik opowiada o przełomowej roli feministek w polityce po pierwszej wojnie światowej. Porusza temat ambitnych i walecznych kobiet, o których nie zawsze mówi się głośno, choć powinno. Posełki idealnie wpisują się do grupy najbardziej udanych polskich debiutów.

2. Marsz w mrok – Miłosz Fryzeł (Bukowy Las)

Gratka dla fanów kryminałów. Co może przynieść śledztwo prowadzone przez bliską paranoi sierżant sztabową i notorycznie zdradzającego żonę podkomisarza? Julia Samarska i Daniel Delner zajmują się brutalną sprawą mordercy, który nie pozostawia po sobie niemalże żadnych śladów. Po zatrzymaniu podejrzanego okazuje się, że prawdziwa gra dopiero się zaczyna. W rozwiązaniu zagadki nie pomagają im problemy osobiste, które z dnia na dzień coraz bardziej się nasilają.

3. Tajemnice pielęgniarek. Prawa i uprzedzenia – Marianna Fijewska (W.A.B.)

Książka o zawodzie, o którym nadal krąży wiele mitów. Marianna Fijewska w swoim reportażu przedstawia realia pracy pielęgniarek – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Oddaje im głos i wysłuchuje historii o problemach, relacjach z lekarzami czy częstych konfliktach ze strony współpracownic. Autorka przełamuje stereotypy i udowadnia, że typowy obraz pielęgniarki w naszej głowie niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością. Refleksje nasuwają się same.

4. Otwórz oczy – Rafał Gębura (Altenberg)

Kolejny reportaż, tym razem od twórcy kanału 7 metrów pod ziemią, który zdecydowanie należy do grona największych perełek youtube’a. W jego książce znajdziemy prawdziwe historie osób wykonujących nietuzinkowe zawody typu haker czy terapeutka niepełnosprawnych. Nie brakuje tu też rozmów z ludźmi po przejściach. Co ciekawe, oprawa graficzna książki przypomina przejażdżkę windą. Poszczególne elementy to przyciski, a spis treści sporządzono w formie panelu sterowania. Warto sięgnąć po książkę o sprawach przemilczanych. Rafał Gębura mówi głośno o tematach, które w społeczeństwie traktowane są jako tabu. A szkoda byłoby przejść obok tego obojętnie.

5. Teoria opanowywania trwogiTomasz Organek (W.A.B.)

Historia pełna goryczy. Borys lada chwila skończy czterdzieści lat, żyje w poczuciu beznadziei i właśnie stracił pracę, której nigdy nie lubił. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się Nieta – dawny obiekt niespełnionej miłości. Wspólnie udają się w podróż, chcąc uciec od samotności, monotonii i gorzkiego smaku porażek. Powieść pokoleniowa o ludziach, którzy mają po dziurki w nosie swojej codzienności, a jednocześnie nie wiedzą skąd wziąć motywację, by spróbować to zmienić.

Najciekawsze polskie debiuty w 2019 roku

To tylko kilka polskich propozycji literackich, które skradły serca czytelników w ubiegłym roku. Zachęcamy do sięgania po lektury rodzimych twórców, a w szczególności książki debiutantów. Warto wspierać początkujących autorów, którzy dopiero rozwijają swoje skrzydła. Kto wie, czym jeszcze nas zaskoczą. Przyszłość jest pełna świetnych książek!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments