Sherlock Holmes powraca!

Sto dwadzieścia osiem lat temu Sherlock Holmes stoczył pojedynek z doktorem Moriartym. Początkowo miała być to ostatnia walka detektywa wszech czasów, jednak na usilne błagania czytelników, Artur Conan Doyle postanowił wskrzesić ich ulubionego bohatera.

Sherlock Holmes — detektyw wszech czasów

Od tego czasu Sherlock Holmes powraca w rozmaitych odsłonach. Powieściom o detektywie towarzyszyły ekranizacje niemal od samego początku istnienia kina. Niedawno swoją premierę miała kopia, wydawałoby się zaginionego, filmu Pies Baskerville’ówktóra otworzyła 16. Święto Niemego Kina. Do tego czasu na ekranach kin pojawiły się kolejne odsłony i nawiązania do detektywa. To między innymi Granada Series z Jeremym Brettem, dwa filmy z Robertem Downey’em Juniorem, czy serial BBC z Benedictem Cumberbatchem.

Tymczasem Storytel we współpracy z Borysem Szycem wydaje audiobooki z powieściami i opowiadaniami o Sherlocku Holmesie. Pierwsze dwa opowiadania, Studium w Szkarłacie Znak czterech, są już dostępne w audiobookowej aplikacji. Aktor wciela się nie tylko w rolę detektywa-heroinisty, ale pozostałe postaci stworzone przez Arthura Conana Doyle’a.

Sherlock Holmes powraca

Wszyscy bohaterowie stworzeni przez sir Conan Doyle’a są postaciami z krwi i kości, co bardzo pomogło mi wcielić się w te role. Jestem pod ogromnym wrażeniem aktualności tej literatur która, choć powstawała na przełomie XIX i XX wieku, jest napisana bardzo współcześnie. W pracy nad audiobookami pomogło mi też fizyczne wcielenie się w bohaterów opowiadań podczas sesji zdjęciowej i realizacji wideo. Mam nadzieję, że moja interpretacja pozwoli użytkownikom Storytel odkryć tę klasykę kryminału na nowo. – mówi o przedsięwzięciu Borys Szyc

Aktor na potrzeby projektu użyczył zarówno głosu i wizerunku. W materiałach promocyjnych możemy ujrzeć go wcielającego się w postać Sherlocka Holmesa, Irene Adler, Doktora Watsona i Profesora Moriarty’ego. Należy się zatem spodziewać, że w aplikacji pojawią się również audiobooki z opowiadaniami, w których pojawiają się Adler i Moriarty (odpowiednio Skandal w Bochemii oraz Ostatni ukłon).

Studium w szkarłacie

Opisuje pierwsze spotkanie Sherlocka i jego wiernego towarzysza, Watsona. Panowie badają sprawę tajemniczego zabójstwa. Ciekawostką jest, że sam Arthur Conan Doyle dał w powieści wyraz swojej niechęci do Mormonów, która z kolei wynikała z dosyć stereotypowych poglądów.

Znak czterech

W tej powieści do grona przyjaciół Sherlocka Holmesa dołącza Mary Morstan, przyszła Pani Watsonowa. Młoda dziewczyna przychodzi z prośbą o wyjaśnienie pochodzenia pereł, które otrzymuje co roku, od czasu śmierci jej ojca.

4 V 1891. Sherlock Holmes Stoczył pojedynek z Moriartym nad wodospadem Reichenbach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here