Święto Niemego Kina | Elementary, my dear Watson!

Święto Niemego Kina

Filmoteka Narodowa zaprasza na Święto Niemego Kina. Impreza odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia. W dwóch lokalizacjach; w warszawskim kinie Iluzjon i siedzibie FINA obejrzymy filmy nieme. Organizatorzy proponują dwa bloki programowe: filmy poświęcone detektywowi wszechczasów i wybór Serge’a Bromberga.

Święto Niemego Kina — Sherlock Holmes i zaginione taśmy

Przed dziesięcioma laty w piwnicy kościoła w Sosnowcu odnaleziono zbiór taśm filmowych. Znajdowały się na nich zaginione filmy z czasów kina niemego. Na jednej z nich uwieczniono Psa Baskerville’ów w reżyserii Richarda Odwalda z 1929 roku. To ostatnia niema ekranizacja powieści o genialnym Sherlocku Holmesie. To jedyna obecnie znana kopia 35mm tego filmu. Jej premierowy pokaz otworzy 16. Święto Niemego Kina.

Decyzja o zaprezentowaniu Psa Baskerville’ów stała się pretekstem do stworzenia bloku tematycznego poświęconego innym filmom o detektywie.  Zobaczymy między innymi odnalezionego w 20014 roku Sherlocka Holmesa z 1916 roku oraz Znak Czterech z 1923 roku.

Ekranizacjom prozy Arthura Conan Doyle’a będą towarzyszyć pastisze i apokryfy na temat Sherlocka Holmesa. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi Tajemniczy zamek Aka Miss Clever kontra Czarna Ręka z 1914 roku oraz Filibus w reżyserii Mario Roncoroniego z 1915 roku — będzie to jego światowa premiera w nowej, odnowionej wersji.

Serge Bromberg

Serge Bromberg to francuski popularyzator kina niemego. Od lat odnajduje, restauruje i prezentuje przed publicznością zaginione skarby filmu. Bromberg, założyciel Lobster Films, producent, reżyser (Cezar za reżyserię dokumentu Inferno — niedokończone piekło), na czas Święta Niemego Kina wcieli się w rolę konferansjera, showmana i akompaniatora.

Na życzenie Serge’a Bromberga organizatorzy nie prezentują pełnego programu aż do dnia pokazów. Zdradzają jedynie, że obejrzymy między innymi Po balu z 1897, Les pompier des Foiles z 1927, film produkcji Foiles Bergere i Josephine Barker. Niektóre z tych filmów zostaną po raz pierwszy zaprezentowane przed polską publicznością.

Wszystkie seanse są przeznaczone dla widzów w każdym wieku, dlatego Święto Niemego Kina może być niezwykłą podróżą w przeszłość dla całej rodziny.

100 lat temu w kinie

Tegoroczna edycja Święta będzie okazja do zainaugurowania nowego cyklu w kinie Iluzion 100 lat temu w kinie. W ciągu całego roku będą prezentowane prawdziwe kamienie milowe światowej kinematografii. Widzowie będą mieli okazję poznać ciekawe rekonstrukcje lub dzieła, które przez lata pozostawały niezauważone, a dziś zaskakują swoimi wartościami artystycznymi i nowoczesnością. Wśród nich między innymi Za drzwiami w reżyserii Irwina Willata.

Goście

Pokazy niemych filmów uświetnią goście: badacze, kuratorzy, restauratorzy i specjaliści. Pod ich opieką odbywały się prace restauratorskie i archiwistyczne. To między innymi prof. dr. Giovanna Fossati z EYE Filmmuseum w Amsterdamie, prof. Russel Merritt z Uniwersytetu w Berkely oraz Rob Byrne — dyrektor San Francisco Silent Film Festival. Każdej projekcji będzie towarzyszyć muzyka na żywo, w wykonaniu wybitnych polskich muzyków.

Weekend z Sherlockiem Holmesem na Wałbrzyskiej 3/5

Tradycyjnie Święto Niemego Kina odbywa się w Iluzjonionie. Od kiedy istnieje FINA, część wydarzeń ma miejsce w przestrzeniach dawnego Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Na Wałbrzyskiej 3/5 miłośnicy i miłośniczki Sherlocka Holmesa, są zaproszeni przez Filmotekę Narodową i organizatorów Sherlockonu, do udziału w warsztatach, dyskusjach, słuchowiskach i pokazach filmowych. Każdy sherlockista na pewno znajdzie coś dla siebie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o