Ruszyła Wielka Zbiórka Książek!

Ruszyła Wielka Zbiórka Książek
fot. Fundacja Zaczytani.org

Ruszyła Wielka Zbiórka Książek – największa czytelnicza kampania w Polsce!

8 września ruszyła największa kampania czytelnicza w kraju – Wielka Zbiórka Książek. Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w Warszawie inaugurująca WZK. W jej trakcie przekazano zebrane w ubiegłorocznej edycji książki. W 2019 roku w akcji wzięły udział aż 42 miasta w całej Polsce, m.in. Kraków, Katowice, Jelenia Góra, Oświęcim, Warszawa czy Nowy Sącz. Zebrano ponad 603 000 książek.

Ruszyła Wielka Zbiórka Książek!
fot. Fundacja Zaczytani.org

Organizatorem akcji jest Fundacja Zaczytani.org. Ich celem jest m.in. popularyzowanie czytelnictwa w Polsce, kształtowanie kultury czytelniczej w różnych środowiskach i zwiększanie dostępu do zasobów czytelniczych w placówkach medycznych, dobroczynnych, aktywnościowych i pomocowych.  Fundacja zajmuje się nie tylko organizowaniem corocznej zbiórki książek. Wśród jej działań są także: szkolenie bajkoedukatorów, prowadzenie bajkoterapi w szpitalach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, organizacja miejskich wystaw Zaczytanych Ławek i tworzenie Zaczytanych Bibliotek. Zaczytane Biblioteki znajdują się na oddziałach szpitalnych, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach karnych, hospicjach, punktach krwiodawstwa, centrach lokalnej aktywności, itp. Zaczytani.org realizują także programy wolontariackie i szkoleniowe dla firm, jak również tworzą rozbudowane programy CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu).

Godne uwagi są wyniki Fundacji. Zaczytani.org zebrali do tej pory aż 1,8 mln książek, otworzyła 1133 Zaczytanych Bibliotek, przeszkoliła 465 bajkoedukatorów i stworzyła 54 Zaczytane Ławki.

Wielka Zbiórka Książek 2020

Zebrane w tym roku książki dla dzieci  i dorosłych zostaną przekazane do szpitali i oddziałów pomocowych. Zbierane są książki wydawane po 2000 roku. Fundacja nie przyjmuje podręczników i encyklopedii. Zbiórka trwa do 11 października 2020 roku.

W programie Wielkiej Zbiórki Książek uwzględniono również 3 wystawy Zaczytanych Ławek: w Warszawie, Krakowie i Gdańsku (8 września – 11 października). Ponadto, odbędą się 3 wydarzenia czytelnicze: 12 września w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, 19 września w krakowskiej Galerii Kazimierz i 26 września w Forum Gdańsk.

Po zakończeniu zbiórki odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca WZK 2020. Będzie mieć ona miejsce 14 października w Warszawie.

Pierwsze książki oddali aktorzy Mateusz Damięcki i Katarzyna Pakosińska podczas konferencji w Warszawie. Wtedy można też było usłyszeć tych aktorów czytających fragment bajki edukacyjnej o nowych technologiach. Bajka ta została stworzona przez Fundację Zaczytani.org i Alior Bank, który jest partnerem akcji.

fot. Fundacja Zaczytani.org

Listę punktów, w których można oddawać książki, znajdziecie na stronie zaczytani.org.