Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz

Nie mogło zabraknąć w moim cyklu najbardziej poczytnego autora polskich kryminałów w ostatnim czasie, oczywiście jest to Remigiusz Mróz, a ja przedstawiam Wam 10 faktów na temat jego osoby oraz twórczości.

  1. Remigiusz Mróz, choć ma dopiero 31 lat, opublikował już 25 powieści. Tylko w 2016 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiło się 10 pozycji jego autorstwa.
  2. Autor z wykształcenia jest prawnikiem, posiada tytuł doktora. Jak pisze na swojej stronie: jest zwyczajnym facetem, który dziennie musi napisać 10-15 stron i tygodniowo wybiegać jakieś 100km, by czuć się komfortowo.
  3. W marcu 2016 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego zadebiutował niejaki Ove Løgmansbø. W notce biograficznej można przeczytać, że autor pochodzi z Wysp Owczych, ale jego matka jest Polką. Pod tym pseudonimem, który został wyjaśniony tuż przed premierą ostatniego tomu, Mróz wydał  trylogię z Wysp Owczych – pierwszy tom to Enklawa, drugi Połów, a trzeci Prom.
  4. Mróz sprawdzał swoje siły już w kilku gatunkach literackich; pisał m.in. powieści grozy, science-fiction, historyczne, kryminały czy thrillery prawnicze.
  5. W 2016 roku otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru (za książki „Kasacja” i „Zaginięcie”).
  6. Cytat z „Kasacji” znalazł się na okładce podręcznika „Proces karny. Zarys systemu” Stanisława Waltosia i Piotra Hofmańskiego.
  7. Serie, które wydał Remigiusz Mróz: seria z komisarzem Forstem; seria z Joanną Chyłką; trylogia Parabellum; cykl W kręgach Władzy.
  8. Trwają prace nad serialem political fiction na podstawie jego cyklu W Kręgach Władzy. Reżyserem jest Łukasz Palkowski.
  9. „Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga to książka, do której Mróz często odwołuje się w czasie wywiadów.
  10. Jest również autorem cyklu publicystycznego Kurs Pisania.

 

 

Seria postów pt. „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który ukazuje się co dwa tygodnie. Ma on na celu przedstawienie współczesnych polskich pisarzy dla lepszego zapoznania się z nimi. Posty ukazują się w różnej formie, nie tylko  jako ciągły tekst – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej!