Przeminęło – klasyka literatury w PRL-owskiej rzeczywistości

Pomysłodawcą trawestacji Przeminęło z wiatrem na rodzime warunki jest Łukasz Orbitowski. Nowe słuchowisko  wyprodukowane dla Storytel to opowieść o miłości (również tej niespełnionej), buncie, ale także o stracie. To wszystko widzimy z perspektywy Róży, w którą wciela się Justyna Wasilewska. Każdy z bohaterów na swój sposób odnajduje się w szarej Polsce. Wszyscy zderzają się z brutalnym czasem stanu wojennego, w którym świat każdego wywraca się do góry nogami.

 

Osadzone w burzliwych latach 1981-1983 Przeminęło to efekt pracy grona młodych utalentowanych aktorów. W produkcji usłyszymy: Justynę Wasilewską, Tomasza Włosoka, Mateusza Banasiuka, Marię Dębską i Józefa Pawłowskiego, oraz towarzyszące im doświadczone głosy m.in. Agaty Kuleszy, Cezarego Pazury, Danuty Stenki czy Wojciecha Manna. Premierze słuchowiska towarzyszy krótkometrażowa produkcja filmowa, stworzona we współpracy z Michałem Marczakiem i Łukaszem Żalem. Scenariusz napisała Aleksandra Zielińska, a słuchowisko wyreżyserowała Maria Sadowska.

– Fabuła została oparta na powieści „Przeminęło z wiatrem” – wciąż mamy dobrze znaną Scarlett (Różę) i Retha (Roberta), ale „przenosimy” fabułę w polskie realia. Zaczynamy w 1981 roku, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Pokazujemy Polskę w momencie, gdy niektórzy walczyli z systemem, a inni byli mu wierni. – mówi autorka słuchowiska, Aleksandra Zielińska.

Przeminęło

Największa produkcja oryginalna Storytel tego roku

Słuchowisku towarzyszy zwiastun w formie filmu krótkometrażowego. Jakub Barzak ze Storytel, autor koncepcji kreatywnej filmu:

– W Storytel lubimy rozpocząć doświadczanie historii przez użytkownika zanim założy słuchawki i włączy naszą aplikację. Dlatego zdecydowaliśmy się zwizualizować jedną z głównych scen słuchowiska i przedstawić ją w formie krótkometrażowej. W czerni i bieli. Film pokazuje studniówkę z 1981 roku, czyli ostatni dla bohaterów moment beztroski przed wybuchem stanu wojennego. Udało nam się do jego realizacji zaprosić Michała Marczaka jako reżysera i Łukasz Żala, który był odpowiedzialny za zdjęcia. Film miał premierę na piątkowej gali otwarcia tegorocznego Festiwalu Mastercard Off Camera. Dodatkowo, aby zabrać naszego użytkownika wyobraźnią do świata lat 80., postawiliśmy na klasyki rocka z tamtej dekady, a numer „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy, wypuszczamy w świat w nowej, świeżej aranżacji autorstwa Igora Nikiforowa oraz w wykonaniu Króla, niezwykłego artysty. Mamy nadzieję, że będzie to uczta dla wyobraźni naszych użytkowników z wielu powodów.

Przeminęło jest już dostępne do wysłuchania w aplikacji Storytel. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Twórcy i główna obsada:

Autor koncepcji: Łukasz Orbitowski
Autorka scenariusza: Aleksandra Zielińska
Redaktor: Marcin Zwierzchowski
I reżyserka słuchowiska: Maria Sadowska
II reżyser słuchowiska: Marcin Kardach
Narrator: Przemysław Bluszcz
Róża: Justyna Wasilewska
Robert: Mateusz Banasiuk
Jurek: Tomasz Włosok
Malwina: Maria Dębska
Czarek: Józef Pawłowski
Zenon (tata Róży): Wojciech Wysocki
Marta (mama Róży): Danuta Stenka
Ciotka: Agata Kulesza
Krzysiek: Król
Ksiądz: Cezary Pazura
Milicjant: Sebastian Stankiewicz
Esbek: Wojciech Mecwaldowski
Dyrektor szkoły: Wojciech Mann