Zapraszam na przegląd nowości i zapowiedzi literackich, w którym możecie zobaczyć książki z wydawnictw: Fabryka Słów, Muza, Novae Res, Prószyński i S-ka oraz Czarna Owca.
Listopadowe wieczory są idealne na relaks z ciekawą książką. Może akurat ten przegląd skusi Was, by zajrzeć do biblioteki bądź księgarni i znaleźć upatrzoną pozycję.
Zacznijmy od Fabryki Słów, z której wybrałam Więzy Krwi M. L. Kossakowskiej.
Premiera: 23 listopada 2018
Opis: Więzy Krwi to zbiór intrygujących, pełnokrwistych opowiadań. Ich wspólnym mianownikiem jest mroczny klimat zagłady, beznadziei i śmierci.
Autorka prezentuje przewrotne pomysły fabularne i świat, który nie jest piękną krainą magii, ale często smutną i demoniczną rzeczywistością. Tu nic nie istnieje bez powodu. Pojawienie się zwykłej muchy ma sens, choć bohater jednego z opowiadań wolałby owej muchy nigdy nie zobaczyć. Widmowy demon grasujący w dżungli wyciąga mordercze ręce po kolejną ofiarę. Zwykłe zakupy mogą urosnąć do rangi święta. Ba, pojawiają się nawet Zakony Handlowe, a wierni urządzają coroczne pielgrzymki do świątyń handlowych! Zapach rdzy, wanilii i gorzkich migdałów zwiastuje natomiast pojawienie się Anioła Śmierci.
Wśród opowiadań jest też mikropowieść. Autorka kreuje w niej świat po drugiej stronie lustra. Rządzi nim Lud Luster, prowadzone są niejasne interesy, a w powietrzu czuć zapach krwi i zemsty.
Z wydawnictwa Muza wybrałam W Samym Środku Zimy I. Allende.
Premiera: 17 października 2018
Opis: W samym środku brooklyńskiej śnieżycy sześćdziesięcioletni Richard Bowmaster, profesor uniwersytecki, wjeżdża w bagażnik samochodu Evelyn Ortegi, młodej nielegalnej imigrantki z Gwatemali. To, co z początku wydawało się zaledwie drobnym wypadkiem, staje się czymś o wiele poważniejszym i niespodziewanym. A dzieje się to z chwilą, gdy Evelyn staje w progu domu profesora w poszukiwaniu pomocy. Zakłopotany całą sytuacją, w ząb nie rozumiejąc, co po hiszpańsku mówi dziewczyna, prosi o pomoc swoją lokatorkę, Lucię Maraz, sześćdziesięciodwuletnią Chilijkę, która przyjechała na jakiś czas do Stanów Zjednoczonych z serią gościnnych wykładów na tym samym uniwersytecie, na którym uczy Richard. Te zupełnie różne osoby wyruszają ku dramatycznej i niezwykłej przygodzie. Ma ona miejsce na współczesnym Brooklynie, lecz jej korzenie sięgają niedawnej przeszłości w Gwatemali, lat siedemdziesiątych w Chile i oraz osiemdziesiątych w Brazylii. To właśnie w przeszłości bohaterowie znajdują swoją wewnętrzną siłę. Dla Lucii i Richarda będzie to przede wszystkim nowa szansa na miłość.
Kolejnym wydawnictwem jest Novae Res, z którego wytypowałam Humanistów w Kosmosie M. Lallande.
Premiera: 2018
Opis: Kiedy przyszedł czas, w którym nasza planeta stała się miejscem niezdatnym do życia, ludzkość postanowiła wyruszyć na podbój kosmosu. Skoro bowiem tak gładko poszło jej z Ziemią, istnieje podejrzenie, że zniszczenie innych planet również nie przysporzy naszym potomnym większych trudności. Człowiek jest wszak istotą myślącą…
Ten zbiór krótkich opowiadań rozgrywających się na Ziemi przyszłości, jak i w bliższych oraz dalszych przestrzeniach wszechświata, przepełniony jest inteligentną groteską i czarnym humorem. Czerpiąc ze znanych popkulturowych motywów, autorka opowiada historię ludzkości, która poradzi sobie w każdych warunkach… Ale czy powinniśmy się z tego cieszyć?
Z Prószyńskiego i S-ki wybrałam Tajemnicze Życie Oceanów R. Hofrichtera.
Premiera: 20 listopada 2018
Opis: 1 337 323 000 KILOMETRÓW SZEŚCIENNYCH
– tyle wody zawierają oceany. Gigantyczne akweny, które fascynują nie tylko artystów i poetów, ale przede wszystkim oceanografów i biologów. Robert Hofrichter jest jednym z nich.
Opisuje najciekawsze historie z mokrego świata, który otacza Ziemię. Poznajemy dziwny styl życia i osobliwe praktyki seksualne pod powierzchnią wody, spotykamy przyjazne rekiny i odurzone delfiny, dowiadujemy się o monstrualnych falach, potworach z głębin i o powstaniu życia na Ziemi. Książka tak ekscytująca jak nurkowanie w oceanie!
Sekrety oceanu,
Opowieści o potędze i pięknie oceanów.
Książka jak morze – zróżnicowana i ożywcza.
Z kolorowymi ilustracjami.
Z wydawnictwa Czarna Owca wytypowałam książkę Dublin E. Rutherfurda.
Premiera: listopad 2018
Opis: Ta epicka opowieść zaczyna się w przedchrześcijańskiej Irlandii, w czasach gdy ze wzgórza Tara wyspą władali srodzy i potężni Najwyżsi Królowie. Jej początkiem są losy dwojga kochanków, Conalla z arystokratycznego rodu i olśniewającej Deirdre. W ich historii pobrzmiewa echo pradawnej celtyckiej legendy o Cuchulainnie. Rutherfurd zabiera stąd czytelnika w fascynującą podróż przez stulecia. Misternie splecione losy kolejnych pokoleń bohaterów – druidów i wodzów plemiennych, mnichów i przemytników, kupców i najemników, szlachty, buntowników i zwyczajnych tchórzy – rozgrywają się na wielobarwnej scenie, jaką są dzieje największego irlandzkiego miasta.
To koniec niedzielnego przeglądu. Do zobaczenia!
Artykuł zawiera opinię autora.
Źródła okładek i opisów książek: Fabryka Słów, Muza, Novae Res, Prószyński i S-ka, Czarna Owca
Źródło zdjęcia wyróżniającego: Pixabay