Pochyłe niebo: Ćma – historia zrujnowanej młodości

Akcja pierwszej części trylogii Pochyłe niebo: Ćma rozgrywa się w latach 70. i 80. w niewielkiej, polskiej wiosce, w czasach głębokiego PRL-u. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna Anita, która zostaje wystawiona przez los na pierwszą poważną próbę.

Ewa Cielesz – autorka o bogatym dorobku literackim

Autorka trylogii Pochyłe niebo, Ewa Cielesz, to urodzona w Piasecznie absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Autorka posiada wszechstronne zainteresowania m.in.: teatr, poezja, pisanie scenariuszy, opowiadań oraz wierszy. Dwukrotnie, wraz ze swoim zespołem, zdobyła Grand Prix (2010 i 2011) Festiwalu Małych Form. Opublikowała m.in.: Dla was dzieciaki (2002), Skarby z szuflady (2005), Gdy ujrzysz gwiazdę (2005) – zbiorki poezji dla dzieci oraz Sentymenty (2004) i tomiki poetyckie dla dorosłych czytelników – Między jasnością i czernią (2006)

Zwyczajne życie, zwyczajnej rodziny

Ćma to historia opowiadająca o Anicie – zwyczajnej, młodej dziewczynie, która wraz ze swoją rodziną wiedzie monotonne, wręcz nudne życie. Relacje dziewczyny z krewnymi nie należą do najlepszych. Nie dogaduje się zarówno ze swoją siostrą, jak i z babcią, która nigdy nie pogodziła się ze śmiercią męża. Kobieta wierzyła, że w mieszkaniu pozostał jego duch, z czym wiązały się jej dziwne zwyczaje. Zwyczaje, które budziły w głównej bohaterce przerażenie, co było jednym z powodów ich słabych relacji. Zamieszkiwany przez staruszkę ponury, otynkowany dom również nie zachęcał dziewczyny do wizyt, co nie sprzyjało poprawieniu ich kontaktu.

Początek problemów

Dotychczasowe spokojne życie bohaterki zostaje zakłócone przez jedną, nieprzemyślaną decyzję. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży, nie może liczyć na wsparcie swojej matki. Kobieta bez wahania wyrzuca córkę z domu, martwiąc się jedynie o to, co pomyślą o niej ludzie. W miasteczku z zaledwie kilkoma tysiącami mieszkańców, wieści rozchodzą się niezwykle szybko. Do dziewczyny pomocną dłoń wyciąga daleka krewna, ciotka Rozalia. Kobieta przygarnia ją pod swój dach. Młoda kobieta zamiast przygotowywać się do matury, musi zmierzyć się z wychowaniem dziecka, które niezmiernie trudno jest jej pokochać. Z biegiem lat relacje matki z córką nie poprawiają się. Anita z czasem dochodzi do wniosku, że jej matka, mimo upływu czasu, w ogóle się nie zmieniła. Od relacji z córką nadal ważniejsza jest dla niej dobra reputacja pośród innych ludzi.

Interesująca propozycja dla nieco starszych czytelników

Pierwszą część trylogii Pochyłe Niebo czyta się przyjemnie. Autorka za pomocą zaskakująco barwnych opisów szarej rzeczywistości przenosi czytelnika w ponury klimat PRL-u. Myślę, że książka bardziej przypadnie do gustu nieco starszym czytelnikom.