Tajemnicza autorka nadal w formie | Paulina Świst “Podejrzany” [recenzja]

Paulina Świst Podejrzany

Paulina Świst powróciła z książką pt. Podejrzany. Autorka nie zawodzi swoich fanów i w zawrotnym tempie zaspokaja ich apetyt na kolejne powieści.  Czy ponownie podbije serca czytelników?

Debiutancki Prokurator Pauliny Świst okazał się wielkim sukcesem. Z kolei Komisarz potwierdził, że należy z tęsknotą wyczekiwać nowych tworów wychodzących spod pióra tajemniczej pisarki. Autorka w ciekawy sposób bawi się z czytelnikiem. We wcześniejszych częściach znajdujemy podpowiedź, kto w kontynuacjach będzie grał pierwsze skrzypce. Podejrzany, tak jak jego poprzednicy, charakteryzuje się wartką akcją i wyrazistymi postaciami o wyjątkowo ciętych językach. Nastawcie się na kilka godzin wyjętych z życia, ponieważ lektura nie pozwala się oderwać nawet na chwilę. Ciekawość co do ewentualnego finału jest po prostu zbyt ogromna, by możliwym było choć na chwilę odłożenie tej książki na półkę.

Podejrzany skupia się wokół Daniela Wyrwy – osoby o niezbyt dobrej reputacji – oraz Marii Zimnickiej, która jest siostrą Łukasza Zimnickiego. Dziewczyna z dobrego domu i chłopak z nieciekawą przeszłością to jak połączenie ognia z wodą – można się nastawić na historię pełną napięć przy akompaniamencie burzliwego uczucia. Różnica charakterów i przewrotność życia sprawiają, że bohaterowie muszą zapomnieć o dumie, by wspólnymi siłami poradzić sobie z nawarstwiającymi się problemami.

Największym atutem Podejrzanego są zdecydowanie postacie. Każda z nich jest wyrazista. Szczególnie warto zwrócić uwagę na intrygujące kobiecie bohaterki. Trzeba przyznać, że Paulina Świst już od Prokuratora nie przedstawia ich jako słabych, zdanych na łaskę mężczyzn, szarych myszek. Jest całkowicie przeciwnie; są one silne, miewają słabsze chwile, ale zdecydowanie potrafią o siebie i bliskich walczyć. Dodatkowo znają się też na piłce nożnej. Nie tylko się nią interesują – są wręcz zagorzałymi fankami, a czasami wiedzą więcej niż niejeden mężczyzna…

Czytelnicy pokochali książki Pauliny Świst, ponieważ czyta się je z zapartym tchem. Momentami bawią nas rozbrajające dialogi, innym razem wzruszamy się do łez. Podejrzany dostarcza wiele emocji. Kilkakrotnie nas zaskakuje, a kiedy najmniej się tego spodziewamy, autorka wyciąga ostatni as z rękawa. Dlatego ani na chwilę nie należy tracić czujności. Powieść polecam fanom poprzednich utworów Świst, ale także tym, którzy w wakacje po prostu szukają świetnej rozrywki.


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Akurat.