Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla!

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk oraz Peter Handki otrzymali nagrodę Literackiego Nobla. Wiadomość została podana w sali Domu Giełdy w Sztokholmie.

O godz. 13.00 drzwi sali Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie otworzyły się i nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił nazwiska dwóch laureatów literackiego Nobla. Decyzja, kto otrzyma najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie, została przegłosowana przed południem przez członków Akademii na podstawie propozycji Komitetu Noblowskiego. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za “narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Literacko debiutowała w 1979 roku w piśmie Na przełaj, w którym pod pseudonimem Natasza Borodin ukazały się jej pierwsze opowiadania. Jej debiut powieściowy to z kolei wydana w 1993 roku Podróż ludzi Księgi, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – E.E. Ogromny sukces przyniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. Prawiek i inne czasy (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się Dom dzienny, dom nocny – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała – Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. Gra na wielu bębenkach (2001), esej Lalka i perła (2000), Ostatnie historie (2003), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009) – nominowana do nagrody Bookera 2019 – czy Księgi Jakubowe (2014), wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Za powieść Bieguni (2008) także otrzymała Nagrodę Nike, a także Międzynarodową Nagrodą Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodą literacką), była też nominowana do amerykańskiej National Book Award. Tokarczuk jest jedną z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

Ostatnio książka Tokarczuk to zbiór Opowiadania bizarne z 2018 roku. Kolejną ma być saga rozgrywająca się na Dolnym Śląsku, panorama historyczna na miarę wcześniejszych Ksiąg Jakubowych.