Moda na psychologię. Książki wnikające w nasze wnętrza

0
295
moda na psychologię
wydawnictwoswiatksiazki.pl/ wydawnictwowam.pl xlm.pl ksiegarnia.pwn.pl

Ostatnimi czasy książkowy rynek coraz częściej oferuje lektury dotyczące psychologii. W księgarniach pojawia się znacznie więcej tytułów, działających na naszą podświadomość. Zwykle są to książki poruszające kwestie motywacji czy asertywności. Dzięki nim możemy poznać swoje wnętrze i…szerzej otworzyć oczy.

Istnieje cała masa książek, których główny cel to wpłynięcie na osobisty rozwój.  Rynek jest bogaty w tego typu propozycje, więc ostateczny wybór może być problematyczny. Moda na psychologię sprawia, że wszystkie z nich na pozór są do siebie podobne. Po które zatem warto sięgnąć?

Na poprawę samopoczucia

Na początek zachęcam do zapoznania się z „Potęgą podświadomości”. Jedna z najpopularniejszych pozycji o tematyce psychologicznej, autorstwa Josepha Murphy’ego. Myślę, że usatysfakcjonuje osoby, które dopiero siebie poszukują oraz tych, którzy mają ten etap za sobą. Autor w bardzo prosty sposób przekazuje istotne życiowe motto. Uczy, jak zaakceptować i doceniać własne JA. Przypomina, czym jest optymizm i jak go w sobie obudzić. W przypadku Murphy’ego moda na psychologię może nie przemijać. Jego twórczość zaraża pozytywną energią i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

„Optymizmu można się nauczyć” – to kolejna książka próbująca wpływać na ludzkie nastroje. Poradnik Martin E.P. Seligman pokazuje jak poprawić jakość swojego życia i czerpać satysfakcję z codzienności. Autorka, podobnie jak Murphy, nakłania nas do wniknięcia w swoje wnętrze i poznania własnej osobowości. Wyznaczyła sobie również pewną misję – przekazanie odpowiednich ćwiczeń, za pomocą których można się wyzbyć negatywnych myśli.

Sztuka asertywności

Problemy z asertywnością zdecydowanie nie są nam obce. Czasem ciężko jest powiedzieć stanowcze “nie”, bez poczucia winy. W tej sytuacji książki o pewności siebie raczej nie odmienią naszego życia. Mimo to warto zapoznać się z pewnymi wskazówkami, które pokażą jak zdrowo funkcjonować. Pozycja obowiązkowa to: „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” – Maria Król Fijewska. Tak naprawdę już sam tytuł pokazuje jak być asertywnym. Jednak autorka, wprowadzając nas w treść zdecydowanie zgłębia ten temat. Uświadamia, że można odmawiać innym, nie czując się przy tym źle. Ważne, by bronić swojej osoby, w oparciu o wewnętrzną demokrację. Maria Król – Fijewska poza przekazaniem teorii użyła także swojej kreatywności. W książce możemy zapoznać się z tzw. mapą asertywności, dzięki której sprawdzimy, czy umiemy wyrażać własne zdanie.

W relacjach z innymi

Relacje międzyludzkie, to szeroko pojęty temat, którego podjęło się wielu autorów. Całkiem merytoryczną i zrozumiałą wiedzę w tym zakresie przekazuje nam Eric Berne. W swojej książce pt. „W co grają ludzie” instruuje, jak zrozumieć własne otoczenie. Często nieświadomie zawieramy kontakty, które nie są pozytywne w skutkach. Uświadamiamy sobie to po czasie i zadajemy podstawowe pytanie: Dlaczego? Powyższa książka to właśnie próba wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, związanych z ludźmi, którymi się otaczamy.

Książki psychologiczne często opisują te same problemy i zbliżone rozwiązania. Powyższe sugestie selekcjonują je pod względem unikatowej treści i wyróżniającego się przekazu. Zdecydowanie są to wartościowe pozycje, które skutecznie wnikają w naszą podświadomość.


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Nieheteronormatywni pisarze polscy 

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments