“Mechanika brzucha”. Między kanapą a siłownią [recenzja]

Mechanika brzucha
sensus.pl

„Mechanika brzucha” – poradnik autorstwa Beaty Mousserion, uświadamia że powszechny kanon piękna, to nie tylko szczupła sylwetka i zarys mięśni. Dla ludzkiego ciała najważniejsza jest jego sprawność. Wygląd fizyczny to przede wszystkim stan ducha i bagaż doświadczeń.

Zacznij od brzucha!

Dbanie o zdrowie fizyczne i lepsze samopoczucie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. „Mechanika brzucha” pokazuje, że troska o swoją kondycję może uchronić przed wizytą u fizjoterapeuty. Beata Mousserion w klarowny sposób przekazuje nam swoją wiedzę z zakresu sportu i rehabilitacji. Jest to pomocny wstęp dla tych, którzy pragną usprawnić swoje ciało i nadać mu witalność. Często nie wiemy, od czego najlepiej zacząć. Jakie ćwiczenia wykonywać, aby poprawić formę i obudzić w sobie energię do życia. W książce znajdziemy wiele ilustracji obrazujących np. poprawny trening brzucha. Dzięki tym propozycjom dowiemy się, jak ćwiczyć w domu, bez pomocy trenera personalnego. Ponadto unikniemy częstych błędów, mających negatywny wpływ na ciało. Pierwszy rozdział ciekawie opisuje, czym jest tkanka tłuszczowa, cholesterol i jaka jest rola jelit. Brak naukowego słownictwa sprawia, że całość jest bardzo interesująca i z łatwością można przyswoić trudne informacje.

Gdy kupujesz nowe buty, pamiętaj o kręgosłupie

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział dotyczący kręgosłupa. Autorka opisuje automatyczne czynności, które wykonujemy każdego dnia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre mogą być szkodliwe dla zdrowia. Piąty rozdział książki pozwala przeanalizować codzienność i zastanowić się, co można w niej poprawić. Proste zmiany,  np.  remanent w torebce, to zmniejszenie ciężaru, który nosimy ze sobą do pracy – tym samym troszczymy się o swój kręgosłup. Kolejną problematyczną kwestią są buty. W dobie dzisiejszej mody ciężko trafić na wygodne obuwie. Mousserion wymieniła, jakie podeszwy mogą wyrządzić największą krzywdę, zobrazowała również, co z naszym kręgosłupem robią obcasy. „Mechanika brzucha” wskazuje, co zakładać na stopy, aby czuć się dobrze i naturalnie. Co więcej, przeczytamy w niej jakie pozycje będą wygodne dla naszego kręgosłupa i jak polepszyć jego stan.

Wskazówki dla kobiet

Autorka poradnika poza torebkami, butami czy pozycjami w jakich siedzimy, przygląda się również… biustonoszom. Ten rozdział jest poświęcony głównie kobietom. Mimo, że temat tej części garderoby wydaje się mało znaczący, w rzeczywistości ma wpływ na zdrowie. Beata Mousserion opisuje, jakie są skutki źle dobranego biustonosza, o czym wiele z nas może nie wiedzieć. W książce zostało wytłumaczone, jak znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar, aby idealnie dopasować górną część bielizny. Jest to bardzo pomocne i zachęca do tego, aby kierować się wygodą, a nie aspektami wizualnymi.

Książka jest napisana w swobodnym stylu, przeznaczonym dla każdego odbiorcy. Dzięki niej mamy dostęp do cennych porad, wskazówek i obszernej wiedzy. Całość łatwo można wdrożyć w swoje życie. Kobieta stosuje także ciekawe porównania, które zostają w pamięci na dłużej. Jednym z nich jest porównanie wnętrza brzucha do worka kartofli. To niecodzienne zestawienie pozwala zrozumieć, dlaczego warto o siebie dbać!

 


Fanów literatury zapraszamy na Noc Księgarń ( 15 – 18 października)