Łamacz Szyfrów – superprodukcja Audioteki. Kulisy Cudu nad Wisłą

0
493
Łamacz Szyfrów - superprodukcja Audioteki - kulisy Cudu nad Wisłą
fot. Materiały prasowe

Kto doprowadził do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku? W jaki sposób nauka przyczyniła się do pokonania wroga? Aby uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, Audioteka wyprodukowała kolejny już w swojej ofercie audioserial Łamacz Szyfrów. Dzieło ukazujące kulisy walki, która mimo że toczyła się z dala od frontu, była kluczowa.

Gdy latem 1920 roku Armia Czerwona zbliżała się nieubłaganie do Warszawy i Lwowa, jednymi z niewielu atutów, które miała polska armia, były umiejętności łamania bolszewickich szyfrów oraz tworzenia map rozmieszczenia wrogich wojsk w oparciu o nasłuch radiowy. Na warszawskiej cytadeli, gdzie mieściło się Biuro Szyfrów, narodził się niesamowity plan. Porucznik Jan Kowalewski postanowił, do walki z bolszewikami, zaprosić najwybitniejszych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele. Nie tylko umieli oni łamać skomplikowane kody, ale potrafili także tworzyć symulacje przyszłych zdarzeń i znajdować słabe punkty przeciwnika.

W takich realiach toczy się akcja Łamacza Szyfrów, czyli najświeższej premiery Audioteki, powstałej z okazji 100. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Andrzej Fedorowicz, autor scenariusza, skupił się na wydarzeniach i wątkach, które są mało znane, a jednak doprowadziły do spektakularnego zwycięstwa polskiej armii.

Superprodukcja jest opartą na faktach fikcją literacką. Ale audioserial został stworzony nie tylko dla fanów historii. Komiksowy sposób narracji (niczym z serii Corto Maltese) sprawia, że opowieść zyskuje charakter iście szpiegowski i sensacyjny.

Klimat realiów 1920 roku

Twórcy serialu zadbali o to, by Łamacz Szyfrów w jak największym stopniu oddawał klimat roku 1920. Co za tym idzie, w produkcji nie mogło zabraknąć muzyki z epoki. Poza kozackimi dumkami i Marsza Budionnego, nagranymi przez Mirosława Samosiuka z zespołu Czeremszyna i kwintet śpiewaków z Wołynia, usłyszymy pieśni ułańskie w wykonaniu aktorów i oryginalne kompozycje Michała Jacaszka.

W obsadzie produkcji są między innymi Piotr Bajtlik, Grzegorz Damięcki, Karolina Bacia, Mariusz Bonaszewski i Jan Wieczorkowski.

– Cieszymy się, że możemy naszym słuchaczom zaproponować kolejną dobrze opowiedzianą historię, bo taki jest właśnie “Łamacz Szyfrów”. Trzyma w napięciu, ma niesamowity klimat, ukazuje zagadkowe okoliczności towarzyszące prawdziwym historycznym wydarzeniom – komentuje Marcin Beme, prezes Audioteki.

Premiera 12 sierpnia; nowe odcinki w każdą środę

Inauguracyjnych dwóch odcinków audioserialu można słuchać już od 12 sierpnia. Pierwszy z nich dostępny jest za darmo, do bezpłatnego wysłuchania w aplikacji Audioteki. Z kolei dostęp do każdego następnego epizodu mają subskrybenci usługi Audioteka Klub.

Nowe odcinki będą ukazywać się w każdą środę.

W setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego światło dzienne ujrzy kolejny solowy album Wojciecha Ciuraja – Dwa Żywioły. To druga część tryptyku śląskiego, upamiętniającego setną rocznicę Powstań Śląskich

“Dwa żywioły”. Wojciech Ciuraj powraca z powstańczą sagą

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments