Która powieść sci-fi/fantasy otrzymała Nagrodę Hugo 2018?

Nagroda Hugo
“Hugo Award” and The Hugo Award Logo are service marks of the World Science Fiction Society, an unincorporated literary society.

Wieczorem 19 sierpnia na kolejnym, 76 już Worldconie została przyznana najbardziej prestiżowa nagroda powiązana z literaturą fantastyczno-naukową – amerykańska Nagroda Hugo. Do kogo tym razem trafił ten niezwykły laur?

Zanim jednak poznamy tegorocznych laureatów, powinniśmy poznać więcej informacji o owej nagrodzie. Jest to niezwykle ciekawe, bo mimo znajomości nazwy, sama Nagroda Hugo nie jest nam szerzej znana. Mamy tutaj do czynienie z sytuacją analogiczną do opisywanej niedawno Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Podobieństwo między nimi widać również w szczegółach przeprowadzania wyborów mających na celu wyłonienia laureata.
Przede wszystkim mówiąc o Nagrodzie Hugo mamy na myśli głównie nagrodę za powieść. Spośród innych równie istotnych wyróżnień jest ono najbardziej znane. W ramach Hugo mamy również nagrodę za opowiadanie, nowelę, miniaturę literacką, za najlepszą formę graficzną i wiele innych.

Czym jest Nagroda Hugo?

Nagroda Hugo przyznawana jest od 1953 roku. Zaryzykować możemy stwierdzenie, że każdy liczący się pisarz science-fiction prędzej czy później zostanie nią uhonorowany, jeśli oczywiście jego dzieło będzie na tyle wartościowe. Pośród nagrodzonych książek próżno szukać pozycji wyraźnie słabszych, odbiegających poziomem czy stylem. Ważne jest, że powieść nagrodzona musi być napisana po angielsku lub na ten język przetłumaczona. Philip K. Dick, Artur C. Clarke, Ursula Le Guin, Dan Simmons, Isaac Asimov czy Neil Gaiman to chyba najbardziej znani laureaci omawianej nagrody. Poznawanie jej historii oraz dzieł nagrodzonych na kolejnych konwentach, w różnych kategoriach (np. nagroda dla filmu Avengers), sprawi frajdę każdemu fanowi tego typu literatury. Po więcej szczegółów dotyczących Hugo odsyłam na jej stronę internetową.

Najlepsza powieść

I najważniejsze pytanie: kto wygrał? Oficjalnie Nagrodę Hugo za powieść The Stone Sky otrzymała N.K. Jemisin. Gratulujemy! Tym bardziej że jest to już jej trzecia nagroda.

Odsyłam ponownie do strony nagrody w calu poznania laureatów pozostałych kategorii.

W tym roku  do Nagrody Hugo za powieść zostali nominowani:

  • John Scalzi The Collapsing Empire
  • Kim Stanley Robinson New York 2140
  • Ann Leckie Provenance
  • Yoon Ha Lee Raven Stratagem
  • Mur Lafferty Six Wakes
  • N.K. Jemisin The Stone Sky