Miłość to najnowsza powieść, którą oddał do druku Ignacy Karpowicz (na naszej stronie możecie znaleźć jej recenzję). Teraz warto dowiedzieć się kim jest ten autor i jakie osiągnięcia ma na swoim koncie.
Ignacy Karpowicz urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Tam też ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Dobry debiut
W 2006 roku zadebiutował powieścią Niehalo, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Krytycy bardzo szybko zauważyli i docenili Karpowicza jako autora. Głównym bohaterem Niehalo jest Maciek, którego irytują niskie zarobki, partyjne układy i miłosne porażki. Autor poprzez powieść krytykuje polski katolicyzm, narodowe mity i zaściankową mentalność. Karpowicz został na tyle doceniony, że w związku z tym dostał nominację do Paszportów Polityki.
Tłumacz
Pewnie niewielu z Was wie, że Karpowicz jest tłumaczem. Tłumaczy literaturę piękną z języków: angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Z pewnością zainteresuje Was, że z tym ostatnim językiem rozpoczął swoją przygodę jeszcze na studiach – podczas swoich podróży odwiedził Etiopię, która podbiła jego serce. Nauczył się języka obowiązującego w tym kraju i zaczął tłumaczyć literaturę. Karpowicz ma fanów nie tylko w Polsce, jego dzieła zostały przetłumaczone także na obce języki, takie jak węgierski, litewski i niemiecki.
Nagrody i nominacje
Jak już wspomniałam, debiutanckie Niehalo, zostało nominowane do Paszportów Polityki. W 2009 powieść Gesty została finalistką Nagrody Literackiej Nike. Balladyny i romanse, ukazały się w 2010 roku, powieść ta również przyniosła finał Nike (2011), a z pewnością ciekawym wyda się fakt, że jako pierwsza z dzieł Karpowicza została przetłumaczona na język węgierski, oraz wreszcie zapewniła mu Paszporty Polityki (2010). Finalistkami w Nagrodzie Literackiej Nike 2014 i 2015 były kolejno powieść Ości oraz Sońka.
Karpowicz jest bardzo ciekawą postacią, ze względu na fakt, że w swojej twórczości nie boi się eksperymentować, krytykować oraz sądzić.
Zachęcam do sięgania po twórczość tego autora, ponieważ nie jest banalna i z pewnością ubogaci wasze życie „książkowe”.
Seria artykułów pt. „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który ma na celu przedstawienie współczesnych polskich pisarzy dla lepszego zapoznania się z nimi. Posty ukazują się w różnej formie, nie tylko jako ciągły tekst – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej!