Hashimoto. Jak w 90 dni odzyskać zdrowie [recenzja]

hashimoto
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Izabella Wentz to doktor farmacji, która postanowiła oprzeć swoją misję życiową o chorobę Hashimoto. Czy jej się to udało i dlaczego Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie jest wspaniałą książką?

Wydawnictwo Otwarte już jakiś czas temu wypuściło na rynek książkę Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie. Sama cierpię na chorobę Hashimoto i wiem, jak ciężko czasami z nią żyć, dlatego też sięgnęłam po tę pozycję. Wieczne zmęczenie, brak ochoty na cokolwiek, powiązane z atakiem autoimmunologicznym organizmu infekcje – to tylko część powiązanych z chorobą Hashimoto objawów.

Autorka książki w bardzo sprawny i przystępny sposób pokazuje nam, że z Hashimoto da się żyć i całkiem nieźle czuć. To właśnie ona stworzyła autorski program leczenia przewlekłego zapalenia tarczycy u Źródła. Jednak co ciekawego możemy wyczytać w samej książce?

Farmaceutka porusza wiele zagadnień dotyczących Hashimoto. Przechodzimy od przedstawienia, czym jest choroba i dlaczego powstaje, poprzez jej stadia, wyjaśnienie dlaczego mogliśmy zachorować. Następnie przechodzimy do tzw. Planów podstawowych, czyli Planu wsparcia wątroby, Planu odnowy nadnerczy oraz Planu równowagi jelitowej. Według autorki i różnych wyników badań z całego świata to właśnie te trzy organy wpływają najbardziej na reakcje autoimmunologiczne w naszym organizmie.

Dietą w chorobę

Wentz proponuje zatem trzy diety, do których powinniśmy się stosować po kolei przez minimum 30-90 dni. Wprowadzenie danego rodzaju diety u niektórych jej pacjentów wykluczyło pewne objawy, dzięki którym poczuli się lepiej. Ja również wypróbowałam te diety i powiem jedno – może i one działają przy dłuższym czasie ich stosowania, niestety żadna z nich w ciągu 30 dni nie poprawiła mojego samopoczucia.

W Planach znajdziemy m.in. wykluczenie z diety glutenu czy laktozy, które mogą powodować nadwrażliwość pokarmową; parę przepisów właśnie z wykorzystaniem jedynych składników, które nam nie zaszkodzą. Oczywiście Wentz wcale nie twierdzi, iż leczenie farmakologiczne nie jest potrzebne. Jest zdania, że dobrze dobrane leki w połączeniu z jej Planami podstawowymi czy też Planami zaawansowanymi są drogą do zdrowia. Widać zatem, iż nie jest ona totalnie oderwana od ziemi.

W kolejnych częściach książki odnajdziemy także wyjaśnienie, dlaczego mogliśmy zachorować na chorobę Hashimoto (m.in. infekcje, zatrucia metalami ciężkimi czy nawet trauma!). Polka podaje także rozwiązania dla każdego przypadku, chociaż sama podkreśla, że w każdym przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty z danej dziedziny!

Książka też dla lekarzy

Pani Izabella pisze językiem przystępnym dla każdego. Mimo iż jej książka jest z gatunku tych bardziej medycznych, to terminy wyjaśnione są w bardzo prosty sposób i każdy będzie w stanie je zrozumieć. Dodatkowo jestem zdania, iż książka jest wydana w bardzo fajnej formie graficznej, która ułatwia czytanie i dawkowanie sobie informacji tak bardzo potrzebnych do uświadomienia sobie, z czym się tak naprawdę żyje.

Nie znalazłam ani jednej złej cechy tej pozycji, dlatego w skali 1-5 daję jej najwyższą notę. Poleciłabym tę książkę każdemu, kto choruje na Hashimoto, ale także lekarzom medycyny konwencjonalnej, którzy ograniczają się jedynie do przepisywania hormonu na receptę i na tym kończą leczenie osób cierpiących na tę chorobę. Radzę jednak nie spieszyć się z czytaniem Hashimoto; autorka zawarła w swojej książce mnóstwo ściśniętych i skondensowanych informacji, warto zatem dawkować je sobie i przyswajać ze zrozumieniem.