Gdzie literat chodzi nocą, czyli 8 filmów o pisarzach

8 filmów o pisarzach
pixabay.com

Filmy o pisarzach stanowią całkiem ciekawe, niekoniecznie prawdziwe, źródło informacji na temat życia ludzi pióra. Ponadto ekranowe opowieści przedstawiające czyjś zawód i sposób na życie, zawsze są urozmaiceniem kina i warto je zobaczyć, zwłaszcza, że bywają bardzo motywujące. Oto 8 filmów o pisarzach, pisaniu i życiu dla słowa.

1. Między Wierszami

Na pierwszy ogień rusza film o młodym pisarzu, który nie za bardzo spełnia się w tym co robi, gdyż po prostu jego książki nie są dobre. Tym samym powoli zaczyna brakować mu chęci do życia, jednak jego los odmienia się, kiedy wydaje powieść, która trafia na listy bestsellerów. Niestety nie jest ona jego dziełem…

2. Ostatnia stacja

Lew Tołstoj decyduje się na przekazanie majątku i praw do swoich dzieł narodowi rosyjskiemu, nie zwracając uwagi na swoją żonę, która była dla niego najbliższą osobą. Zofia jednak nie podda się tak łatwo i postara się pokrzyżować plany męża.

3. Jane Austen żałuje

Film oparty jest na listach autorki Dumy i uprzedzenia. Jane jest niezamężna i szczęśliwa do czasu, kiedy jej rodzinie zaczyna brakować pieniędzy, a ona wie, że przyjęcie oferty ślubu z bogatym właścicielem ziemskim, poprawiłoby sytuację.

4. Szukając siebie

Młody Jamal Wallace jest koszykarzem, ale pragnie zostać człowiekiem pióra. Następnie na swojej drodze spotyka Williama Foresta, który jest znanym pisarzem, dostaje od niego propozycję pomocy w karierze.

5. Całkowite zaćmienie

Arthur Ribmbaud to młody adept sztuki poezji, który trafia pod skrzydła znanego francuskiego poety Puala Verlaine’a. W ten sposób pomiędzy uczniem a nauczycielem rodzi się uczucie.

6. Capote

Wspaniały film o Trumanie Capote, opisujący 6 lat życia jednego z najsłynniejszych pisarzy amerykańskich, które poświęcił na napisanie swojej ostatniej powieści Z zimną krwią. Tym samym nie mogło go zabraknąć na tej liście.

7. Pisarz widmo

Brytyjski pisarz zajmuje się tworzeniem autobiografii znanych ludzi na zlecenie. Tym samym podejmuje się on opracowania wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii. Dobrze płatne zlecenie, ale nie będzie to takie kolorowe, jak mogłoby się wydawać.

8. Ruby Sparks

Młody bestsellerowy pisarz nie może pobudzić swojej twórczości. Nazywany jest geniuszem, choć on sam nie lubi tego słowa. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się… napisana przez niego postać, kobieta jego marzeń. (Moim zdaniem mocno inspirowane Papierową dziewczyną Guillaume’a Musso)


10 inspirujących cytatów – kilka słów od pisarzy