Dziedziczka z jeziora najnowszą książką Marii Headley  

Maria Dahvana Headley, autorka takich powieści jak Magnolia i Gniazdo powraca z nową powieścią opartą na motywach legendarnej już historii Beowulfa – Dziedziczka z jeziora. Autorka akcję przenosi do świata współczesnego, dokładnie do amerykańskiego miasteczka, które zamieszkują dwie matki – gospodyni domowa oraz doświadczona weteranka. Obie będą walczyć o bezpieczeństwo tych, których kochają.

Fabuła

Herot Hall to bogate miasteczko z pięknymi rezydencjami. Ponadto, domy charakteryzują się idealnymi ogrodzeniami, równymi trawnikami, cieszącymi oczy mieszkańców. Miasteczko jest uosobieniem bezpieczeństwa i perfekcjonizmu. Co więcej, sama społeczność żyje w spokoju i jest samowystarczalna. Dla mieszkańców przedmieść, Herot Hall, jest niedostępną fortecą otoczoną siecią bram, kamer i wszelkiego rodzaju środków bezpieczeństwa. 

Willa, żona dziedzica Herot Hall – Rogera Halla, prowadzi sielskie życie, które spędza na wychowywaniu jedynego syna Dylana. Jej dzień wypełniony jest przyjęciami urodzinowymi, podwieczorkami, spotkaniami z innymi matkami oraz zajęciami dodatkowymi dla dzieci. W tym samym czasie w jaskini na przedmieściach mieszka Dana – weteranka wojenna wychowująca syna, Grendela. Kobieta nigdy nie chciała Grena, urodziła go jakby przez przypadek, nie wie kto jest jego ojcem. Kiedy wróciła z wojny on po prostu był. 

Herot Hall wystawiło wszystkie płoty i systemy zabezpieczenia, aby odseparować się od Grena. Nieświadom tego chłopak, ucieka wraz z Dylanem. Tego dnia światy Dany i Willi  spotykają się ze sobą. 

Recenzje powieści

Inteligentna, ostra współczesna odsłona Beowulfa, opowiedziana z perspektywy matki Grendela. 

Margaret Atwood, autorka Opowieści podręcznej 

Najbardziej zaskakująca powieść, jaką czytałem w tym roku. To krwawa parodia podmiejskiej hipokryzji i feministyczne spojrzenie na heroizm spod znaku macho. W tej śmiałej adaptacji anglosaskiego eposu. Headley przechodzi od komedii do tragedii, od dramatu śniadania do koszmaru wojny.

Ron Charles, The Washington Post

Losy dwóch troskliwych matek z amerykańskiego przedmieścia krzyżują się w tej fascynującej współczesnej wersji Beowulfa.

Entertainment Weekly

Dziedziczka z jeziora pojawi się na księgarnianych półkach już 12 lutego 2020 roku! (Qydawnictwo Galeria Książki)


Zapraszamy do zapoznania się także z tekstem Jeśli tam jesteś – literacki debiut Katy Loutzenhiser