Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a więc czas odrodzenia oraz zmian na lepsze. Po ciężkim i stresującym okresie, jaki zafundowały nam sesja bądź praca, warto wnieść do swojego życia odrobinę spokoju. Jak go w sobie odnaleźć? Być może na odpowiedź nakieruje cię książka Alana W. Watts’a Droga Zen.
Brytyjski filozof, Alan Watts, to popularyzator buddyzmu oraz filozofii hinduskiej i chińskiej. Swoją fascynację przelewał na papier, a najpopularniejszym dziełem okazała się Droga Zen, która powstała w 1959 roku. Książka ta wprowadza do buddyjskiej filozofii i tłumaczy, co to właściwie oznacza być zen. Dzięki niej każdy może zapoznać się z ciekawym nurtem, a także wcielić go do swojego życia.
Książka psychologiczna, napisana w sposób jasny i klarowny. Każdy obcy termin w tekście jest dokładnie wyjaśniony przez autora. Lektura składa się z dwóch części. Pierwsza, to wiadomości ogólne i historia. W niej Watts wyjaśnia powstanie buddyzmu, jego rozwój, nurty, filozofię oraz ogólne pojęcia. Druga, to zasady i praktyka, a więc szczegóły filozofii wraz z opowiastkami i ciekawostkami. Na końcu książki znajdziemy również zalecaną literaturę na temat buddyzmu w języku polskim oraz chińskie adnotacje.
Siedzisz spokojnie, nic nie robisz
W książce Wattsa znajduje się wiele ciekawostek kulturowych, między innymi o fascynującym i niebanalnym rytuale parzenia herbaty, bo – jak się okazuje – z naszym parzeniem herbaty nie ma to praktycznie nic wspólnego. Ponadto znajdziemy też opis innych ceremonii, zachowań wyznawców, a nawet poznamy ich sposób siedzenia, oddychania oraz zasad, które ich obowiązują. Dzięki Wattsowi dowiemy się również, kiedy i jak powstała filozofia, jakich miała przedstawicieli oraz jak wyglądała na przestrzeni lat. Minusem jak dla mnie jest brak konkretów w postaci ćwiczeń medytacyjnych bądź zdjęć obrazujących historię tejże filozofii lub przynajmniej tych ukazujących rytuały.
Niech się samo ułoży
Droga Zen to skarbiec informacji o buddyskiej religii, w szczególności skupiona na nurcie zen. Czytelnik pozna siłę medytacji oraz kontemplacji i zrozumie, że aby być szczęśliwym, nie trzeba robić… nic.
Każdy, kto chce zacząć swą przygodę z intrygującą filozofią Buddy powinien więc sięgnąć po to właśnie dzieło autora. Droga do Zen to dobra pozycja dla każdego, kto interesuje się obcymi kulturami, bądź pragnie zaznać zmian, w postaci wyciszenia oraz relaksu. Skłania do refleksji, uświadamia i umożliwia nowe patrzenie na świat.
Dla tych, którzy pragną zaznać więcej zmian, zapraszam do zapoznania się z recenzją książki Hashimoto – droga do uzdrowienia siebie.
„HASHIMOTO – droga do uzdrowienia siebie” – Beata Abramczyk [recenzja]