Domy pisarzy – królestwa wybitnych autorów

domy pisarzy
DeFacto [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Dom może kojarzyć się dobrze i źle, ale zazwyczaj lubimy do niego wracać, bo to nasze miejsce odcięcia od zewnętrznego natłoku. Parterowe, piętrowe, może nawet i wille, każde w których da się mieszkać stanowią dom. Jak mieszkają znani pisarze? Można to sobie wyobrażać, ale lepiej zobaczyć. Zobaczmy niesamowite i te zwyczajne domy pisarzy.

Dom Marka Twaina – stan Connecticut, budynek nawiedzany przez Susy

dom marka twaina
pixabay.com

Jest to jedna z najpiękniejszych budowli mieszkalnych wzniesionych w neogotyckim stylu. Nic więc dziwnego w tym, że odwiedza go masa turystów. Chociaż wygląd tego domu to niejedyna atrakcja przyciągająca zwiedzających. Krąży bowiem legenda o tym, jakoby dom ten nawiedzała zmarła w nim 25-letnia Susy.

Dom Victora Hugo – Hauteville House, wyspa Guernsey

dom victora hugo
By https://www.flickr.com/photos/91845206@N00/ – Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1606684

Wybitny francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk został wygnany z Francji po przejęciu przez Ludwika Napoleona Bonaparte władzy. Uciekł do Brukseli, a następnie na wyspę Jersey. Trzy lata później zmuszono go do wyjazdu, a Hugo wiedząc, że sytuacja w jego ojczyźnie szybko się nie zmieni, postanowił osiąść na niewielkiej wyspie Guernsey.
Dom z zewnątrz prezentuje się całkiem okazale, natomiast to co kryje w środku, jest po prostu niesamowite.

Dom Hermana Melvillea – Pittsfield, stan Massachusetts

dom hermana melville'a
Elisa.rolle [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Ten musztardowy dom pokryty czarnym dachem, to posiadłość zakupiona przez Herman Melville’a w 1850 roku. Pisarz stworzył w niej jedną z najsłynniejszych powieści w historii literatury – “Moby’ego Dicka”. Trzeba przyznać, że budynek wygląda bardzo ciepło i rodzinnie.

Dom Ernesta Hemingwaya – Key West, Floryda

dom ernesta hemingwaya
Andreas Lamecker [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Hemingway przeniósł się tu po zmaganiach z samobójczą śmiercią jego ojca. Tutaj powstały między innymi Śniegi Kilimandżaro. Dom został sprzedany w 2012 roku.

Dom Charlesa Dickensa – Londyn

dom charlesa dickensa
R Sones [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

W tym domu zrodził się Oliver Twist. Pisarz przeniósł się tu wraz z żoną w 1837 roku. Obecnie posiadłość stanowi muzeum zawierające jedne z najlepszych pamiątek z życia pisarza.

Dom Stephena Kinga – Bangor, stan Maine

dom stephena kinga
Julia Ess [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Miejsce te podobno jest nawiedzane przez ducha generała Webbera. W pomieszczeniach gwałtownie rozlega się zapach wypalanego cygara, a w całym domu słychać dziwne dźwięki.


Daj się porwać francuskiej pisarce! [zapowiedź]