Najpopularniejsze motywy literackie – bunt

1
6318
miłość
fot. Birgit Böllinger

Bunt to nieodłączny element ludzkiej natury. Z tego powodu indywidualizm i wynikający z niego sprzeciw wobec odgórnie narzuconych zasad, jest tematem często poruszanym przez pisarzy. W polskiej literaturze motyw ten szczególnie upodobali sobie twórcy romantyzmu, czyli epoki rewolucji.

Romeo i Julia – bunt przeciwko rodzinie

Romeo i Julia to jedno z pierwszych dzieł znanego na całym świecie angielskiego pisarza Wiliama Szekspira. Historia toczy się w dwóch włoskich miastach – Weronie i Mantui. Inspiracją dla autora była prawdopodobnie włoska powieść romantyczna napisana przez biskupa Mattea Bandella.

Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie połączyć rodów Montecckich i Kapuletów, jednak dwoje młodych ludzi postawiło się rodzinom, gdy narodziło się między nimi uczucie. Bunt Romea i Juli, mimo że skończył się dla nich tragicznie, miał również pozytywne skutki – dwa znienawidzone przez siebie rody zdają sobie sprawę z bezsensowności konfliktu i postanawiają się pogodzić. W tym przypadku szczególnie widoczny motyw buntu zauważamy w postawie Julii, która do tej pory nigdy nie sprzeciwiła się rodzicom.

Adam i Ewa – motyw buntu w Biblii

Nie każdy bunt posiada jednak jakiekolwiek pozytywne skutki. Czasem jest jedynie oznaką nierozważności. Przykładem takiego rodzaju buntu jest przypowieść o Adamie i Ewie – zawarta w Biblii. Para dostała od Boga wszystko, co potrzebne do życia wraz z wolną wolą. Mimo możliwości wygodnego i bezpiecznego życia w raju, postanowili się zbuntować, co poskutkowało wygnaniem i sprowadzeniem na siebie wielu nieszczęść. Ten przykład pokazuje, że buntując się przeciwko czemuś, warto najpierw rozważyć możliwe negatywne aspekty, jakie mogą z tego wyniknąć. W samej Biblii nie znajdziemy wiele przykładów buntowników.

Kamienie na Szaniec – motyw buntu w trakcie wojny

Motyw buntu jest bardzo mocno powiązany z wojną. Sprzeciw przeciwko okupantom był często poruszanym przez pisarzy tematem, czego przykład znajdziemy m.in. w Kamieniach na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Trójka przyjaciół z dzieciństwa, Rudy, Alek i Zośka, muszą odnaleźć się w nowej sytuacji. Wojna wystawiła ich przyjaźń na ciężką próbę, przyjaciele jednak pozostali sobie wierni. Łączą swoje siły przeciwko okupantowi, zrywając flagi czy niszcząc tablice informacyjne w języku niemieckim. Największym poświęceniem była Akcja pod Arsenałem, w wyniku której jeden z przyjaciół traci życie.

Czy bunt powinien być zatem uważany za coś złego? Tę kwestię należy rozpatrywać indywidualnie dla każdej sytuacji. W niektórych przypadkach odrzucenie narzuconych zasad może mieć negatywne konsekwencje, a w innych być przykładem wzorowej postawy i odwagi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pierwszy
pierwszy
2 lat temu

pierwszy