Lato w pełni, nieuchronnie zbliżamy się do jego środka, więc należy dobrze spożytkować ten czas. Nieważne czy planujemy wypad nad morze, w góry, czy nawet zostajemy w domu – ważne, że w każdym z tych przypadków może nam towarzyszyć książka. Bo kiedy nie możemy czytać, wciąż pozostaje nam możliwość słuchania.
Audiobooki na wakacje, które poleca Audioteka, to zestawienie 10 dzieł z gatunków fantastyki, kryminału oraz thrillera. Oczywiście nie zabrakło także autorskich podcastów.
Kryminały i thrillery – audiobooki na wakacje
Czwarty zabójca mojego syna – Marta Woźniak, Lesław Dobrucki
Trwające dwa lata śledztwo zaowocowało stworzeniem ciekawego reporterskiego audioserialu. W nocy z 27 na 28 stycznia 2002 roku czterech zamaskowanych sprawców wdarło się do domu państwa Kacprzaków i zabiło najmłodszego członka rodziny, 21-letniego Radka. Marta Woźniak i Lesław Dobrucki podjęli się przeczytania setek dokumentów i aktów, a także przeprowadzenia rozmów z kluczowymi świadkami. Wszystko po to, by dowiedzieć się, co tak naprawdę zaszło w tę niespokojną noc. Choć wyrok w sprawie zapadł (po siedmiu latach), to na ławie oskarżonych znaleźli się tylko dwaj sprawcy, z czego jeden z nich najprawdopodobniej jest niewinny.
Głosy. Co słyszał morderca? – Dionisios Sturis, Ewa Winnicka
14 sierpnia 2011 roku doszło do morderstwa, a raczej kilku morderstw. Właśnie wtedy Damian Rzeszowski zabił sześć osób, w tym żonę oraz dzieci. Dlaczego? Autorzy tego materiału szukają odpowiedzi na to pytanie. Dokopują się do policyjnych i sądowych archiwów, przeprowadzają rozmowy ze świadkami i specjalistami. W tym materiale nie ma łatwych pytań, a tym bardziej nie ma na nie łatwych odpowiedzi.
Lot 202 – Remigiusz Mróz
Pierwsza superprodukcja Audioteki, a w dodatku dzieło tak lubianego Remigiusza Mroza.
Podkomisarz Agnieszka Oliwa zostaje wezwana na miejsce odnalezienia zwłok. Czy to spektakularne zabójstwo? W tym samym czasie na Okęciu trwa start samolotu, którego pasażerem jest sam premier. Jednak Toronto może okazać się dla niego miejscem, do którego nigdy już nie dotrze. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach.
W superprodukcji Audioteki grają m.in.: Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Rafał Zawierucha, Wojciech Malajkat i Krystyna Czubówna.
Osiedle RZNiW – Remigiusz Mróz
O audioserialu Osiedle RZNiW – gdzie w główne role wcielają się Antonii Królikowski i Julia Wieniawa, a za muzykę odpowiada sam Vienio – pisałem już wcześniej.
Osiedle żyje w rytmie starego rapu, a w powietrzu unosi się kwaśny zapach wypalanych blantów. Mieszkający w jednym z bloków chłopak dostaje SMS-a z nieznanego numeru. Następnego dnia dowiaduje się, że jego koleżanka z klasy zniknęła bez śladu. Postanawia samodzielnie rozpocząć śledztwo.
Fantastyka – audiobooki polecane przez Audiotekę
Diuna – Frank Herbert
Diuna to absolutnie klasyka fantasy. W dodatku teraz wraca do popularności, a to za sprawą nowej ekranizacji tej bestsellerowej powieści Franka Herberta.
Tytułowa Diuna jest źródłem substancji, która przedłuża życie, pozwala na dłuższe podróże kosmiczne, a także umożliwia przewidywanie przyszłości. O Diunę, czyli planetę Arrakis, zostanie stoczona walka. Jednak rdzenni mieszkańcy nie poddadzą się tak łatwo. Życie bywa zwodnicze.
Diuna czytana jest przez wybitnego Krzysztofa Gosztyłę, a słuchowisko rozciąga się do prawie 30 godzin.
Archiwum burzowego światła – Brandon Sanderson
Generalnie jest to seria książek, więc jeśli macie ochotę zagłębić się w wyimaginowanym świecie, nie będzie z tym problemu. Wszystkie części audiobooka to łącznie ponad 150 godzin.
Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i wzięty do wojska w celu stoczenia najokrutniejszej jak dotąd wojny. Skrytobójca, który żałuje swoich mordów. Oszustka, skrywająca za swoim płaszczem prawdziwą wersję siebie. Arcyksiążę, wojownik pragnący rozlewu krwi. Świat jest w stanie ulec zmianie. Ta czwórka jest w stanie go zmienić. Jedno z nich przyniesie zbawienie. Drugie – zagładę.
Wspomnienie o przeszłości Ziemi – Liu Cixin
I kolejna seria na liście rekomendacji Audioteki. Wydawniczy fenomen ostatnich lat. Chińska trylogia science fiction, którą zachwycał się sam Barack Obama: Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości.
Tajny chiński projekt z czasów Mao obfituje w niewyobrażalne konsekwencje. Kilkadziesiąt lat później, początek XXI wieku, po zabójstwach zasłużonych fizyków śledztwo prowadzi do dziwnej gry zwanej Trzy ciała. Jej cel jest prosty: Uratować mieszkańców planety, której zagrażają oddziaływania grawitacyjne trzech słońc. Tylko że ta gra… nie jest fikcją.
Podcasty – ciekawe audiobooki na lato
Brzmi jak Talk-Show – Maciej Buchwald i Krzysztof Dziubak
Gospodarzem programu jest reżyser filmowy oraz członek Teatru Improwizowanego Klancyk, Maciej Buchwald. Prowadzi on ciekawe rozmowy z zaproszonymi gośćmi, okraszone efektami dźwiękowymi, muzyką oraz żywą publicznością. Można się pośmiać.
Dont’t give up oraz Sweet 90′ – Anna Gacek
Dwa autorskie, muzyczne podcasty dziennikarki radiowej. W odcinkach Don’t give up opowiada ona o piosenkach dodających skrzydeł. Utwory, przy których można zdzierać gardło, te do ogólnego lansu, te dodające nadziei i siły – słowem, wszystko.
Z kolei Sweet 90′ to sentymentalna wycieczka w przeszłość. Do czasów diw wyciągających wysokie „C” na Titanicu, gardzącego sławą Kurta Cobaina oraz fenomenu Spice Girls.
To godne polecenia audiobooki na wakacje – są w stanie poprawić humor, kiedy pogoda popsuje wypoczynek. A dlaczego warto słuchać audiobooków, dowiecie się z wcześniejszego artykułu.