Ameryka i my – uniwersytet życia zaliczony!

0
177
fot. Materiały prasowe

Jak na miejscu wygląda kampania prezydencka w USA? Jak to jest widzieć na żywo start wahadłowca? Co znajduje się za zamkniętymi drzwiami Białego Domu? O tym wszystkim przeczytamy w książce Ameryka i my autorstwa Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego

Kim są autorzy?

Oni – małżeństwo polskich dziennikarzy radiowych. Od lipca 2009 roku mieszkają i pracują w Waszyngtonie jako korespondenci, a swoje przygody opisali w książce Ameryka i my

Ona – pracuje dla stacji RMF Classic. Tam o poranku opowiada o tym, czym żyje Ameryka i co jest aktualnie na topie, a popołudniami przybliża słuchaczom architekturę, design i kino. Prowadzi również blog i podcast Ameryka i ja, gdzie dzieli się ciekawostkami i wskazówkami na temat życia codziennego w wielkim mieście. 

On – od 2006 roku jest dziennikarzem RMF FM. W radiu przybliża słuchaczom amerykańską politykę i inne ważne wydarzenia z USA. Informacjami zza oceanu chętnie dzieli się na Twitterze i grupie na Facebooku Ameryka i polityka. W swoim podcaście Ameryka z bliska porusza tematy związane z polityką Stanów Zjednoczonych. 

Co w książce?

Ameryka i my to kopalnia ciekawostek, informacji i porad na temat życia i podróżowania po Stanach Zjednoczonych. Różnorodność poruszanych w książce kwestii jest tak duża, że każdy znajdzie tam coś, co go zainteresuje. Zaczynamy od wycieczki do Białego Domu. Poznajemy historię portretów, które tam wiszą. Wędrujemy po ogrodzie Michelle Obamy i obserwujemy, jak rezydencja zmienia się w trakcie okresu świątecznego. Potem udajemy się do Hollywood – czerwony dywan, rozdanie Oscarów, gwiazdy światowego formatu i rezydencje słynnych osób. Kolejny przystanek to Nowy Jork. Tam sprawdzamy jak funkcjonuje handel podróbkami, podążamy śladami popularnych seriali i odnajdujemy grób Jacka Dawsona z Titanica. To tylko nieliczna część wątków, które autorzy opisali w książce Ameryka i my.

Wszystkie poruszone tematy zostały przedstawione w niezwykle interesujący sposób. Na korzyść tej pozycji przemawia też to, że nie jest ona zbyt długa, a mimo to zawiera w sobie mnóstwo informacji. To sprawia, że jest ona bardzo dynamiczna i czyta się ją szybko i przyjemnie. Dodatkowym atutem tej książki są też zdjęcia, które tam znajdziemy. Wszystkie szczegółowe opisane i nawiązujące do wspomnianych wydarzeń – to dodaje obrazowości całej historii.

Dziennikarskie spojrzenie

Ameryka i my jest też książką, która pokazuje, jak wygląda praca dziennikarza. Każde z opisanych wydarzeń przedstawiono z perspektywy korespondenta radiowego. Dowiadujemy się ile pracy trzeba włożyć, aby uzyskać akredytację na jakiś event, jak długo trzeba czekać na wydanie pozwolenia, a to, że cierpliwość i upór jest ważnym czynnikiem wysuwa się na pierwszy plan. To spojrzenie pozwala nam nie tylko odkryć tajemnice i trudności  tego zawodu. Dzięki temu mamy też głębszy wgląd do opisywanych sytuacji, bo poznajemy je z innej strony niż było to pokazywane np. w telewizji. 

Czy warto?

Książka Ameryka i my autorstwa Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego jest zdecydowanie pozycją godną uwagi. Czyta się ją szybko i przyjemnie, poznajemy wiele ciekawostek i wskazówek z perspektywy dziennikarzy radiowych. Wszyscy, którzy zafascynowani są Stanami Zjednoczonymi powinni po nią sięgnąć!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments