Tim Peake – Zapytaj astronautę [recenzja]

Któż z nas nie spojrzał kiedyś w nocne niebo z myślą “ciekawe, co tam jest i jak byłoby się tam znaleźć”? Zwykły śmiertelnik ma niewielkie szanse, by przekonać się o tym na własnej skórze, jednak może przeczytać relację kogoś, kto tam był – mowa tu o Zapytaj astronautę autorstwa Tima Peake’a.

Książka jest serią odpowiedzi na pytania, jakie autor słyszał najczęściej po powrocie ze swojej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS – International Space Station), którą rozpoczął w połowie grudnia 2015 roku, a zakończył udanym lądowaniem na Ziemi 18 czerwca 2016.

Wiele z pytań zawartych w Zapytaj astronautę skierowanych zostało do autora poprzez media społecznościowe; dzięki hasztagowi #askastronaut przez pewien czas użytkownicy Facebooka i Twittera mogli wysyłać do Tima Peake’a swoje wątpliwości, które ten w prezentowanej pozycji starał się rozwiać.

Co znajdziemy w środku?

Pomijając wprowadzenie, książkę podzielono na 7 rozdziałów; są to: Start, Szkolenie, Życie i praca w ISS, Spacery kosmiczne, Ziemia i przestrzeń kosmiczna, Powrót na Ziemię oraz Spojrzenie w przyszłość. Każdy z nich zawiera w sobie wiele naprawdę ciekawych pytań, na które autor starał się udzielić odpowiedzi możliwie wyczerpująco i ciekawie. Czytelnicy mogą dowiedzieć się na przykład, dlaczego Rosjanie wystrzeliwują rakiety z Kazachstanu, ile trwa szkolenie na astronautę, jak korzysta się z toalety w kosmosie, czy na ISS jest Wi-Fi, czy można jeść podczas spacerów kosmicznych, czy z orbity rzeczywiście widać Wielki Mur Chiński i czy astronauci łykają Aviomarin przed powrotem na Ziemię.

We wprowadzeniu autor pisze: „Mam nadzieję, że zarówno informacje naukowe, jak i szczegóły z codziennego życia w przestrzeni kosmicznej okażą się interesujące i pouczające, staną się źródłem i przewodnikiem dla kolejnego pokolenia zdobywców kosmosu. W końcu książkę tę może przeczytać pierwszy człowiek, który postawi stopę na Marsie”. Taka właśnie jest niniejsza pozycja – nie tylko bawi, ale też uczy. Znaleźć w niej możemy wiele informacji ze światów biologii, fizyki i technologii; dowiemy się również, jakie przeszkody stoją przed uczestnikami lotów kosmicznych w sferze psychicznej i jak je pokonać.

Zapytaj astronautę to lekka, ciekawa i zabawna lektura, która spodoba się zarówno pasjonatom, jak i laikom chcącym dowiedzieć się czegoś o nieskończonej przestrzeni znajdującej się nad naszymi głowami. Niewymagająca, lecz satysfakcjonująca. Polecam!

Autor

Timothy Nigel Peake. Oficer Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej i były członek załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest on również pierwszą osobą w dziejach, która przebiegła maraton w kosmosie!