Syndrom FOMO | Czym jest i jak sobie z nim radzić?

0
319
Syndrom FOMO
fot. Brian D'Cruz Hypno Plus | www.briandcruzhypnoplus.com

Ciągły strach przed tym, że coś nas ominie, że zostaniemy odcięci od internetu i pozbawieni dostępu do informacji. Syndrom FOMO objawia się poprzez ciągłe zerkanie na telefon i sprawdzanie, czy nie przyszło nowe powiadomienie, a także poprzez nieustanne poczucie potrzeby dzielenia się z innymi użytkownikami wszelkimi informacjami.

Fear of missing out

Fomo to skrót od fear of missing out, czyli strach przed tym, że jakakolwiek informacja nas ominie. W dzisiejszych czasach jest to choroba cywilizacyjna, mnóstwo nastolatków nie zaśnie, dopóki nie sprawdzi wszystkich wiadomości i informacji w swoim telefonie. Ponadto osoby, których dotyka ten syndrom, mają nieustanną potrzebę dzielenia się informacjami ze swoimi znajomymi i innymi użytkownikami internetu. Jest to dość nowe zjawisko, które powstało wraz z rozwojem środków masowego przekazu. Może dotyczyć nie tylko sfery internetowej, ale także telewizji, czy strachu przed brakiem możliwości udziału w jakimś wydarzeniu.

Kogo dotyczy syndrom FOMO?

Ten syndrom może dotknąć tak naprawdę każdego, jednak najbardziej narażeni na niego są młodzi ludzie. Mają oni największą styczność z Internetem i social mediami. To właśnie nastolatkowie najczęściej korzystają ze smartfonów i chcą mieć ciągły kontakt ze swoimi znajomymi, nie zauważając, kiedy przeradza się to w uzależnienie. Zaczyna się całkiem niewinnie, a z czasem można zaobserwować, że nawet zwykłe wyjście bez telefonu do sklepu zaczyna być problemem. Często nie jesteśmy w stanie wyłączyć smartfonów, chociażby na jeden dzień, z obawy przed tym, że ominie nas jakaś informacja. Ciągłe korzystanie telefonu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Może sprawić, że będziemy czuli zmęczenie lub nawet strach i lęk. Z tego względu ważne jest to, aby obserwować osoby w naszym otoczeniu, naszych bliskich i w razie zauważenia takiego problemu szybko zareagować.

Objawy:

  • ciągłe sprawdzanie powiadomień w telefonie,
  • nieustanne zerkanie na telefon bez potrzeby,
  • używanie telefonu w trakcie spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
  • noszenie wszędzie ze sobą telefonu,
  • zaniedbywanie swoich obowiązków,
  • brak skupienia na codziennych czynnościach.

Jak radzić sobie z FOMO?

Jeżeli czujemy, że chęć ciągłego dostępu do informacji i wiadomości utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, najlepiej jest udać się do specjalisty. Odpowiednia terapia z pewnością pomoże zrozumieć, z czym się zmagamy i jak sobie z tym radzić. Ważne jest też wsparcie bliskich, którzy pomogą ci się z tym uporać. Spróbuj ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, zacznij spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Skup się na sobie i znajdź jakieś hobby, które sprawi, że przestaniesz myśleć o powiadomieniach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments