Ponoć są rzeczy, które nie śniły się nawet filozofom. Pewnie przychodzą Wam na myśl głównie zjawiska paranormalne lub ultranowoczesne wynalazki. Tym razem możecie się zawieść, bo mowa tutaj o rekordach Guinnessa.
Co roku w Londynie zostaje wydawana Księga Rekordów Guinnessa. To w niej zawierają się najbardziej fascynujące, niespotykane i szokujące rekordy z całego świata. Księga po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1955 roku, a jej wydawcą był irlandzki browar Guinness. Dzisiaj Guinness World Records zbiera, weryfikuje i rozpowszechnia zdobyte informacje na temat rekordów.
Historia
Nie podziwialibyśmy wyczynów i osobliwych pasji dzisiejszych rekordzistów, gdyby nie Sir Arthur Guinness. Jako młodzieniec pracował w mieście Cashel, gdzie warzył piwo. Po śmierci tamtejszego arcybiskupa, Guinness otrzymał w spadku 100 funtów. Pieniądze z czasem zainwestował w podupadającą browarnie St. James’s Gate Brewery. Po dwustu latach ówczesny dyrektor firmy Guiness kłócił się o europejskie ptaki łowne. Próbował wyłonić najszybszego – siewkę złotą lub szkocką kuropatwę. Po długich dyskusjach postanowiono stworzyć księgę odpowiadającą na wszelkie nurtujące pytania. Z czasem zaczęli się zgłaszać ochotnicy, którzy pragnęli pochwalić się niecodziennymi zdolnościami. Tak właśnie powstała Księga Rekordów Guinnessa.
Najnowsze polskie rekordy
Wiele newsów udostępnia Biuro Rekordów. To jedyny polski serwis, który pokusił się o prowadzenie spisu rekordów zarówno z Polski, jak i reszty świata. Z pewnością na uwagę zasługują ostatnie wyczyny Polaków. 10 lipca 2021 roku rekord pobił Przemysław Janus. Dzięki rewelacyjnej kondycji fizycznej, rowerzysta w ciągu 24 godzin pokonał aż 410 km i 350 metrów. Tego samego dnia ustanowiono inny, dziwny rekord. W Słubicach przygotowano największą porcję zupy solianki. W wydarzeniu udział wzięli zawodowi kucharze, w tym Mateusz Gessler. Z kolei 4 lipca mieszkańcy Stężycy pod Dęblinem wywalczyli medal w bardzo wiosennym stylu. Aż 104 osoby w jednym momencie układały kolorowe bukiety!
Legendy
W słynnej księdze znaleźli się również sławni Polacy. Jednym z nich jest Ignacy Jan Paderewski, którego uznano za najlepiej zarabiającego klasycznego pianistę koncertowego. Jego majątek został oszacowany na 5 milionów dolarów. Nie sposób przejść obojętnie również obok wyczynów Aleksandra Doby. W Księdze Guinnessa znajdziemy 9 rekordów podróżnika. Każde dokonanie wiąże się z jego pasją – determinacją i przezwyciężeniem własnych słabości pokazał, że niemożliwe nie istnieje. Aleksander Doba tryumf odniósł między innymi w kategoriach: najwięcej transoceanicznych ekspedycji kajakiem, najdłuższa podróż kajakiem przez ocean czy największy dystans pokonany kajakiem przez ocean. Honorowe miejsce zajmuje także Polka. Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która samotnie opłynęła Ziemię, pokonując tym samym 28 696 mil morskich w zaledwie 2 lata. Dokonała tego w latach 1976-1978. W Księdze Guinnessa nie mogło zabraknąć miejsca dla króla strzelców, Roberta Lewandowskiego, który w meczu Bayernu Monachium z WfL Wolfsburg strzelił 5 goli w ciągu 9 minut.
Dla fanów niestandardowych rekordów dostępna jest Księga Rekordów Guinnessa 2021 – idealna na nietuzinkowy prezent!