Nietuzinkowy Festiwal Ludzi z Pasją – WhoMan Festival

Festiwal Ludzi z Pasją
Fot. Materiały prasowe

Wielkimi krokami zbliża się bardzo nietypowy WhoMan Festival – impreza ludzi z pasją, który odbędzie się w dniach 16-17 listopada w Krakowie. Brzmi ciekawie? Spójrzcie więc, czym zaskoczy nas to wydarzenie…

Zbliżający się Festiwal Ludzi z Pasją tworzony jest przez projekt WhoMan – grupę młodych ludzi, którzy poprzez serię filmów opowiadają historie o ludziach z pasją pochodzących z przeróżnych dziedzin kreatywno-artystycznych. Projekt posiada swoją stronę na ogólnodostępnych mediach społecznościowych jak Facebook, Instagram, czy YouTube. Zachęcamy do odwiedzenia ich profilu.

WhoMan – I edycja festiwalu

Ideą imprezy jest stworzenie społeczności, która nie tylko zaprezentuje się przed kamerą projektu, ale otrzyma także przestrzeń do zaprezentowania swojej działalności i twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Ważne jest bowiem bezpośrednie spotkanie z zainteresowanymi poza światem filmowo-wirtualnym.

Dla kogo jest WhoMan?

Festiwal skierowany jest do wszystkich ludzi, których mogłyby zainteresować odbywające się tam wydarzenia, bez względu na wiek, płeć, narodowość. Jednakże ze względu na dość „medialno-wirtualny” charakter projektu oraz to , że jego twórcy to głównie studenci, można się spodziewać , że większość uczestników będzie w przedziale wiekowym 20-35. Choć nigdy nic nie wiadomo! Jest jednak pewne, że mile widziany jest każdy kto zapragnie dołączyć do wydarzenia!

Słów kilka o tym, czego możemy się spodziewać

Program festiwalu zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Ma on klamrowy charakter, gdyż rozpocznie go i zakończy specjalne wydarzenie. W piątkowy wieczór zaplanowany jest otwierający pokaz filmowyCinema Paradiso oraz zwycięskie filmy IV edycji Bytom Film Festival. Zaś na zamknięcie wydarzenia odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego wystąpi Leski oraz Lor.

Pokazy filmowe, panele dyskusyjne i warsztaty

Pomimo bardzo krótkiego czasu trwania festiwalu (właściwie jest to jeden pełny dzień), wydarzeń i atrakcji na pewno nie zabraknie. Odbędą się panele dyskusyjne na takie tematy jak życie z pasji, pasja w przyszłości, przestrzeń a pasja, czy festiwal jako święto pasji. Jednakże ich forma nie jest szablonowa. Bowiem każda z dyskusji zakłada aktywną interakcję uczestników. Będzie możliwa wymiana doświadczeń, poglądów, czy też zadawania pytań. Wszystko ma polegać na przełamywaniu barier i stworzeniu otwartej, swobodnej oraz przyjaznej atmosfery.

Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty – jak przystało na nietuzinkowy festiwal, także i one mają odmienną tematykę. Możemy się spodziewać warsztatów litografii, lepienia pierogów, stylizacji ubioru, czy jedzenia, warsztaty Vege, oraz ilustracji dla dorosłych. W przestrzeni festiwalowej znajdziemy również wystawców, którzy podzielą się z nami swoją ciekawą pasją.

Miałam możliwość porozmawiania z głównym pomysłodawcą festiwalu – Grzegorzem Aleksandrem Łachem. Opowiedział on kilka słów o nadchodzącym wydarzeniu:
Skąd narodził się pomysł tego wydarzenia?

Wszystko zaczęło się od filmów, które miały opowiadać o pasji. Na samym początku, założyliśmy sobie, że filmy muszą być krótkie, ponieważ w dzisiejszych czasach niewiele osób ma czas, żeby skupić swoją uwagę na dłuższej formie. W pewnym momencie poczułem, że w tym wszystkim brakuje realnej interakcji między naszym rozmówcą i odbiorcą filmów. Tak naprawdę tylko ja poznawałem naturę danej osoby.

Dlatego już na początkowym etapie projektu pomyślałem, że powinien mieć on swoje rozszerzenie, ale już w tej prawdziwej strefie, nie internetowej, tak by każdy kto ma ochotę mógł spotkać i poznać ludzi z pasją. Festiwal ma być miejscem spotkań bohaterów naszych filmów i ich odbiorców, miejscem gdzie zaciera się granica. Miejscem w którym każdy czuję się dobrze, nie ze względu na to w jakiej jesteśmy przestrzeni, a dzięki temu jacy ludzie Nas otaczają.

I tak właśnie w marcu tego roku projekt WhoMan Festival wszedł w fazę realizacji. Razem z Pawłem Wyciślikiem zaczęliśmy tworzyć zespół, który w podobny sposób patrzy na świat i docenia pierwiastek ludzki. Są w nim Marta, osoby z którymi już współpracowaliśmy, jest też Edyta i Ola o której stworzyliśmy filmy. Tak naprawdę granica zaciera się już na poziomie organizacji festiwalu, który organizujemy wspólnie razem z bohaterami filmów, możemy liczyć na ich wielkie wsparcie.

Dlaczego festiwal przyjął akurat taką formę i co ma go wyróżniać?

Bardzo zależy nam na tym by nie robić ,,suchych” paneli, a żeby były to rozmowy. Bardzo nie lubię słowa panel czy prezentacja, bo po prostu nie potrafię się na nich skupić. Dlatego od samego początku nazywamy to to rozmowami, chodzi nam o to by nie tylko posłuchać przemowy, ale też zadać pytanie i samemu ,,dotknąć” danej pasji. Dlatego bardzo ważnym aspektem Festiwalu będą warsztaty, podczas których będzie można spróbować czegoś nowego, doświadczyć i jeszcze lepiej poznać osobę, która na co dzień zajmuje się czymś ciekawym.

Co jest celem festiwalu? Jakie reakcje ma on wywołać?

Celem jest stworzenie społeczności, w której każdy będzie mógł podzielić się swoją pasją czy też po prostu opowiedzieć swoją historię. Chodzi też o to by poznać ciekawych ludzi, zainspirować lub dzięki poznaniu stworzyć razem coś nowego. Bardzo ważne jest dla Nas przełamanie pewnej bariery i stworzenie przestrzeni w której brak podziału na prelegenta, uczestnika i organizatora pozwoli na luźną wymianę doświadczeń czy po prostu wspólne wypicie kawy.

Czy planowana jest kolejna edycja festiwalu?

Na ten moment skupiamy się na tej edycji Festiwalu , ale oczywiście marzeniem jest, żeby Nasz Festiwal rozrastał się z roku na rok i na znalazł się na stałe w krakowskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Mamy nadzieję, że nasze filmy jak i wydarzenia, będą trafiały do coraz większej grupy odbiorców. To co napędza nasz projekt to to, że coraz więcej ludzi słyszy opowieści bohaterów naszych filmów. To historie o ludziach dla ludzi. Bez nich ten projekt nie miałby sensu.

Trudno nie przyznać, że Festiwal Ludzi z Pasją to wydarzenie w kalendarium Krakowa, na które z pewnością warto się wybrać. Miejscem w którym odbędą się wszystkie wydarzenia jest bardzo popularna ostatnio przestrzeń Kompleksu Tytano na Dolnych Młynach 10. Dokładny program całego festiwalu możemy znaleźć pod tym linkiem. Zapraszamy serdecznie bo naprawdę warto!

 

Powstanie film o Johnie Lennonie i Yoko Ono