O co ta afera? Znaczenie powszechnych gestów

0
252
znaczenie powszechnych gestów

Proces komunikowania bywa trudny, dlatego czasami zajmuje nam sporo czasu. Można jednak porozumiewać się za pomocą powszechnych gestów. Jest to znacznie szybsze i jesteśmy w stanie tą drogą przekazać sobie najprostsze komunikaty.  

Zadziwiające jest to, że pomimo popularności pewnych gestów, nie zawsze rozumiemy ich znaczenie. Jeśli mamy w planach podróż, ważne jest zgłębienie tematu, ponieważ należy uszanować gościnę kraju, do którego się wybieramy. Zdarza się również, że mamy do czynienia z gestami, które zasługują na pogardę, w związku z tym warto się trochę na tym znać. 

Victoria, inaczej zwana zajączkiem 

Gest często używany do zdjęć. Co nim okazujemy? Zazwyczaj zwycięstwo bądź po prostu potwierdzenie pokoju. Pojawia się tu mały haczyk. Kiedy znajdziemy się na terytorium takich państw, jak: Wielka Brytania, Australia, Irlandia, Kanada, Indie i Pakistan jest uznawany za obrazę. Co prawda, by tak było wymaga to odpowiedniego ułożenia dłoni, ale lepiej po prostu sobie go tam odpuścić.

Wakacje w Grecji i podnoszenie ręki 

Wielu Polaków, za cel wakacyjny obiera Grecję. Powinno się w takim wypadku wiedzieć, że unosząc rękę, w geście podobnym do przybijania piątki możemy ściągnąć na siebie spojrzenia pełne zażenowania. Jest to gest uznawany za wyrażenie pogardy w stosunku do osoby, do której go kierujemy. Lepiej więc będzie się przed nim powstrzymać. 

Przywoływanie palcem 

Często zdarza się, że gdy chcemy, by ktoś do nas podszedł, zamiast go zawołać, wykonujemy gest palcem.  Normalnością stało się to w stosunku zarówno do ludzi, jak i zwierząt. Warto wiedzieć, że taki gest, szczególnie w krajach azjatyckich uznawany jest za brak szacunku. Akceptuje się go wyłącznie w stosunku do zwierząt.  

Kciuk w górę, wprost z YouTube 

W Polsce kojarzony jest pozytywnie. Możemy użyć takiego gestu, by wyrazić zgodę, aprobatę, zadowolenie. Zupełnie inaczej jest przykładowo w krajach Afryki Zachodniej czy Wielkiej Brytanii. Zamiast środkowego palca, możemy tam pokazać kciuk w górę.  

Rogi 

Często możemy je zobaczyć na scenie podczas koncertu muzyki rockowej. W związku z tym mogą nam się kojarzyć z dobrą zabawą, słusznie! W większości miejsc na świecie jest to gest pozytywny. Jeśli jednak wybierzemy się do Włoch, Grecji czy też Hiszpanii musimy się liczyć z negatywny odbiorem. W tych krajach uchodzi, że rogi to gest związany ze zdradą i oszustwem.  

Gest Kozakiewicza 

Z pewnością większość zna ten gest. Polega na zgięciu jednej ręki w łokciu i złapaniu jej ramienia drugą ręką. Jego historia zaczęła się w roku 1980, na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Władysław Kozakiewicz wykonał go dwukrotnie w stronę radzieckiej widowni. Używa się go do dziś, często spotykany właśnie w sporcie, może ze względu na historię. 

Nazistowski gest 

Salut Rzymski, w którym wyprostowane prawe ramię jest wznoszone do przodu, prostopadle do ciała. Jest to znany gest nazistowski, był używany w ugrupowaniach faszystowskich jako pozdrowienie. Jego niechlubna historia jednak nie zniechęca ludzi do dalszego użytkowania, a dowodem na to jest zachowanie 15-letniego Rosjanina Artioma Seweriuchina. Pod flagą Włoch, podczas gdy grano hymn, stojąc na najwyższym stopniu podium, postanowił przykryć całe swoje osiągnięcie jednym ruchem ręki.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments