Jasio być musi… | Rok Polskiego Romantyzmu

0
509
Rok Polskiego Romantyzmu
źródło: pixabay.com

Słowacki wielkim poetą był. A może jednak Mickiewicz? Maturzyści po nocach zapewne marzą o pojedynku Konrada z Kordianem. CKE od lat wychodzi im naprzeciw i na egzaminie dojrzałości stałymi gośćmi są bohaterowie Dziadów. Wielką miłość do poetów podzielono także w Sejmie RP, dlatego rok 2022 ogłoszono Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Jedni kochają, drudzy nienawidzą. I mogłoby się wydawać, że w przypadku romantyzmu nie ma nic pomiędzy. Mimo wszystko dzieła stworzone w tamtym okresie stanowią cenną pamiątkę i dziedzictwo narodowe. Ukształtowały ponadto wiele postaw, a także stały się podstawą do polemiki na temat niepodległości Polski, historycznych wydarzeń, czy przeświadczeń wtedy panujących. Choć Pan Tadeusz, Kordian, Romantyczność lub inny dorobek romantyzmu są zmorą niejednego ucznia, to tak naprawdę przekazują szereg uniwersalnych prawd, które dzisiaj są szczególnie istotne. Według prof. Andrzeja Fabianowskiego, historyka literatury, romantyzm zbudował jedność narodu. W obliczu katastrofalnych wydarzeń owa solidarność jest kluczowym czynnikiem – i naprawdę ją widać. Można więc rzec, że w polskim społeczeństwie wciąż przemawia duch romantyzmu.

Emocje górą

Dokładnie 200 lat temu światło dzienne ujrzał zbiór ballad Adama Mickiewicza. To właśnie wydanie Ballad i romansów uznaje się za początek epoki romantyzmu w Polsce. Niezwykle cennym utworem w tomie jest Romantyczność będąca swoistym manifestem romantyków, a jednocześnie konfrontacją z racjonalistami. Słynne czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko do dziś wzbudza wiele emocji. Zresztą niejeden z nas spotkał się w swoim życiu z konfliktem na linii rozum-serce, czyż nie?

Inspirują innych

Dla niektórych marek Rok Polskiego Romantyzmu stał się motywacją do stworzenia wyjątkowych inicjatyw. Wśród tych znajdują się choćby kolekcje ubrań przeznaczonych dla miłośników nie tylko romantyzmu, ale ogólnie polskiej literatury. Jedna z nauczycielek języka polskiego, znana na Instagramie jako @babaodpolskiego, “zaangażowała” romantycznych poetów w 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stworzyła stronę adamczyjulek.pl, na której obserwatorzy wybierali jednego z wieszczów, idąc za głosem serca (na co komu rozum, ekhem). Decyzja wiązała się z wpłatą właśnie na WOŚP. Autorka akcji połączyła przyjemne z pożytecznym, ale czy nie zaogniła sporu między Słowackim a Mickiewiczem? Co prawda, w imię dobra, na tamten moment mężczyźni zakopali wojenny topór… Mamy nadzieję, że tak zostało.

Rok Polskiego Romantyzmu
źródło: adamczyjulek.pl

Z kolei grupa G. F. Darwin podjęła się przedstawienia relacji między Mickiewiczem a Słowackim w serii Wielkie Konflikty. Grupa aktorów-amatorów słynie z satyrycznych filmów na Youtubie, które przewrotnie interpretują historyczne wydarzenia. Oglądajcie z przymrużeniem oka, tak dla przypomnienia.

 

Nie samym Mickiewiczem żyje człowiek

Chociaż epoka romantyzmu kojarzy nam się najbardziej z Mickiewiczem i Słowackim, to nie powinniśmy zapominać o dokonaniach innych poetów. Do grona wieszczów polskich zaliczamy także Zygmunta Krasińskiego oraz Cypriana Kamila Norwida. Oczywiście romantyczny nurt dostrzeżemy nie tylko w literaturze. Zarówno muzyka, jak i malarstwo z tamtego okresu kryją wiele dobrego. Na pewno znani są Wam Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Piotr Michałowski czy Jan Matejko… Jak widać, polski romantyzm zaowocował światowej sławy osobowościami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments