Jak pomóc Ukrainie? Zbiórki pieniędzy, darów, wolontariat

0
1186

Jak pomóc Ukrainie? Chyba każdy z nas zadaje sobie to pytanie, W obliczu tragedii, jakiej doświadczyli nasi sąsiedzi z Ukrainy. Dlatego poniżej podajemy listę zbiórek, w których można wziąć udział, a także przekazujemy informacje o innych formach pomocy dla Ukrainy oraz uchodźców uciekających przed wojną.

Osoby, które chcą wspomóc Ukrainę poprzez wpłacenie środków pieniężnych powinny wcześniej upewnić się, że pomoc na pewno trafi do potrzebujących. Dlatego też poniżej publikujemy listę zweryfikowanych zbiórek pieniężnych.

Lista zbiórek pieniężnych

Portal Pomagam.pl

Wszystkie środki zebrane przez Pomagam.pl zostaną przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Portal pokrywa koszty.

Link do zbiórki

Serwis siepomaga.pl

Zakres pomocy ma być uzależniony „od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb”.

Link do zbiórki

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż pod hasłem #napomocUkrainie prosi o wpłaty na konto organizacji z dopiskiem Ukraina. W pierwszej kolejności pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Polski Czerwony Krzyż jest również gotowy udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Wpłaty można dokonać na konto 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem “Ukraina”

Polska Misja Medyczna

Jest to zbiórka na pomoc medyczną dla poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji na obywateli Ukrainy.

Link do zbiórki

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Fundacja wyjaśnia, że mieszkańcom Ukrainy potrzebne są teraz „zestawy higieniczne, generatory, latarki czy kuchenki turystyczne”.

Link do zbiórki

Pieniądze można przelać również bezpośrednio na konto fundacji, w tytule przelewu wpisując frazę „Pomoc dla Ukrainy”. Niezbędne informacje dostępne są na stronie.

Polska Akcja Humanitarna

jest to zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność oraz inne formy wsparcia). Zbiórka prowadzona za pośrednictwem portalu siepomaga.pl Pieniądze można przelać również bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.

Link do zbiórki

Caritas Polska

Polski oddział tej międzynarodowej fundacji zachęca do dokonywania wpłat poprzez swoją stronę internetową. Można również wysłać SMS-a o treści UKRAINA na nr 72052 w cenie 2,46 zł.

Portal Zrzutka.pl

Zbiórka jest skoordynowanym działaniem wielu organizacji pomocowych.

Link do zbiórki

Fundacja Dobre Jutro

Swoją zbiórkę prowadzi również Fundacja Dobre Jutro. Jej przedstawiciele chcą zorganizować pomoc dla każdej polskiej rodziny, która ucieka z Ukrainy i próbuje się wydostać. Za zebrane środki będą organizowane zakwaterowanie i nocleg.

Link do zbiórki

SOS Wioski Dziecięce
Zbiórka środków na pomoc ukraińskim Rodzinom SOS.

Link do zbiórki

Fundacja HumanDoc

Zbiórka na ewakuację dzieci i osób starszych z okupowanych terenów.

Link do zbiórki

Fundacja Avalon

Fundacja prowadzi zbiórkę na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnością. Jak zaznacza fundacja “Organizacja umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców w ramach tzw. subkont, skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active oraz wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. W szczególności Fundacja pomoże w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i materiały przejść granicznych między Polska a Ukrainą oraz funkcjonujących w Polsce tzw. punktów recepcyjnych”.

Link do zbiórki

“Będzie Lepiej” Fundacja Księdza Mieczysława Malińskiego

Krakowska fundacja zbiera środki na wsparcie edukacyjne dla dzieci przybywających na tereny Polski z Ukrainy, aby pomóc im w nauce polskiego, a także wesprzeć finansowo na początku ich drogi w Polsce.

Link do zbiórki

Zbiórka Inez Janiak-Molęckiej

Swoją zbiórkę założyła również piosenkarka i tatuatorka Inez Janiak-Molęcka.

Link do zbiórki

Rotary

Rotary to międzynarodowa organizacja humanitarna z ponad 1,2 miliona członkami zrzeszonymi w 34.500 klubach Rotary w ponad 200 krajach i regionach geograficznych. W związku z W związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie Zarząd Rotary Polska, Dystrykt 2231 postanowił w trybie natychmiastowym powołać Koordynatora ds. Pomocy Ukrainie.

Wpłaty można dokonywać na konto:

RC Zamość Ordynacki

ul. Lubelska 36A, lok.10, 22-400 Zamość
Numer konta bankowego:

  • dla przelewów w PLN:
    78 1090 2590 0000 0001 3763 5773
  • dla przelewów zagranicznych:
    PL78 1090 2590 0000 0001 3763 5773, SWIFT/BIC – WBKPPLPP

z dopiskiem „POMOC DLA UKRAINY”

Ponadto każdy kto chce stale wspierać Rotary w ich działalności humanitarnej, może dołączyć do klubów znajdujących się w całej Polsce. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie. Młodzież i studenci chcący zaangażować się w pomoc mogą natomiast dołączyć do lokalnego klubu Rotaract.

Zbiórki darów rzeczowych

Ukraińców można również wspomóc poprzez przekazanie darów rzeczowych. Potrzebne są m.in.: żywność długoterminowa, kosmetyki i chemia, środki opatrunkowe, śpiwory oraz koce

Taką zbiórkę ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Należy pamiętać, że PCK nie zbiera odzieży. Lista punktów PCK, do których można przynieść dary znajduje się na stronie.

Miasto Kraków ogłosiło natomiast zbiórkę dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Odbywa się ona na Stadionie Miejskim im. H. Reymana. Dary można przywozić codziennie, od godz. 12.00 do godz. 20.00, wjazd od strony parkingu na ul. Reymonta.

Od poniedziałku 28 lutego taką zbiórkę zorganizuje również miasto Wrocław. Włączone są w nią wszystkie szkoły w mieście, gdzie będzie można przynosić dary. Potrzebne są: śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna, pieluchy, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki.

Wolontariat

Ludzie mogą również zaangażować się w pomoc poprzez zgłoszenie się na wolontariat. Taka możliwość powstała we Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie.

We Wrocławiu akcję koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Każdy, kto zna język ukraiński, rosyjski, jest prawnikiem czy przedsiębiorcą, lub mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy, może napisać na adres: wsparcieukrainy@wcrs.pl.

W Lublinie nabór na wolontariat organizuje stowarzyszenie Homo Faber. Prosi o pomoc zwłaszcza osoby porozumiewające się swobodnie w językach: ukraińskim i rosyjskim, profesjonalnych tłumaczy w językach: ukraińskim lub rosyjskim, psychologów, prawników, grafików i osoby mające przeszkolenie lub doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Stowarzyszenie prosi o wypełnienie formularza, który ułatwi zorganizowanie pomocy: dla osób indywidualnych oraz dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w Polsce.

W Poznaniu wszystkie osoby, które chcą włączyć się w pomoc (wsparcie w tłumaczeniach, działania związane z przyjęciem uchodźców, udział w opracowaniu wspólnego programu pomocy dla uchodźców) proszone są o wypełnienie ankiety.

Inne formy wsparcia

Na Facebooku powstały ponadto dwie grupy łączące ludzi z całej Polski. Pierwsza to: Pomoc dla Ukrainy – przeznaczona dla ludzi szukających i mogących udzielić różnych form wsparcia. Druga grupa to Pomoc dla zwierząt w Ukrainie – zajmuje się wsparciem rodzin ze zwierzętami oraz pomocą dla samych zwierząt.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments